iPhone 15 vs iPhone 14 Pro

15 tam bir beş para etmez telefon. S23 Ultra parası isteyip telelens bile vermiyor. 60Hz iPhone 4 ekranı veriyor. 14 Pro varken 15 onun yanına yaklaşamaz.
S23 Ultra modelini de düşündüm aslında ama dümdüz tasarımı beni baya soğuttu kendisinden. Hiç telefon havası vermiyor. Bir de yıllardır Android kullanıyorum zamanında iPhone 7 kullanmıştım. Şimdi IOS'a dönmek istiyorum.

S23 Ultra modelini de düşündüm aslında ama dümdüz tasarımı beni bayağı soğuttu kendisinden. Hiç telefon havası vermiyor. Bir de yıllardır Android kullanıyorum zamanında iPhone 7 kullanmıştım. Şimdi IOS'a dönmek istiyorum.

Çok da bir şey beklemeyin yani sadece adı var S23 Ultra ve iPhone 14 Pro benzer cihazlar kalite olarak.

Peki arkadaşlar iPhone 14 Pro için yaklaşık 15 bin TL fazladan vermeye değer mi acaba? Sıfır cihazlarda düşünürsek. Stoksuzluktan en ucuz 63-64 bin TL'ye var. iPhone 15 128 GB modelini ise 49-50 bin TL'ye alabiliyorum. 14 Pro için 15 bin lira çıkmışken insanın kafasına 15 Pro için 8-9 bin lira daha çıkmak geliyor ama bütçe de buna izin verir mi soru işareti bende 🙂

İki telefon arasındayım acaba hangisini almalıyım? iPhone 14 Pro piyasada fazla olmadığı için 10 bin TL daha pahalı ama 14 Pro alırsam eğer Hepsiburada üzerinden sıfırdan farksız cihaz olarak üstüne yaklaşık 8 bin TL koyarak alacağım. Birkaç sorum var. Teşekkürler şimdiden.
  1. Kamera benim için önemli. iPhone 15 çıktıktan sonra yazılım ile iPhone 14 serisinin kamerasının kalitesini azalttıklarını söyleyenleri gördüm acaba bu doğru mu?
  2. Arada 8-10 bin TL'lik bir fiyat farkı var değer mi?
  3. iPhone 15, 60 Hz ekran ile geliyor Apple animasyonları bayağı akıcı ama çok hissettirir mi?
  4. Siz olsanız iPhone 15 ve 14 Pro'da hangi renk seçeneğini tercih ederdiniz?
  5. 128 GB hafıza günümüzde yeterli mi? Oyun oynamıyorum.

1-Ben 14 Pro kullanıcısıyım iOS 17'ye geçmedim lakin çevremde kullanıp geçenlerden de öyle yorum almadım. Kamera olarak da Makro çekim olması 3 kat optik Zoom olması RAW fotoğraf ve ProRes video çekebiliyor olması, gece modunda portre çekebilmesi ve ana kamerasının daha büyük diyafram aralığına sahip olmasından ötürü kamera anlamında 14 Pro açık ara alıyor.
2- Sırf ekranı için kasası için kamerası için bile değer.
3-120Hz ekrana baktıktan sonra kasıyor gibi geliyor.
4-Ben uzay siyahı rengini tercih ettim fakat mor rengi de çok güzel bence. Mor renginde boya atmaları yaşayanlar var aklınızda olsun.
5-Ben de yeter diye aldım lakin genelde RAW fotoğraf çekiyor ve 4K 60FPS videolar falan çekiyorsanız çabuk doluyor 256 GB olan veya daha üstüne yönelin ya da iCloud Plus abonesi olabilirsiniz. 200GB'lik alan aldım her ay 40TL veriyorum ama halen daha 92 GB boş alanım var. Ben de 1-2 hafif oyun dışında oyun oynamam ben gibiyseniz bu alternatifi de düşünebilirsiniz.

Peki arkadaşlar iPhone 14 Pro için yaklaşık 15 bin TL fazladan vermeye değer mi acaba? Sıfır cihazlarda düşünürsek. Stoksuzluktan en ucuz 63-64 bin TL'ye var. iPhone 15 128 GB modelini ise 49-50 bin TL'ye alabiliyorum. 14 Pro için 15 bin lira çıkmışken insanın kafasına 15 Pro için 8-9 bin lira daha çıkmak geliyor ama bütçe de buna izin verir mi soru işareti bende 🙂

Asla değmez sakın o kadar fazla verme 15 al geç.

Üretimi olmadığı için fiyatları karaborsa durumda. O yüzden bütçe el verirse 15 Pro modeline çıkın. 14 Pro S almış olursunuz :)

Bence değmez.

Teşekkür ederim herkese yanıtları için. Son olarak iPhone 15 alacak olsanız hangi rengi tercih ederdiniz ve kısaca sebeplerini söyleyebilir misiniz?
Apple iPhone 15 - Creative IT
iPhone 15 All Colours Hands-On - YouTube

Geri
Yukarı