iPhone 5s hafıza kendi kendine doluyor

Seda08

Kilopat
Daha fazla  
iPhone 5s kullanıyorum ve telefonumun hafızası 12 GB. Ancak çok enteresan bir sorun var. Yüklü tüm uygulamalarımın toplamı 8-9 GB arası ediyor ve geri kalan 3-4 GB boş olması gerekiyor normalde. Ancak boş alan sadece 160 MB yazıyor ve herhangi bir uygulama indirip yükleyemiyorum yer olmadığı hatasını vererek. Her şeyi geçtim 2 gün önce 1.2 GB boş alan varken 2 gün sonra 160 MB boş alan yazıyor. 1.1 GB bir anda nasıl kendiliğinden kaplanıyor ve herhangi bir programda ya da resim klasörlerinde boyut artmamasına rağmen? Bunu nasıl çözebilirim, bir de eklemek istediğim telefonum iOS 9 hala daha. Her güncellemede arka planda indirip yüklemeye çalışıyor ancak indirdiği dosyayı kullanım alanındaki uygulamalardan siliyorum. Bu indirilirken yarıda kesip sildiğim tahmin edilir ki çok kez oldu. Arka planda bug gibi bir sorun mu oldu hiç bilmiyorum. iTunes ile bu tüm dosyaları verileri görebilir miyim acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, iphone Telefon da yer açmanın değişik yöntemleri var, size 2 sini yazayım yer sorunu bir süre geçecektir.
*Ayarlar > Safari > Tarihçeyi ve Web Sitesi Verilerini Sil seçerek önbelleği boşaltınca biraz yer açılır.
*En etkili yöntem ise itunes a girip bir video seçerek kiralamayı seçin. Yer olmadığından indirilemiyor hatası verecektir. "Ayarlar" a tıklayın alanınızın arttığını göreceksiniz. Bunu bir kaç kez yapabilirsiniz.
Ekleme ve uyarı; Tarihçe ve çerezleri sildiğiniz de Safari üzerinde kaydettiğiniz form giriş bilgileri ve geçmiş sayfalar silinecektir.

Son düzenleme:
Sorun herhangi bir veriyi silmek değil. 2 gün önce baktığımda 1.2 GB boş alan varken biranda 150 civarlarına düşmesi sorun. İtunes ile baktığımda boş alan 2.7 GB görünüyor telefonda ise 150 ve telefona 150 den büyük herhangi bir şey yükleyemiyorum.

Daha önceden yüklediğiniz uygulamaları silip tekrar yüklemeyi deneyin kullanım ile birlikte zamanla uygulamaların boyutları artar örneğin facebook u ilk indirdiğinizde 70 mb a indiyse şimdi 300 mb ı bulmuş olabilir boyutu.

Hafıza komple bitip 0 MB yazınca kendi otomatik yapıyor zaten onu. Düşünün bianda 0' a bile düşebiliyor. İtunes ile telefon arasındaki boş alan farkı.

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    97 KB · Görüntüleme: 154
  • 26234497_1484072085043632_1252793826_n.jpg
    26234497_1484072085043632_1252793826_n.jpg
    9,2 KB · Görüntüleme: 138
Uygulamarı güncellerken hafızayı dolduruyor olabilir. Kardeşimde aynı model var örneğin Facebook güncellerken biranda hafızası tamamen doluyor ve sonrasında azalıyor veya bir miktar hala fazla kalıyor. Deneme yöntemiyle yaparken, güncelleme yapılacak uygulamayı önce silip sonra tekrar güncel halini indirmeyi deneyince böyle bir sorun yaşamadık. Deneyebilirsin istersen ama şansa mı oldu yoksa az hafıza için bir çözüm mü orasını bilemem:)

Bir de şimdi ekran görüntülerine baktım. iCloud saklama alanı ile ilgili herhangi bir değişiklik yaptın mı son zamanlarda? Yani mesela fotoğrafların seçilidir iCloud üzerinden ama sonradan bunu kapattın mı veya benzeri bir işlem? Bu tip işlemler yapılınca iCloud üzerindeki veriler telefona indirmiş olabilir.

iCloud saklama alanı ile ilgili herhangi bir değişiklik yaptın mı son zamanlarda?
İcloud bu telefonda hiç açıp kullanmadım ondan değildir.
Deneme yöntemiyle yaparken, güncelleme yapılacak uygulamayı önce silip sonra tekrar güncel halini indirmeyi deneyince böyle bir sorun yaşamadık.
Evet bu durumu biliyorum, bende bazen direk öyle yapıp yüklüyorum. Ancak tüm herşeyi topladığım zaman bile o dolu alan etmiyor. Yani İtunes okadar boş alan gösterirken telefon neden böyle.
Artık hep böyle uygulama silip yeniden yüklemeye alışsam iyi olur :)

Rehber ve fotoğraflarını yedekledikten sonra cihazı Restore edebilir, uygulamalarını tekrardan kurabilirsin. Ben bu şekilde çözüyorum sorunu. Restoreden sonra yedeklemeyi İTunes üzerinden kurmak yerine, rehber ve fotoğrafları yedeklediğim bilgisayardan alarak, uygulamaları baştan yükleyerek her zaman daha geniş bir depolama alanı buluyorum. Yardımcı olabildiysem ne mutlu.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı