İnceleme iPhone 15 256 GB Kullanıcı Deneyimim

Merhaba arkadaşlar.

Yaklaşık 2 haftadır telefonu kullanıyorum, öznel olarak telefon ile ilgili yaşadığım deneyimleri aktaracağım. Öncelikle kendi kullanım amacımı anlatayım. Telefonda oyun oynamam. Genel olarak çoğu kişi gibi sosyal medya, web, iş ve gündelik uygulamaları kullanırım. Profesyonel kamera gibi bir kriterim yok ama fotoğraf çektiğimde de bu olmamış hissini yaşamayı sevmem. Bu özellikleri değerlendirdiğimde iOS bana büyük bir göz kırptı. Tabii ki bu işlemleri Android'de de yıllarca yaptım ancak benim amacım teknoloji seçerken farklı sistemleri deneyimlemektir.

iOS:

Öncelikle işletim sistemiyle başlayayım. Gayet sade ve kullanımı karışık gibi olsa da alıştıktan sonra çok konforlu gelen bir dizaynı var. Bazı çok basit şeyleri kısıtlasa da (örneğin uygulamaları hep yan yana dizmek zorundasınız) bunları kafaya takmayınca gündelik kullanıcı için gayet akıcı.

Ekran:

Bu parayı verdikten sonra 60 Hz ekran kullanmak beni sinirlendirse de, kesinlikle Android'in 60 Hz'siyle bir alakası yok. Öğrendiğime göre iOS akıcılığı sayesinde 60 Hz'yi 90 Hz gibi hissettirmeyi başarabiliyorlar. Yine de bu bir bahane değil, bu bütçede 120 Hz sunmaları gerekirdi. Ama bunu yaparlarsa Pro vs. satmak içinde ellerinde koz kalmayacak. Ekran kalitesi ve parlaklığı güzel, renkler keyifli. Video izlerken tatmin ediyor.

Batarya:

Batarya performansı benim için yeterli oldu zira hafta içi çalışırken yoğun bir telefon kullanımı yapmıyorum. Örneğin bugün 92 şarjla evden sabah 06.00'da çıktım, 16.00 gibi geldiğimde şarjım 65 seviyelerindeydi. saat 22.00 civarında 45 seviyelerinde. Bu da demek oluyor ki 20'ye kadar 1-2 saat yoğun kullanımı kaldıracak seviyede hakkım var. Hafta sonu daha yoğun kullandığımda da 20 altına düşmeden günü tamamlayabiliyorum.

WhatsApp Görsel 2024-02-08 saat 22.20.47_f6b87d16.jpg

Kamera:

Çok şey demeyeceğim. iPhone'un iyi olduğu konulardan birisi. Düşük ışıkta da, güneş ışığında da çektiğim fotoğraftan tatmin oldum. Benim için yeterli. Sonuç olarak vlogger ya da fenomen olmadığım için abartı bir beklentim yok zaten.

Dynamic Island:

Klasik iPhone çentiğine göre (eski serilerdeki, adını bilmiyorum) bence daha hoş olmuş bu, çoğu uygulama için animasyon da geliştirmişler. Günlük kullanımda uygulamadan uygulamaya geçerken, şarkıyı kontrol ederken, bazı işlemlerde hemen ekranın üstünde bilgi sağlarken kullanması keyifli ve rahat oluyor.

Hoparlör:

Kaliteli, gömecek bir şey bulamadım.

Performans:

Ağır oyunu bırak, satranç dışında hiçbir oyun oynamadığım için bir şey diyemeyeceğim. Gündelik işlemlerde kasmadı hiç, e kasmasın bir zahmet :D

Ekosistem:

Ekosistem tamamen para üzerine kurulu. Sistem sizi Apple kullanmaya itiyor birçok konuda çünkü kendi cihazlar arasındaki uyum doğal olarak müthiş. Bilerek ya da istemeyerek Android gibi çoğu özgürlüğü de kısıtladıkları ya da yapmak istemedikleri için bir farklı marka saati Android'deki kadar efektif kullanamıyorsunuz. Ya da ne bileyim en basitinden bir dosya aktarmak bile çile olabiliyor ekosisteme karşı çıktığınız zaman.

