iPhone 15 Pro | İlk bakış

Selam, bir flood minvalinde gönderi serisi oluşturmaya karar verdim. Bu noktada 15 Pro ile ilgili zaman dilimlerine göre ilk gün, ilk hafta, ilk ay şeklinde incelemeler yapıp paylaşacağım.

Bugün cihaz elime geçti. Cihazı 3-4 gün önce sipariş etmiştim. Siparişimi alan arkadaşın azizliğine uğrayarak iPhone macerasına kötü bir başlangıç yaptık. Smith Street olan sokak adımı Sydney Street olarak olan müşteri temsilcisi beni 20 kilometre ötedeki bir posta ofisine gitmeye mecbur bıraktı. Gidip cihazı aldım, eve getirdim. Ekran jelatinini çıkarır çıkarmaz daha önceden hazırladığım ESR marka koruyucu camı yapıştırdım. Sıfır telefon alıyorsanız bunu siz de deneyebilirsiniz. Ekrandan toz temizlemek zorunda kalmıyorsunuz. Jelatini çıkardığınız gibi camı yapıştırıyorsunuz. Velhasıl ekranı bir sefer korumaya alınca telefonu şöyle bir elimde aldım ve 7 saat kadar aralıksız kullandım.

Tutuş: Telefonu elime aldığımda ilk hissettiğim şey ağırlığı oldu. Çok hafif, çok ergonomik. Titanyum olması benim özellikle bir işime gelmediğinden sadece elimle hissedebildiğimi yorumlayacağım ki objektifliğimi pazarlama kampanyaları yüzünden kaybetmiş olmayayım. Her ne yaptılarsa cihaz ele acayip geliyor, 11'den sonra çok iyi geldi bana. Aksiyon butonuna kolayca ulaşıyorum ancak bunda ellerimin de büyük olmasında etkisi var. Belirtmem lazım ki 2 metreye yakın bir boyum var ve ellerim büyük. Yine de başkası çift el olmadan aksiyon butonuna erişebilir bence. Arka kameraya kesin kılıf lazım zira çıkıntı normal değil. Buna rağmen arka kamera camını çizmek için ekstra efor gerektiğin hatırlatmak gerek. Apple o konuda iyi iş çıkarıyor. Kırılmadıktan sonra çizilmiyor. Tutuştan bahsetmişken elimin alışık olduğu ESR Crystal Liquid kılıf ile beraber telefon iPhone 11'de olduğu gibi elime ayarlı gibi oturdu resmen. Telefonu tutuşum hiç değişmediğinden düşürme korkusu yaşamıyorum bu noktada telefonla beraber kılıflarınızı da aynı model ile değiştirmenizi tavsiye ederim. Son olarak da arka kameraları yine ESR marka ile zırhladım ki kamera çerçevesi çizilmesin. Telefon tahterevalli gibi duruyor zira.

Arayüz: Telefon açılır açılmaz benden güncelleme istedi. Yapmazsam da diğer iPhone modellerinden taşıma yapamayacağımı söylediğinden mecbur kabul ettim. Kurulum bittiğinde 17.0.2 sürümü benleydi. iP11'de deneyimlediğim problemler şimdilik yoktu ancak tabi daha bunu incelemek için çok erkendi. Diğer cihazımdan kolayca taşıma işlemini yaptım. 4 dakika sonra telefonum hazırdı. Tekrarla söylüyorum 11'den geçen birisi olarak fark bana çok gelebilir ancak olması gerektiği gibi bir telefonu en az 4 sene kullanan birisinin de fark yakalaması yadırganmamalı. Fark çok, arayüz bu çip ile yağ gibi akıyor. Ekstra olarak aksiyon butonu animasyonları eklenmiş. Bildiğimiz iPhone. Hiçbir kasma, donma ve animasyon hatası ile karşılaşmadım.

Performans: Telefonumda bir tane oyun var o da War Thunder: Mobile. iP11 ile ciddi sıkıntılı çalışıyordu, telefon kasıyordu epey. Merak edip bir round gireyim dedim. Ayarlara baktığımda Ray Tracing modunun aktifleştirilebilir olduğunu gördüm. Aktif edip ekranı 60Hz'de sabit bırakarak görüntüyü Ultra'ya çektim. 10 dakikalık oyunda yüzde 3 pil kaybettim. Bu pilin kutudan çıktığı pil olduğu, şarj döngüsüne başlamamış halinde iken yapıldığı da ek bilgi olsun. Takılma sıfırdı ancak başlarda cache dolduruyordu sanırım ki 2-3 saniye kadar drop yer gibi oldu. Ekranı sağ sol yapınca artacak şekilde gelen droplar 3-4 saniye sonra kayboldu tekrar round bitene kadar hiçbir donma yaşamadım. Arayüzü, uygulamaları, kamera başlatma hızını dememe gerek bile yok. Telefon 3 nanometre çip ile geliyor.

