iPhone 6S'de fotoğraflar yedeklenmiyor

Kaddiriiniz

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600/ EVGA RTX 2060 SUPER 8GB/ AMD Wraith Prism CPU Cooler/Corsair Vengeance 8X2 3200MHz O.C./GIGABYTE B550M AORUS ELITE V1.3/ ADATA SU630 240GB/5400RPM WD BLUE 320GB/TOSHIBA P300 2TB/LG 22MK400H-B 75Hz 1ms

Gamepower mihawk 7.1/ Rampage KM-RX9/ Bloody V7M/ Logitech G920 + Shifter.
Meslek
Makina Op.
iPhone 6S kullanıcısıyım fotoğraflar yedekleme yapılıyor deyip yapmıyor hafıza doldu. Wp'ye bile giremiyorum iCloud alanım var şarjım dolu Wi-Fi bağlıyım. İsterseniz SS atabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet dahili depolamam dolu normalde yedekleme yapması gerekirken kaç gündür yapmadığından dolu zaten.

Bu yüzden hata veriyor olabilir. WhatsApp gibi uygulama verileri zaten cihazda tutulan verilerdir fakat fotoğraflar ve videolar istenirse bulut olarak yedeklenip cihazınızda ön izleme olarak tutulabilirler. Bakmak istediğinizde ise anlık olarak indirilip görüntülenir. Ayarlardan fotoğraf kısmına girerek "iPhone'da En İyi Saklama" seçeneğini seçerseniz eğer telefonunuzda yer açılacaktır. Zaten bu seçenek seçiliyse de sizin yer açmanız gerekmekte. WhatsApp'a girememenizin nedeni de zaten telefonunuzun depolamasının dolu olmasıdır büyük ihtimalle.

Bu yüzden hata veriyor olabilir. WhatsApp gibi uygulama verileri zaten cihazda tutulan verilerdir fakat fotoğraflar ve videolar istenirse bulut olarak yedeklenip cihazınızda ön izleme olarak tutulabilirler. Bakmak istediğinizde ise anlık olarak indirilip görüntülenir. Ayarlardan fotoğraf kısmına girerek "iPhone'da en iyi saklama" seçeneğini seçerseniz eğer telefonunuzda yer açılacaktır. Zaten bu seçenek seçiliyse de sizin yer açmanız gerekmekte. WhatsApp'a girememenizin nedeni de zaten telefonunuzun depolamasının dolu olmasıdır büyük ihtimalle.

Anladım teşekkür ederim peki ne kadar alan yeterli olacaktır tahminen.
Şu an girdim hiçbir şey sillmeden biraz yapmış kendi kendine çok garip anlamadım bir türlü.

Son düzenleme:
Anladım teşekkür ederim peki ne kadar alan yeterli olacaktır tahminen.
Şu an girdim hiçbir şey sillmeden biraz yapmış kendi kendine çok garip anlamadım bir türlü.

Önbellek cihazın depolamasında anlık olarak yer tutabilir ya da yer açabilir. Tam olarak ne kadar alan açılırsa yeterli olur bilmiyorum ama bence sağlıklı olan en az 5-10GB arası boş alan olması. Önbellek siz uygulamaları kullandıkça kendiliğinden artıp azaldığı için şu an depolamanız dolu olduğundan yer açmış olabilir fakat cihazı bu şekilde ucu ucuna kullanmak yavaşlamalara ve yaşadığınız gibi uygulama açılmama sorununa neden olabilir.

Önbellek cihazın depolamasında anlık olarak yer tutabilir ya da yer açabilir. Tam olarak ne kadar alan açılırsa yeterli olur bilmiyorum ama bence sağlıklı olan en az 5-10GB arası boş alan olması. Önbellek siz uygulamaları kullandıkça kendiliğinden artıp azaldığı için şu an depolamanız dolu olduğundan yer açmış olabilir fakat cihazı bu şekilde ucu ucuna kullanmak yavaşlamalara ve yaşadığınız gibi uygulama açılmama sorununa neden olabilir?

Maalesef telefonum 16 GB hocam daha yeni aldım 2 ay ı geçmemiştir bile belki 50GB iCloud alıp rahat takılırım oyun yüklemiyorum diye düşündüm ama yaklaşık 12 13GB sistem kullanıyor önbellekle beraber. :(

Maalesef telefonum 16 GB hocam daha yeni aldım 2 ay ı geçmemiştir bile belki 50GB iCloud alıp rahat takılırım oyun yüklemiyorum diye düşündüm ama yaklaşık 12 13GB sistem kullanıyor önbellekle beraber. :(

