iPhone 15 ve 15 Pro serilerinde görülen sıcaklık problemi iPhone 15 kaynaklı değil

iPhone 15 serisinin çıkışı ile gözler her sene olduğu gibi iPhone incelemelerine çevrildi ve çıkan sonuçlar bazıları için ilk etapta tatmin edici değildi desek yanılmış olmayız. Gerek düz, gerek pro modellerde görülen sıcaklık problemi ve iOS 17.0 sürümü ile beraber ortaya çıkan bataryanın çabuk tükenmesi sorunu beraberinde yaşanan aşırı sıcak çalışan iPhone'lar şu sıralar Apple'ın tek gündem maddesi desek yanılmış olmayız. Öyle ki insanlar macOS platformu için uzun süredir geliştirilen Sonoma kodlu sürümü bile iOS 17'ye benzeyeceği düşüncesi ile yüklemekten çekiniyorlar ancak iPhone modellerini yaşadığı problemin kaynağı günler geçtikçe yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

15 Pro serisi ile geçilen TSMC 3nm çipin bir önceki versiyondan CPU anlamında %10, GPU anlamında %7 kadar daha güçlü olduğunu ve 2 kata kadar daha hızlı yapay öğrenme imkanı sağladığını biliyoruz ve firmanın iddiası 15 Pro serisi ve sonraki modellerde artık AAA oyunları ışın izleme ile oynayabileceğimiz yönündeydi. TSMC'den yapılan açıklamaya göre çiplerde bir problem yok ve vaadedilen verimliliği sağlıyorlar. Apple'ın iPhone modellerinde yeni kullandığı titanyum profil teknolojisi ne kadar telefonu hafifletse de termal iletim oranını düşürdüğü biliniyor. Yine de 3nm çipin verimliliği ile eski modellerin yakaladığı değerlerin bile önünde bir performans görebileceğini uman kullanıcıları şu an öyle bir performans karşılamış değil.

Problemin sebebi ise şimdilik Meta uygulamaları olarak görünüyor. iPhonedo İngilizce Youtube kanalında yaptığı testte iPhone'lar model farketmeksizin iOS 17 ile beraber sadece uygulamanın ana ekranı açıkken bile birkaç dakika içerisinde ani şekilde ısınmaya başlıyorlar ve dakikalar içerisinde onlarca puan şarj yüzdesi kaybediyorlar. Meta uygulamaları kullanmayan kullancılarda ise iOS 17 ile beraber bir sıkıntı yaşadıkları bilgisi gözlemlenmiyor gibi. Yine de iOS tarafından ardı ardına yapılan güncellemeler iOS 17'nin hala iyileştirmeye ihtiyacı olduğunu gösterse de Instagram'ın bu noktada elini taşın altına koyması gerekebilir.

Yapılan sağlamlık testlerinde önceki seriye göre büyük farkla zayıf olan yeni modelin bu şekilde bir performans göstermesi de, önceki nesilde kullanıcılardan istenen tamir edilebilir arka cam sistemine geçildiğinden dolayı tasarlanan portatif şasi.

Evet ben özellikle son 2 yıldır Instagram'da ters giden bir şeyler olduğunu gözlemliyorum. iOS 14 çıktığından beridir bir garip çalışıyor uygulama. Bazen bir güncelleme geliyor Reels izlerken telefonu buzdolabına koymak zorunda kalıyorsun. Özellikle iPhone X kullanırken diğer hiçbir uygulamada ısınma sorunu yokken Instagram'a girince oyun açmış gibi ısınıyordu. iOS 16 ilk çıktığı dönemlerde de kullanmak mümkün değildi Instagram'ı uzun süre. 12 Pro'yu bile ısıtıyordu, haydi yine çipset daha verimli çalıştığı için çok sorun değildi ama daha eski telefonları alev topuna çeviriyor kısa sürede. Sanki inadına kötü yapmaya çalışıyorlar gibi uygulamayı.
Apple desen her sene cihaz yetiştirmekle uğraşıyor, sonraki sene de çıkardığı cihazı adam etmekle uğraşıyor. Demek ki kapasite 2 senede bir cihaz, neden her sene bu kadar zorluyorsun ki? Bekle, hype yarat, ürününün eskisi gibi bir ağırlığı olsun, 2 sene sat, çekil kenara. Hiç değilse bu gibi yazılımsal problemlerle daha az karşılaşırız. Hiç desteklemediğim bir strateji.
Bu da kapitalizm işte. Apple her 2 senede bir cihaz çıkarsa rakibi de öyle yapacak mı? Hayır. Rakibinden geri kalmaması için her sene telefon çıkarmak zorunda. Bu her firma için böyle. Ve bundan da para kazanıyorlar deli gibi. 2023 yılının en çok satan akıllı telefonları listesini Apple ele geçirdi yine. 26.5 milyon 14 Pro Max satmışlar. 15 Pro Max'de bir bu kadar satacaktır muhtemelen. Bir şekilde satıyor herifler o kadar albenisi olmasa bile bu cihazların. Çok zor o yüzden bu stratejilerinden geri dönmeleri. Kapitalizm bunu emrediyor. :)

iPhone 15 serisinin çıkışı ile gözler her sene olduğu gibi iPhone incelemelerine çevrildi ve çıkan sonuçlar bazıları için ilk etapta tatmin edici değildi desek yanılmış olmayız. Gerek düz, gerek pro modellerde görülen sıcaklık problemi ve iOS 17.0 sürümü ile beraber ortaya çıkan bataryanın çabuk tükenmesi sorunu beraberinde yaşanan aşırı sıcak çalışan iPhone'lar şu sıralar Apple'ın tek gündem maddesi desek yanılmış olmayız. Öyle ki insanlar macOS platformu için uzun süredir geliştirilen Sonoma kodlu sürümü bile iOS 17'ye benzeyeceği düşüncesi ile yüklemekten çekiniyorlar ancak iPhone modellerini yaşadığı problemin kaynağı günler geçtikçe yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

15 Pro serisi ile geçilen TSMC 3nm çipin bir önceki versiyondan CPU anlamında %10, GPU anlamında %7 kadar daha güçlü olduğunu ve 2 kata kadar daha hızlı yapay öğrenme imkanı sağladığını biliyoruz ve firmanın iddiası 15 Pro serisi ve sonraki modellerde artık AAA oyunları ışın izleme ile oynayabileceğimiz yönündeydi. TSMC'den yapılan açıklamaya göre çiplerde bir problem yok ve vaadedilen verimliliği sağlıyorlar. Apple'ın iPhone modellerinde yeni kullandığı titanyum profil teknolojisi ne kadar telefonu hafifletse de termal iletim oranını düşürdüğü biliniyor. Yine de 3nm çipin verimliliği ile eski modellerin yakaladığı değerlerin bile önünde bir performans görebileceğini uman kullanıcıları şu an öyle bir performans karşılamış değil.

Problemin sebebi ise şimdilik Meta uygulamaları olarak görünüyor. iPhonedo İngilizce Youtube kanalında yaptığı testte iPhone'lar model farketmeksizin iOS 17 ile beraber sadece uygulamanın ana ekranı açıkken bile birkaç dakika içerisinde ani şekilde ısınmaya başlıyorlar ve dakikalar içerisinde onlarca puan şarj yüzdesi kaybediyorlar. Meta uygulamaları kullanmayan kullancılarda ise iOS 17 ile beraber bir sıkıntı yaşadıkları bilgisi gözlemlenmiyor gibi. Yine de iOS tarafından ardı ardına yapılan güncellemeler iOS 17'nin hala iyileştirmeye ihtiyacı olduğunu gösterse de Instagram'ın bu noktada elini taşın altına koyması gerekebilir.

Yapılan sağlamlık testlerinde önceki seriye göre büyük farkla zayıf olan yeni modelin bu şekilde bir performans göstermesi de, önceki nesilde kullanıcılardan istenen tamir edilebilir arka cam sistemine geçildiğinden dolayı tasarlanan portatif şasi.
Selam Cagri, ilk once arastirman ve bilgilendirmen icin tesekkur ederim. Bunu Apple Support'a sordum. Hatta ticket bile olusturdum. Bu konu ile ilgili internette sikayetler olduguna dair. Kronik bir sorun olup/olmadigini, Apple'in bunun icin bir incelemesinin olup/olmadigini da sordum. Fakat boyle sikayet almadiklarini ilettiler. Bireysel olarak telefon elime gecince kendimin test etmemi, memnun kalmazsam ve bu sorun ile karsilasirsam Apple Support tarafindan diagnotis yaptirabilecegimi veya direkt olarak iade edebilecegimi soylemislerdi. Hep endise icerisindeydim. Gercekten merak ediyorum; Bu bir kronik sorun mu yoksa bazi kisilerin prim kasmak adina boyle video veya haberler yaydigini. Bilgilendirme icin tekrardan cok tesekkur ederim.