Dedikodular: Burası zurnanın zırt dediği yer. Telefon elime geçerken aklımdaki tek mesele pişman olup olmayacağımdı. Problemli olan uygulamaların arkaplan yenilemelerini devre dışı bıraktım. (Instagram - Facebook) ve telefonu normal iP11 kullanıyor gibi kullandım. 7 saat boyunca elim ekstra hiçbir sıcaklık hissetmedi. Bir sefer bile gelip gitmedi. Netflix, indirmeler, kurulumlar, güncellemeler, hiç öyle bir aşırı ısınma yaşamadım. War Thunder oynarken 37-38 dereceler dolayındaydı ancak hava bugün Sydney'de 32 dereceydi zaten. RTX modda olduğundan kabul edilebilir, kılıf da var. Telefon bugün itibarı ile ısınmadı arkadaşlar. Hayır, hiç ısınmadı hem de.

Sağlamlığı konusunda bir şey diyemem onu deneyecek merci ben değilim ama en azından Avustralya teslimatlarında kalite problemi yok gibi. Pro modellerin esneme payı az olduğundan Max modelleri kadar dayanıksız olmadığı bilinen bir şey. İlkokul fizik, kuvvet kolu kısa. Telefonun ekran alında iz ya da kamera altında toz gibi şeyler bana denk gelmedi. Gerçekte Natural Titanium rengi çok daha gümüşe benziyor. Güneş yoksa beyaz, gümüş arası olarak göze çarpıyor. Renk cama gömülü olduğundan sanırım. Ben Maraşlı olduğumdan tarhana rengi telefon istemiştim ancak nasip olmadı. (!) :D Özetle bugün beni pişman edecek hiçbir şey yapmadı. Önceden kullandığım 2 metre lightning yerine 1 metre USB-C'ye düşmek koydu biraz zira prize yakın olmam gerekiyor artık, sanırım 2 metre USB-C almam gerekecek. USB-C bu arada çok hızlı şarj ediyor. Telefon nasıl ise 14 Pro'dan hızlı şarj oluyor. Bu konuda şarj oranı artırıldı mı bilmiyorum ancak ben çok tatmin oldum. Ayrıca 15 serisi ile şarjı yüzde 80'de tutma modu gelmiş pil sağlığı için. Bu demek ki ben yanılmışım, Apple her zaman 80'den sonra bile optimize şarj ile bataryayı koruyor sanıyordum ancak bu ayarın gelmesi manidar. Bir süre böyle kullanmayı deneyeceğim. Gün içinde 4 saatten fazla telefona bakmadığımdan bana yeterli gelecektir. Şarjımı 20W Apple marka adaptörle hızlıca doldurabiliyorum zaten, yetmediği yerde 15 dakika şarj ederim bir yerlerde.

Bu seriye başlamamın güzel yanı, günler geçtikte deneyim nasıl etkileniyor, nerede sıkıntı çekiyoruz konusunda aydınlatıcı cevaplar bulmak olacak. Sağlıklı bir Timeframe yaratabiliriz yani. Sonra buraya yazdıklarımı özet şekilde Apple'a da yazılımcı etiğine uygun olarak geribildirim olarak göndereceğim tabi. Apple şöyle Apple böyle ya da başka markada şöyle özellik var gibi 80IQ muhabbetlere hiç gerek yok. Herkes parası yettiğince istediği ürünü alabilir. Alışveriş yaptığı kurumlar kişilere karşı bir hakaret olarak kullanılamaz tekrardan söylemiş olayım. Bunu son 2-3 gönderimde çok sık gördüğüm için tekrar edeyim dedim. Genelde yazıyı okumadan papağan gibi dediğini diyenler buraları görmediğinden yine yapacaklarını yapıyorlar. Ben de sona yazıyorum ki tespit edilmeleri kolay olsun. :D

Okuduğunuz için teşekkürler. Diğer inceleme 1 hafta sonra... ^-^

1696412320448.png

IMG20231004205416.jpg

Son düzenleme:
@365436 Ben de 15 P veya PM düşünüyorum. Asıl iyileştirilmiş kamera 15PM de derken tam olarak neyi kastettiniz aydınlatabilir misiniz? Çok fark var mı 15 P ila PM arasında. Batarya pek önemli değil de pek bir bilgim yok o yüzden bilmiyorum. Zoom da o kadar önemli değil ama atıyorum 15 PM nin ekranı 2k gibi olup da P 1080p olursa P almak yazık olur. (2k olmadıgını bende biliyorum örnek vermek için söyledim)