Tabii bütçenize göre tercih etmiş olabilirsiniz ama keşke en az 32 GB almaya çalışsaydınız hocam. Günümüzde işletim sistemleri dediğiniz gibi zaten çok fazla yer kaplıyor. Dediğim gibi fotoğrafları ICloud'a yedekleyip cihazınızda tutmadan kullanırsanız eğer o bile bir kazanç sağlar. Özellikle sosyal medya uygulamaları kullandıkça ve içerisinde gezindikçe baktığınızda fotoğraflar, videolar cihazınızda önbellek olarak tutuluyor bir süreliğine. Siz cihazı ne kadar aktif kullanırsanız o kadar önbellek almaya çalışır hatta ben kendi cihazımda (iPhone 11 64 GB kullanıyorum) 12-14 GB önbellek boyutlarına ulaştığını gördüm ve takip ettiğim forumların birinde 2-3 kişinin bu önbellek boyutu 20-30 GB'lara ulaşmıştı ama bu bir hatadan kaynaklıydı sanırım. Normalde 8-9 GB'lara ulaşabiliyor ama telefonda yer kalmadıkça önbellek kendi kendini silip yer açmaya çalışıyor (sizin önbelleğe müdahale etme şansınız IPhone'da yok maalesef, Android cihazlarda önbellek silme işlemi var diye biliyorum) ve bu işlem sürekli gerçekleştiği zaman arka planda sürekli bir depolamaya yazma-silme işlemi gerçekleşiyor. Bu şekilde de cihazınızdan tam performansı da alamıyorsunuz çünkü uygulamaların çalışması için sadece RAM miktarı ya da işlemci gücü değil, depolama ihtiyacı da oluyor ki Instagram anasayfada aşağıya kaydırdıkça gelen o fotoğraflar, videolar bir şekilde bir miktarı telefonunuza indirilir ve bir süreliğine cihazınızda tutulur ki buna zaten önbellek deniyor. Cihazınızda olabildiğinden az fotoğraf, video tutup WhatsApp mesajlarında gelen medya içeriklerini de galerinizde görmeseniz bile uygulamanın içerisinde depolandığı için zamanla silmeniz gerekir (uygulama içerisinden silmelisiniz) sizin durumunuzda. İhtiyacınız olmayan ya da çok az kullandığınız uygulama ve oyunları da silerek yer açmayı deneyebilirsiniz. Bu dediklerimin haricinde 16 GB'lık bir cihaza sığabilmeniz zor olduğu için ya dediğim şeyleri arada yaparak yer açmalısınız ya da daha yüksek depolamalı bir telefona geçmeniz daha sağlıklı olur.

Tabii bütçenize göre tercih etmiş olabilirsiniz ama keşke en az 32 GB almaya çalışsaydınız hocam. Günümüzde işletim sistemleri dediğiniz gibi zaten çok fazla yer kaplıyor. Dediğim gibi fotoğrafları ICloud'a yedekleyip cihazınızda tutmadan kullanırsanız eğer o bile bir kazanç sağlar. Özellikle sosyal medya uygulamaları kullandıkça ve içerisinde gezindikçe baktığınızda fotoğraflar, videolar cihazınızda önbellek olarak tutuluyor bir süreliğine. Siz cihazı ne kadar aktif kullanırsanız o kadar önbellek almaya çalışır hatta ben kendi cihazımda (iPhone 11 64 GB kullanıyorum) 12-14 GB önbellek boyutlarına ulaştığını gördüm ve takip ettiğim forumların birinde 2-3 kişinin bu önbellek boyutu 20-30 GB'lara ulaşmıştı ama bu bir hatadan kaynaklıydı sanırım. Normalde 8-9 GB'lara ulaşabiliyor ama telefonda yer kalmadıkça önbellek kendi kendini silip yer açmaya çalışıyor (sizin önbelleğe müdahale etme şansınız IPhone'da yok maalesef, Android cihazlarda önbellek silme işlemi var diye biliyorum) ve bu işlem sürekli gerçekleştiği zaman arka planda sürekli bir depolamaya yazma-silme işlemi gerçekleşiyor. Bu şekilde de cihazınızdan tam performansı da alamıyorsunuz çünkü uygulamaların çalışması için sadece RAM miktarı ya da işlemci gücü değil, depolama ihtiyacı da oluyor ki Instagram anasayfada aşağıya kaydırdıkça gelen o fotoğraflar, videolar bir şekilde bir miktarı telefonunuza indirilir ve bir süreliğine cihazınızda tutulur ki buna zaten önbellek deniyor. Cihazınızda olabildiğinden az fotoğraf, video tutup WhatsApp mesajlarında gelen medya içeriklerini de galerinizde görmeseniz bile uygulamanın içerisinde depolandığı için zamanla silmeniz gerekir (uygulama içerisinden silmelisiniz) sizin durumunuzda. İhtiyacınız olmayan ya da çok az kullandığınız uygulama ve oyunları da silerek yer açmayı deneyebilirsiniz. Bu dediklerimin haricinde 16 GB'lık bir cihaza sığabilmeniz zor olduğu için ya dediğim şeyleri arada yaparak yer açmalısınız ya da daha yüksek depolamalı bir telefona geçmeniz daha sağlıklı olur.

Teşekkür ederim hocam hafıza yükselttirme işlemi veya model yükseltmek için şansımı deneyeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı