iPhone 6S Plus kendi kendine dokunuyor

hadwinner16

Hectopat
iPhone 6S Plus telefonumda bazen kendi kendine dokunmalar oluyor. Ekran testi uygulaması indirerek denedim, genellikle ekranın en sol ve en alt bölgelerine basılıyor. Fakat bu basmalar sürekli olmuyor. Telefonu kullandıktan 4-5 dk sonra başlıyor. Bir de bazen ekranda hiçbir şeye dokunulmaz hale geliyor kilitleniyor gibi, ekran kapatılıp açıldığında tekrar dokunma aktif hale geliyor.

İlk olduğunda hassasiyet ayarları ile oynadım ve geçti, sonra birkaç aya tekrarladı. Bu sefer ekran koruyucuyu değiştirdim, yine birkaç ay düzeldi ancak geri geldi. Sonra 3D dokunma gibi ayarları değiştirdim yine bir süre düzeldi fakat sonra yeniden olmaya başladı.

Elbette ekranı değiştirmek aklıma gelebilen bir seçenek fakat daha farklı bir durum olabilir mi diye sormak istedim. Sürekli aynı yere basmadığı için belki başka bir şeydir diye düşündüm.

Son düzenleyen: Moderatör:
iPhone 6S Plus telefonumda bazen kendi kendine dokunmalar oluyor. Ekran testi uygulaması indirerek denedim, genellikle ekranın en sol ve en alt bölgelerine basılıyor. Fakat bu basmalar sürekli olmuyor. Telefonu kullandıktan 4-5 dk sonra başlıyor. Bir de bazen ekranda hiçbir şeye dokunulmaz hale geliyor kilitleniyor gibi, ekran kapatılıp açıldığında tekrar dokunma aktif hale geliyor.

İlk olduğunda hassasiyet ayarları ile oynadım ve geçti, sonra birkaç aya tekrarladı. Bu sefer ekran koruyucuyu değiştirdim, yine birkaç ay düzeldi ancak geri geldi. Sonra 3D dokunma gibi ayarları değiştirdim yine bir süre düzeldi fakat sonra yeniden olmaya başladı.

Elbette ekranı değiştirmek aklıma gelebilen bir seçenek fakat daha farklı bir durum olabilir mi diye sormak istedim. Sürekli aynı yere basmadığı için belki başka bir şeydir diye düşündüm.

Ayarlar> erişilebilirlik> dokunma> dokunma kolaylıkları ayarlarına bir bakın hocam.

Ben genelde arka planda ki uygulamalar donduğu için sürümü 16.3.1'den 16.4.1'e yükselttim donmalar geçti. Ama pil konusunda memnun değilim şu an.

Hocam çok eski cihazlarda böyle sorunlar olabiliyor. Benim de bir LG telefonum var esas telefonu servise gönderdiğimde kullanırım diye çıkardım. Bende de aynı sorun şarja takınca oluyordu. Muhtemelen şarj akımı ekrana doğru kaçıyordu bilemiyorum.

Tahmin yürütüyorum sadece, cihazın dokunmatik algılayıcıları zamandan dolayı yıpranıp kendi içinde kısa devre v.b yaparak dokunma algılıyor olabilir. Yani sorununuz bence yazılımsal değil donanımsal.

Yedek alıp sıfırla.

Hocam cihazı iTunes (veya benzeri uygulama) ile Restore edin (dümdüz bilgisayarla sıfırlayın yani), eğer çözülmezse büyük olasılıkla panel kaynaklı bir sorundur.

Geri
Yukarı