Son düzenleyen: Moderatör:
@365436 Ben de 15 P veya PM düşünüyorum. Asıl iyileştirilmiş kamera 15PM de derken tam olarak neyi kastettiniz aydınlatabilir misiniz? Çok fark var mı 15 P ila PM arasında. Batarya pek önemli değil de pek bir bilgim yok o yüzden bilmiyorum. Zoom da o kadar önemli değil ama atıyorum 15 PM nin ekranı 2k gibi olup da P 1080p olursa P almak yazık olur. (2k olmadıgını bende biliyorum örnek vermek için söyledim)
14 Pro Max’in kamerası olduğu gibi 15 Pro’ya taşındı ancak 15 için geliştirilen esas Pro serisi kamera entegresi Pro kasasına sığmadı. Sığardı ancak portatif kolay tamir edilebilir tasarımdan dolayı sığmadı. O yüzden onu sadece Pro Max’a koydular, Pro’nun da fiyatını biraz uygun tuttular lakin şöyle bir şey yaptılar; 15 Pro için farklı ve daha üstün bir yazılım geliştirip dahil ettiler. Kamera aynı olsa bile fotoğrafın işleniş ve zoom yapılan fotoğrafın Neural Engine kullanarak netleniş yeteneği artırıldı. Bir de A17 Pro’nun performansı sayesinde arkaplanda bir sahne için çok daha çabuk karar alınıp ayar çekilebiliyor.

15 Pro’nun ekranı gayet güzel ve çözünürlüğü asla göze batmıyor. Pro Max’e göre çözünürlük yoğunluğu daha yüksek.

Pro serisi 2556 x 1179, Pro Max serisi 2796 x 1290. Arada afaki miktarda Pro serisi daha iyi olacak şekilde fark var. Bu afaki değer Pro’yu daha iyi yapmaz ancak Pro Max ile aynı kalitede yapar.

Hocam ben 12 - 13 - 14 kullanmadım ancak bana bayağı büyük geldi. Belki 14 Pro ile aynıdır. Yine de küçük ekranda böyle dev 3 kamera bana çok güzel geliyor görüntü olarak. Max olsa bu kadar sevmezdim.

Tam şu kılıfı kullanmalık telefon.

Eki Görüntüle 1969644

İhtiyacımız yok çünkü. Bana 7 saat yetiyorsa ve diğer bir telefon 10 saat vadediyor ise gidip 7 yine alabilirim. 1.5 cm fark avantaj değil, kullanımı zor ve daha ağır ayrıca bence çirkin. Fazladan 3 saate ancak 10 saat dolaylarında yaptığım uçak yolculuklarında ihtiyacım oluyor ancak senede bir sefer yapacağım bu yolculuk için tüm sene kocaman telefon taşımaktan, uçağa powerbank sokmak yeğdir. 350 aud daha pahalı olması da cabası.

350 aud ile 2 sefer Apple Center'dan batarya değiştirebilirsin 15 Pro için. Kalan paraya da bir döner yersin.

Yani Pro alarak hem rahat kullanımlı bir telefon alırken 14 Pro Max'ten iyi bir kamera sahibi olmuş oldum, 1.5 senede bir yani ortalama 500 döngüde bir, toplam iki sefer de batarya değişim ücretim bedavaya geldi ve en az 5 sene A17 Pro çipini maksimum sağlıktaki batarya ile çalıştırmayı garantiledim. Bence iyi ticaret. 👌🏻

Bende 13 Pro Max ve annemde 14 Pro Max var. Değişim kampanyası ile burada 20-30 bine geldiğinden bizim 15 Pro Max almamız aptallık maalesef.

14 Pro Max’in kamerası olduğu gibi 15 Pro’ya taşındı ancak 15 için geliştirilen esas Pro serisi kamera entegresi Pro kasasına sığmadı. Sığardı ancak portatif kolay tamir edilebilir tasarımdan dolayı sığmadı. O yüzden onu sadece Pro Max’a koydular, Pro’nun da fiyatını biraz uygun tuttular lakin şöyle bir şey yaptılar; 15 Pro için farklı ve daha üstün bir yazılım geliştirip dahil ettiler. Kamera aynı olsa bile fotoğrafın işleniş ve zoom yapılan fotoğrafın Neural Engine kullanarak netleniş yeteneği artırıldı. Bir de A17 Pro’nun performansı sayesinde arkaplanda bir sahne için çok daha çabuk karar alınıp ayar çekilebiliyor.