Son düzenleme:
Selam Cagri, ilk once arastirman ve bilgilendirmen icin ayrica tesekkur ederim. Bunu Apple Support'a da sordum. Hatta ticket bile olusturdum. Boyle sikayet olduguna dair. Kronik bir sorun olup/olmadigini Apple'in bunun icin bir incelemesi var olup/olmadigini da sordum. Fakat boyle sikayet almadiklarini ilettiler. Bireysel olarak telefon elime gecince kendimin test etmesini, memnun kalmazsam ve bu sorun ile karsilasirsam diagnotis Apple Support tarafindan diagnotis yaptirabilecegimi veya direkt iade edebilecegimi soylemislerdi. Hep endise icerisindeydim gercekten bu kronik sorun mu yoksa bazi kisilerin prim kasmak adina mi boyle video veya haberler yaydigini. Gercekten bilgilendirme icin emegini cok takdir ediyorum.
Selam, şu an her sene olduğu gibi tüm ilgi bu noktada olduğundan Youtube içerik üreticileri clickbait thumbnail ve başlıklar ile elbette prim kasıyorlar. Haksızlar mı? Bence değiller. Hem doğruları söylüyorlar hem de kanallarını küçük olmalarına rağmen sadece bir telefon hakkında 10 dakika konuşarak birkaç yüzbin izlenmeler ile öne çıkarıyorlar.

Her sene gelen kışın daha kötü olduğuna inanmak gibi bu. 14 serisi çıktığında ben dahil çok daha büyük laflar etmiştik. Bildiğin telefonun çentik animasyonu kasıyordu, şarjı 13 Pro Max'ın %70'i kadar ancak gidiyordu. 2 aya unutuldu geçti. Şimdi de 15 serisi israf 14 daha iyi diyorlar. 14 zamanı da 13 serisi daha iyiydi. Bu da öyle olacak. Yaşım müsait olduğundan dolayı, 4S'ten beri takip ediyorum ben bu markayı. 8'den sonra böyle şeyler hep oldu. Bununla mutlu olduğumdan ya da durumu desteklediğimden değil. Sadece gerçek şu ki; 2024'ün 2. çeyreği içinde yine bu senenin en ikonik modeli 15 Pro modelleri olacak, 20 milyon üzerinde satacaklar, bizim de burada dediklerimiz çoktan unutulacak ve 16'da neler olacağına dair dedikodularını okumaya başlamış olacağız bile.

Özetle; Hayırlı olsun, cihazınızda kronik bir problem yok. Problemler muhtemelen 3 - 4 patch sonra çözülür. Her hafta güncelleme yayınlamaları iyi bir sinyal ki çabuk düzeltecekler. Titanyum reklamı sönmesin diye bu konuyu fazla dillendirmeden kapatmak istiyor gibiler. Bize yarar, çalışsınlar ki paramızı haketsinler. 3 nm çip bu modeli çok iyi bir yere getirecek 3. çeyrekte. En kötü halinde bile gamepad şarj ederek Genshin - CoD gibi oyunlarda Pro serisi 4 saat ekran süresi veriyor. Max serisi ve stabil hallerini hayal edemiyorum. Apple süreci ne kadar kötü yönetse de donanımların kapasiteleri ortada.

Apple'ın sorunu değil denmemiş ki, iPhone'un sorunu değil denmiş. Donanım değil, yazılım sıkıntılı yani. Yazılım dediğin şey ne ki? 3 PR açar 2 review ile birleştirir derlersin, düzelir.
Zaten neye yeni sürüm çıksa bir sıkıntı çıkartıyor. Hayatınız boyunca sorunsuz güncellemeler deneyimlediyseniz ya 7 yıl geriden geliyorsunuzdur ya da 1.X < bu kısmı değiştirmişlerdir.

@HaciSakir28 Android'le bunun ne alakasi var? Uygulamalar ayni SDK uzerinden bile gelistirilmiyor.

Android ile alakalı yorumum moderator tarafından silinmiş. Android'le ne alakası var biliyor musun?

Aynı uygulamaları Android telefona yükleyince Android ısınmıyor, IPhone'da ısınıyor neden? Çünkü suç IPhone'da.