Genel Değerlendirme:

Android'den iOS'a geçişte pişman olmadım, abartıldığı kadar yabancılık da çekmedim. Uzun süre rahat rahat gitmesi için de 256 GB tercih ettim. 5-6 yıl büyük bir teknoloji devrimi olmadığı sürece de kullanırım herhalde. Her yıl telefon değiştirecek kadar hızlı bir teknoloji akışı yok zaten, bunu yapanların parasına acıyorum ama yapacak bir şey yok, herkesin kendi hayatı ve parası.

Benim için tek eksisi şu an 60 Hz olması. Dediğim gibi göze batmıyor ama 120 Hz iPhone 13 Pro ile kıyaslayınca dandik kaldığı da göze çarpıyor :D Yine de 60 Hz Android'den geçtiğim için çok takılmıyorum.

Hocam yurt dışı 14 Pro'dan TR 15'e geçilir mi? Telefoto kamerası olmaması sizi çok üzdü mü?
Geçilmez. 14 Pro halihazırda çok güzel bir telefon zaten. Bana kalsa 12 Pro'dan dahi geçilmez. Sık telefon değiştirmeyi seviyorsanız bile araya en azından minimum 3 seri koymanızı öneririm verdiğiniz paraya değmesi için. 14 Pro'nun, düz 15 kadar ömrü olur.

Telefoto kamera eksikliğini çok fazla hissetmiyorum ben. Pro almadım çünkü arada 18 bin TL gibi bir fark vardı. Gerek duymadım almaya. 14 Pro ile 15 aynı para olsa 14 Pro alırdım ama :)

Profesyonel fotoğrafçılık yapmış birisi olarak özellikle portre modu, düşük f değerli pahalı lensler gibi çalışıyor. Görüntü kalitesi, tonlama ve keskinlik de çok iyi ayarlanmış.
Kesinlikle. Kamerayı ben de çok beğendim. Gerçekten kamerada iPhone'un güzel işler yaptığı yıllardır bir gerçek. Standart kullanıcıyı geç, profesyonel kullanıcıyı bile tatmin edebiliyor.

Genel olarak telefondan memnunum. %80 şarj ile güne başlayıp %20 şarj ile rahat bir şekilde bitirebiliyorum.
Benimde batarya 2. hafta gibi oturdu, şu an gayet iyi gidiyor. 1 günü rahat çıkarıyorum 25-85 arasında.
10 seneyi aşkın Android macerasından sonra iOS'a geçiş pişman etmedi diyebilirim. Uzun kullanım neler getirir bilmiyorum ama memnuniyet sorunu yaşayacağımı sanmıyorum.
Benimle aynı durumu yaşamışsın, tekrardan hayırlı olsun.

Son düzenleme:
@Jira hayırlı olsun. Benim aklımı çok çelen bir soru olacaktı. Şuan fiyatına bakmaksızın size piyasadaki en iyi Android telefonu verselerdi (istediğiniz herhangi bir Android telefon, ne kadar pahalı olduğu hiç farketmez), iPhone'u bırakıp Android'e tekrardan geçer miydiniz? Neden geçerdiniz veya geçmezdiniz? Uzun yıllar iPhone kullanıcısı olan birisi için cevap çok bariz ama sizin gibi ekosisteme yeni girmiş birisinden bu sorunun yanıtını duymayı çok isterim.

@Jira hayırlı olsun. Benim aklımı çok çelen bir soru olacaktı. Şuan fiyatına bakmaksızın size piyasadaki en iyi Android telefonu verselerdi (istediğiniz herhangi bir Android telefon, ne kadar pahalı olduğu hiç farketmez), iPhone'u bırakıp Android'e tekrardan geçer miydiniz? Neden geçerdiniz veya geçmezdiniz? Uzun yıllar iPhone kullanıcısı olan birisi için cevap çok bariz ama sizin gibi ekosisteme yeni girmiş birisinden bu sorunun yanıtını duymayı çok isterim.
S23 ve S24 üzerinden düşüneceksek hayır tercih etmezdim. Sebebi ise konuda dediğim gibi, farklı bir şey deneyimlemek. 10 yıldır zaten Android kullanıyorum, bu seferki telefonumda da iOS deneyeyim dedim, uzun yıllar götürsün diye de 13 yerine 15 tercih ettim. Hala iPhone 8, X vs. kullananlar olduğunu düşünecek olursak 15 beni çok uzun süreler götürür, verdiğim parayı da bu şekilde çıkartır diye düşündüm.