15 Pro’nun ekranı gayet güzel ve çözünürlüğü asla göze batmıyor. Pro Max’e göre çözünürlük yoğunluğu daha yüksek.

Pro serisi 2556 x 1179, Pro Max serisi 2796 x 1290. Arada afaki miktarda Pro serisi daha iyi olacak şekilde fark var. Bu afaki değer Pro’yu daha iyi yapmaz ancak Pro Max ile aynı kalitede yapar.
Tesekkurler gayet aydinlatici olmus. Pro Max dusunuyordum, arka camin saglam olmamasi ve cebimde tasiyacagimdan dolayi Pro'ya yoneldim. Tabi benim icin en önemli etken PM'in arka caminin sanki bilerek kirilmasi icin tasarlanmıs gibi olmasiydi.

Bende 13 Pro Max ve annemde 14 Pro Max var. Değişim kampanyası ile burada 20-30 bine geldiğinden bizim 15 Pro Max almamız aptallık maalesef.
Evet aynen bence de öyle. İnsanlar her yerde "Ne gerek var yenisini almaya?" minvalinde soru soruyorlar ancak zaten hiçbir teknoloji ama hiçbir teknoloji her sene değişim isteyecek kadar radikal gelişmiyor zaten. Bu telefonlar, bilgisayarlar, televizyonlar hep en az 4-5 sene kullanım sonrası değiştirilmeli bence. Ben 11'den geçtim, içim rahat. 14 Pro Max kullanan bazıları ya ne saçma telefon yapmışlar her şey aynı diyor. Abi olması gereken o zaten, bir sene içerisinde 2 nesil atlamış işlemcinin hakkını zaten verebilecek adam yok, kamera kısmında ki değişiklik de zaten artabileceği kadar artmış en fazla. Bu noktada kafa karışıklığı var bizim Türk insanında. Bunu sizden ötürü değil, size katılmak için söylüyorum.

Tesekkurler gayet aydinlatici olmus. Pro Max dusunuyordum, arka camin saglam olmamasi ve cebimde tasiyacagimdan dolayi Pro'ya yoneldim. Tabi benim icin en önemli etken PM'in arka caminin sanki bilerek kirilmasi icin tasarlanmıs gibi olmasiydi.
Ne yalan söyleyeyim ben de aynı şeyden biraz korktum. İlkokul fizik, kuvvet kolu artarsa kuvvet artar. Küçük telefon hep daha dayanıklıdır ancak sonraları onun devamı gelmedi. Başkaları yapmadı aynısını. Denk geliş de olabilir ancak bariz bir dayanıksızlık var. Sebebi de Apple teknik servis çalışanlarının senelerdir yalvardığı kolay değişim konusundan dolayı geçilen portatif şasi.

@365436 merhaba tekrardan, kullandiginiz seffaf kilifin ismini ogrenebilir miyim? Suanlik esr diye bir kilif markasi ilgimi cekti ama kilifin 3 - 5 noktasina esr yaziyor ve bu pek hosuma gitmedi açıkçası. Ekran koruyucu olarak da Spigen dusunuyorum bir oneriniz var midir?

Son düzenleyen: Moderatör:
@365436 merhaba tekrardan, kullandiginiz seffaf kilifin ismini ogrenebilir miyim? Suanlik esr diye bir kilif markasi ilgimi cekti ama kilifin 3 - 5 noktasina esr yaziyor ve bu pek hosuma gitmedi açıkçası. Ekran koruyucu olarak da Spigen dusunuyorum bir oneriniz var midir?
Selam,
bu ekran koruyucu Spigen'den daha iyi. iPhone'un kendi ekranından bile rahat bazen. Hiç kir nedenli sürtünme sorunu olmuyor hep kaygan.

Son düzenleme:
Çağrı Bey selamlar,

iPhone 7 kullanıcısı olarak, "almışken en son çıkanı alayım" düşüncesi ile iPhone 15 Pro siparişi verdim Apple Türkiye sitesinden. Yazınızı çok faydalı buldum teşekkür ederim, umarım yazınızda bahsettiğiniz gibi incelemenin devamı gelir.

Görseldeki ESR kılıf sarardı ne yazık ki... İlgililere duyurulur. Alanlar çok güneş altında tutmasın, almayanlar ise basitçe almasın. Spigen Ultra Hybrid sipariş ettim şimdi. Ona biraz daha iyi diyorlar, göreceğiz.

Geri
Yukarı