Lütfen iPhone köleliği yapmayın. Evet iPhone kamerası iyi, işletim sistemi hızlı fakat bu hatalar IPhone'nin suçu. Bir şeye takıntılıysanız, sıkıntılarını kenara atamazsınız. Sorunları var ve bu sorunları görmezden gelip hala iPhone sempatizanlığı yapıyorsunuz. Kötüye kötü, iyiye iyi diyiceksiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Android ile alakalı yorumum moderator tarafından silinmiş. Android'le ne alakası var biliyor musun?

Aynı uygulamaları Android telefona yükleyince Android ısınmıyor, IPhone'da ısınıyor neden? Çünkü suç IPhone'da.

Lütfen iPhone köleliği yapmayın. Evet iPhone kamerası iyi, işletim sistemi hızlı fakat bu hatalar IPhone'nin suçu. Bir şeye takıntılıysanız, sıkıntılarını kenara atamazsınız. Sorunları var ve bu sorunları görmezden gelip hala iPhone sempatizanlığı yapıyorsunuz. Kötüye kötü, iyiye iyi diyiceksiniz.
Ne dediğini felan hatırlamıyorsun galiba ? Mesajında hem yanlış bilgilendirme hem de hakaret vardı. Android fanboyluğu yapıp saçma sapan konuşacak mısın hala ?

@BehzatAmirim Kanka mesajımda dışkı kelimesinin sokak ağzı versiyonu vardı ve sonraki kelimede sıvadı diyordum.

Ben Android’de övmem, iPhone’da övmem hangisi iyiyse onu söylerim ama senin galiba bir

sıkıntın var gibi kötüye iyi diyorsun.
Ben kötüye kötü, iyiye iyi derim.iPhone 15 leş.
Evet Android'lerin kamerası falan kötü, bu aralar Samsung'un S21, 22, 23 telefonlarının kamerası iyi. Onun dışı Android kameraları çöp.

Son düzenleyen: Moderatör:

iPhone köleliği falan yapan yok zaten nereden uydurduysanız bunu. Konu da Android ile alakalı bir konu değil. Hatta konu bir karşılaştırma konusu bile değil. Gidip başka alakalı konulara yazabilirsiniz. Bunun yeri burası değil.

Gelelim şu Android meselesine. iOS ve Android aynı işletim sistemi değil. Tamamen farklı işleyişlere ve mekaniklere sahip. SDK denen şeyden hiç haberiniz olmadı sanırım hayatınız boyunca. Konu sahibi Meta uygulamaları ile alakalı gayet geçerli argümanlar sunarak sorunun donanımsal değil yazılımsal olduğunu belirtmek istemiş. Siz ise karşı bir elle tutulur argüman sunmak yerine "çöp" diyorsunuz sadece. Ya adam akıllı bir argüman sunun ki sizi ciddiye alalım ya da fikriniz olmayan konular da gelip bilgi kirliliği yapmayın. Yoksa biz de sorunların farkındayız burada kimse fanboyluk yapmıyor. Konuyu nerelere çekiyorsunuz gerçekten hayret ediyor insan.

@BehzatAmirim Kanka mesajımda dışkı kelimesinin sokak ağzı versiyonu vardı ve sonraki kelimede sıvadı diyordum.

Ben Android’de övmem, iPhone’da övmem hangisi iyiyse onu söylerim ama senin galiba bir

sıkıntın var gibi kötüye iyi diyorsun.
Ben kötüye kötü, iyiye iyi derim.iPhone 15 leş.
Evet Android'lerin kamerası falan kötü, bu aralar Samsung'un S21, 22, 23 telefonlarının kamerası iyi. Onun dışı Android kameraları çöp.
Herhangi bir sorunun mu var ? Mesajımda karşılaştırma göremedim.

Neredeyse butun iPhone modellerinin ilk seri uretiminde boyle sorunlar yasanabiliyor. Belirtilen gibi 2-3 aya unutulur ancak 8w TDP'si olan bir SoC'un GPU'da 10w, CPU'da 14w tuketmesi pek iyiye isaret degil, telefonda Vapor Chamber'de yok, kasadaki grafenden dolayi sogutma kapasitesi maksimum 4-5w olacak, iyi bir surdurulebilir performans beklemeyin.

Normal sartlarda sicakliklar bu sekilde:

Ekran Görüntüsü (57).png

Geri
Yukarı