iPhone 15 kesinleşen özellikler ve dedikodular

@werutaasu99 önemli olan kullanım olduğu için sana cihaz örneği vermedim. Ben kullandığım telefonda kaç GB RAM var onu bile bilmiyorum. Bana ne? Ekran akıcı mı? Renkleri nasıl? Kamerası nasil? Pili ne kadar dayanıyor? Böyle şeyler lazım. Çoğu konuda iPhone’lar sınıfta kalıyor. En azından 42 bin TL’lik fiyatına bakınca sınıfta kalıyor. 15 de kalkar 50 bin TL’ye çıkar. Kusura bakmayın da 50 bin TL’ye 60 Hz ekran 2 tane de kamera koyup satmak düpedüz serefsizlik, dolandırıcılık.

AB Type-C'ye el attığı gibi keşke 3.5mm jack girişine de el atsa, şu saçma sapan adaptörler de gereksiz kablo değil mi arkadaş? Ben kulaklıklarımı çevirici vs. olmadan kullanmak istiyorum dünyada standart olan bir şeyi neden kaldırdı bu markalar anlamış değilim.

Kablolu kulaklıklar tarih olmak üzere geri dönmez o.

@werutaasu99 önemli olan kullanım olduğu için sana cihaz örneği vermedim. Ben kullandığım telefonda kaç GB RAM var onu bile bilmiyorum. Bana ne? Ekran akıcı mı? Renkleri nasıl? Kamerası nasil? Pili ne kadar dayanıyor? Böyle şeyler lazım. Çoğu konuda iPhone’lar sınıfta kalıyor. En azından 42 bin TL’lik fiyatına bakınca sınıfta kalıyor. 15 de kalkar 50 bin TL’ye çıkar. Kusura bakmayın da 50 bin TL’ye 60 Hz ekran 2 tane de kamera koyup satmak düpedüz serefsizlik, dolandırıcılık.
iPhone cihazlar pil ve ekran yenileme hızı konusu harici (Pro modeller hariç) geri kaldığı hiçbir şey yok. Pil konusuda gayet normal çünkü çok stabil çalışan bir işletim sistemi tabanında şarjın, telefonun ısısı gibi cihaza yük bindiren şeyleri olsa da her uygulama her işlem hızlı ve stabil çalışıyor. Bunun karşılığında ise tabii ki pili daha fazla tüketmek zorunda kalıyor. Mesela Apple yeni özellik diye birşey tanıtıyor bakıyorsun Android kısmında yıllardır var ama insanlar Apple yaptı yeni diye gidip alıyor sebebi ise Apple yaptı mı en iyi şekilde yapıyor bunu.

Son düzenleme:
Bence hiç böyle beklediğiniz değişiklikler falan olmayacak. Bunların hepsi dedikodu. Geçen sene o kadar şey yazıldı hiçbiri gelmedi. Yeni çentikle ilgili kimse birşey beklemiyordu adamlar onunla girdi piyasaya. Sadece 14 Pro ailesinden 15'i ayırt edicek birşey koyup satacaklar yine. Alanların elinde 15 olduğu belli olacak birşey. Muhtemelen kasanın tasarımı değişebilir. Aklıma başka birşey gelmiyor. Kameraları daha da büyütemezler çentik koysalar yine 15 olduğunu anlamak zor. Bulmuşlardır pazarlamanın bir yolunu merak etmeyin. 😀
Type-C'nin gelmesi Avrupa Birliği kararı sonrası oldu. Avrupa Birliği tüm telefonlarda Type-C'yi zorunlu kıldı. 2024'ün sonuna kadar tüm cihazlar Type-C girişli olmak zorunda. E sen Type-C harici bir markaysan, sana 2024'ün sonunda kadar bu süre tanınmışsa niye erkenden, ileride çöp olacak kabloların üretimini durdurmayıp boşa para harcayasın?

Batarya için bile karar çıktı. Type-C yine bir ihtimal sadece AB ülkelerinde geçerli olur ama batarya gibi donanımı büyük ölçüde değiştirecek bir üretim farklılığının yalnız bir bölgeye çıkıp dünyanın kalanına farklı çıkması zor.

Asla şerefsizlik değil, bu adamlar iPhone 3G'yi yeniden çıkartsınlar yine alacak "adam" bulurlar.

@werutaasu99 Apple adına neden bu kadar bahaneler buluyorsun? Kamerada geride kalıyor. Birader 50 bin TL veriyorsun sana telefoto lens vermiyor? 60 Hz ekran veriyor? Yetmez gibi adaptör de vermiyor. Bunlar kullanıcıları hiç umursamadiklarini gösterir. Samsung daha ucuza hepsini âlâsıyla verebiliyorsa Apple da pekala verebilir, vermiyor. Pil konusunda da işletim sistemi çok tüketiyor diye bir şey yok. Stabil olmasıyla pil tüketmesi alakasız. Pil sorunu da yok ayrıca çoğu modelinin. Rastgele örnek olarak saydım onları, telefonda ne lazım olduğuna yönelik. Eskiden vardı çünkü pilleri çok küçüktü.