S23'ü tasarım ve boyut olarak çok beğenmiştim, hatta tercih etmeyi de düşündüm bir ara ama dediğim gibi yeni bir şey denemek istediğim için iPhone'a kaydım. iPhone gibi bir alternatif olmasaydı S23 ile de gayet tatmin olurdum.

Bende aynı şekilde androidden sıkılıp iPhone 15 256 gb siyah aldım, çok memnunum cihazdan her yönden iyi. Ayrıca 120 Hz android cihazdan geçtim ama açıkcası çok bir fark hissetmiyorum, 60 Hz ekran gayet akıcı ve animasyonlarda bir hayli öyle. İphone 15 alacak olanlara bende gönül rahatlığı ile tavsiye ederim.

Evet?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam bu attığınız videonun ekran yenileme hızı ile hiçbir alakası yok. Tamamen telefonun kendi animasyonları ile alakalı. Böyle bilinçsizce davranacağınıza ilk önce ne olduğunu öğrenin.

@Jira Instagram kullanıyor musun telefonla? Cihazın batarya ömrünü sömürüyor gibi geliyor bana. iOS17 de sanırım daha tam optimize olmamış.
Evet, en çok şarj yiyen uygulama sanırım Instagram. Sabah 06.00'da 79 şarjla çıktım, saat 20.00 olacak 48 şarjım kalmış. Azalan şarjın %38'ini Instagram sömürmüş.

Bir de bende bir sorun başladı, WP'den foto geldiğinde galeride sende de çift kopya gözüküyor mu?

WhatsApp Görsel 2024-03-18 saat 19.41.55_69c39190.jpg

Kocaman çentiği ve 60HZ olması dışında güzel cihaz, elinize sağlık.

90HZ giriş seviyesi M14 cihaza sahibim ve 60HZ panelli bir iPhone'a baktığımda kasmayı baya hissediyorum. O noktada size mâlesef katılmıyorum.

90HZ giriş seviyesi M14 cihaza sahibim ve 60HZ panelli bir iPhone'a baktığımda kasmayı baya hissediyorum. O noktada size mâlesef katılmıyorum.
Eşimde 13 Pro var, 120 Hz ekrana sahip. İkisini yan yana koyunca farkı anlamak için bile çok kasmak gerekiyor. Evet, cihazın 60 Hz olması saçmalık ama deneyimlemeden standart bir 60 Hz gibi bakmak da yanlış. Animasyonları ve ekranda geçişler gayet akıcı, Android 60 Hz'lerine kıyasla çok çok daha pürüzsüz geçişlere sahip.

Katılıyorum kesinlikle ve ben de bundan bahsettim ama yukarida ilginc yorumlar geldi. Sanki cihaz bana bedava verildi de 60 Hz’yi savunuyorum. Bu cihazin 60 Hz olmasi tamamen model konumlandirmasi yuzunden Apple’in bilerek yaptigi bir is, bunu ben de defalarca gomdum zaten.

Ama kullanimda benim gozume Android’deki 60 Hz’den daha akici geldi. 120 Hz Apple ya da Android kullansam gozume daha cok batabilirdi. Bu benim fikrim zaten, kimse zorla aldirmiyor sonucta.
60hz'yi günlük kullanımda çok abartıyorlar, özellikle ekranda geçişler yaparken daha fazla abartılıyor. oyun için daha fazlası gerekebilir, lakin oyun oynanmadığı ve ya ciddi işler yapılmadığı sürece 60hz'de gayet yeterli.

Yeni konular

Geri
Yukarı