@Cliff_Burton bu serefsizlik olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

@werutaasu99 Apple adına neden bu kadar bahaneler buluyorsun? Kamerada geride kalıyor. Birader 50 bin TL veriyorsun sana telefoto lens vermiyor? 60 Hz ekran veriyor? Yetmez gibi adaptör de vermiyor. Bunlar kullanıcıları hiç umursamadiklarini gösterir. Samsung daha ucuza hepsini âlâsıyla verebiliyorsa Apple da pekala verebilir, vermiyor. Pil konusunda da işletim sistemi çok tüketiyor diye bir şey yok. Stabil olmasıyla pil tüketmesi alakasız. Pil sorunu da yok ayrıca çoğu modelinin. Rastgele örnek olarak saydım onları, telefonda ne lazım olduğuna yönelik. Eskiden vardı çünkü pilleri çok küçüktü.

@Cliff_Burton bu serefsizlik olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
Sanırım insanlar her gün 30x zoom yapıp fotoğraf çekiyor. Ne dedim yukarıda Apple yaptı mı tam yapar diye, 15 serisi ile hepsi gelecek ve diğer rakiplerinden yine en kullanışlı olanı yapılmış olacak. Bu telefonun değeri 700-900 dolar arası ve rakipleri ile hemen hemen aynı rakamlar. 14 Pro Max hangi telefondan kamera veya başka bir özellikte geri kalmış? Aksine en net fotoğraf ve video çekip paylaşabileceğin telefon budur. Bahane değil gerçekler. Her ikisinide kullanmadan kağıt üstündeki verilere bakarak konuşmayın.

Son düzenleme:
@werutaasu99 elimde iPhone 13 var, arkadaşlarımda S22 Ultra, S21 gibi cihazlar var. Alayını da kullandım dert etme. Ayrıca telefoto lens diyorum sana. Bana ne 30X zoom'dan? Ben günlük yaşantıda 2x, 3x zoom'u gayet sık kullanıyorum. İki tarafı da ben kullandım, sen kağıttan, YouTube'dan bakıyorsun ben hepsini bizzat gezerken deneyimledim. Fotoğraf çekme konusunda Samsung daha başarılı. Video konusundaysa Apple önde. Bunlar bariz, kendi gözlerimle deneyimlediğim şeyler.

Konuyu safsatalarla kendi leyhine çekmeye çalışma yok 30x zart zurt. Ben 40 bin TL, 50 bin TL veriyorsam sen de paşa paşa özellikleri telefonuna ekleyeceksin. Bir kamera daha koyacaksın. Hatta makro kamera da koyacaksın, 4 kamera yapacaksın. Ekranını 120Hz yapacaksın. Yurt dışı cihaz olmasa zaten Apple'ın yüzüne bakmam. Adam silkmekten başka bir şey yapmıyorlar. Apple'ın bütün derdi para, para ve para, burada fanlar avukatlık yapıyor 🤣 Geçen bi' adam iPhone'umla aşk yaşarım kimseye laf ettirmem diyordu. Böyle devam.

@werutaasu99 elimde iPhone 13 var, arkadaşlarımda S22 Ultra, S21 gibi cihazlar var. Alayını da kullandım dert etme. Ayrıca telefoto lens diyorum sana. Bana ne 30X zoom'dan? Ben günlük yaşantıda 2x, 3x zoom'u gayet sık kullanıyorum. İki tarafı da ben kullandım, sen kağıttan, YouTube'dan bakıyorsun ben hepsini bizzat gezerken deneyimledim. Fotoğraf çekme konusunda Samsung daha başarılı. Video konusundaysa Apple önde. Bunlar bariz, kendi gözlerimle deneyimlediğim şeyler.

Konuyu safsatalarla kendi leyhine çekmeye çalışma yok 30x zart zurt. Ben 40 bin TL, 50 bin TL veriyorsam sen de paşa paşa özellikleri telefonuna ekleyeceksin. Bir kamera daha koyacaksın. Hatta makro kamera da koyacaksın, 4 kamera yapacaksın. Ekranını 120Hz yapacaksın. Yurt dışı cihaz olmasa zaten Apple'ın yüzüne bakmam. Adam silkmekten başka bir şey yapmıyorlar. Apple'ın bütün derdi para, para ve para, burada fanlar avukatlık yapıyor 🤣 Geçen bi' adam iPhone'umla aşk yaşarım kimseye laf ettirmem diyordu. Böyle devam.
50 bin TL veren sensin. 10 bin TL daha koyunca istediğin tüm özellikler geliyor telefonla birlikte. Telefona 50 bin TL veriyorum oo diye büyütebileceğin bir rakam değil. Sana gece yazdığım mesajımı S23 Ultra’dan, şuan yazdıklarımı 14 Pro Max’ten yazıyorum. Kimsenin YouTube’dan bakıp konuştuğu yok 😉.

Son düzenleme:
50 bin TL veren sensin. 10 bin TL daha koyunca istediğin tüm özellikler geliyor telefonla birlikte. Telefona 50 bin TL veriyorum oo diye büyütebileceğin bir rakam değil. Sana gece yazdığım mesajımı S23 Ultra’dan, şuan yazdıklarımı 14 Pro Max’ten yazıyorum. Kimsenin YouTube’dan bakıp konuştuğu yok 😉. Apple gelip burda 50 bin TL’ye satmıyor yani o telefonu, fiyat politikası tüm dünyada belli ve sabit. Senin aldığın fiyat o.

Tartışmanın tam ortasında girmek biraz saçma olacak konuyu da tam bilmiyorum ama diğer ülkelerde aynı olması veya ucuz olması beni ilgilendirmiyor efenim. Türkiye'deyiz. Samsung hayvan gibi özel fiyatlandırma yaparken Apple ayda 2 zam yapmaktan çekinmiyor ama.

Geri
Yukarı