iPhone ayrıcalıktır

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
2014'te iPhone 6 almıştım. 2019'a kadar sorunsuz kullandım fakat 16 GB olmasında dolayı satıp Redmi Note 7 aldım, 2 hafta anca dayanabildim. Kamera berbat ve çamur gibi çekiyor, sensörlerin kötülüğünden telefonla konuşurken ekran falan açılıyordu. Satıp 7 Plus aldım, sıkıntısız kullanıyorum.

Katılıyorum. Telefonum 2017 telefonu ama 2019'da güncelleme almayı kesti neyse sıkıntı etmedim ama telefon 16 GB olduğu için hiçbir şey indiremiyordum neyse dedim SD kart ile dahili hafızayı birleştireyim ne göreyim bunu yapmak için Android sürümüm yetmiyor. Neyse Rom atayım dedim onun içinde Root gerekiyormuş bilin bakalım ne oldu? Huawei bunu engellemiş bilmem ne kodu gerekiyormuş bunuda parayla satan yerler var kanser etti beni.

Herkes iPhone zengin işi, parası olan alır tarzı yorumlar yapmış. Aşırı gülünç. Son çıkan Samsung amirallerinin fiyatları 2000 TL'de benim haberim mi yok? Ülkede her şey aşırı pahalı, sadece aşırı dandik Androidlenizi üst klasman iPhone'larla karşılaştırıyosunuz. O zaman doğal olarak ucuz oluyor. Bu arada iPhone fanı da değilim, isteyen Xiaomi de kullanır Samsung da ama 2000 TL'lik dandik Androidlerinizi karşılaştırmayın amiral telefonlarla.

5S kullanıyorum şu an, daha önce Android kullandım. Şu an Android telefonlar biraz daha iyi durumda fakat hakikaten bariz fark var. Geçen günler uygulamaların hata vermesi ile karşılaşılmış durduk yere. Custom ROM ile telefonun şahlanacağını düşünenler var. Sıkıntısı bitmiyor Android'in.

Bence değil yani kime göre neye göre ben andoid seviyorum sen iOS ben iOS kapalı devre sevmiyorum sen seviyorsun yani iPhone kullanmak kişiden kişiye değişir mesela bana göre andorid IOS'dan daha iyi yani kişisel tercih meselesi kimse iOS daha iyidir kullanın kullandırtırın diyemez bence.

2014'te iPhone 6 almıştım. 2019'a kadar sorunsuz kullandım fakat 16 GB olmasında dolayı satıp Redmi Note 7 aldım, 2 hafta anca dayanabildim. Kamera berbat ve çamur gibi çekiyor, sensörlerin kötülüğünden telefonla konuşurken ekran falan açılıyordu. Satıp 7 Plus aldım, sıkıntısız kullanıyorum.
Android'in en kötü markasının en kötü modellerinden birini almışsınız. Aynı fiyata çok daha iyi alternatifleri var. Zaten ezelden beri iPhone kullanan birinin Android'e objektif bakması imkansız.

Yıllardır şu boş muhabbet bitmedi.

Burada iOS'i övenler uzun süre kullansa iOS'i sevmeyebilir. Aynı şekilde Android'i övenler uzun süre kullansa Android'i sevmeyebilir.
Her ikisini kullanıp ona göre yorum yapmak en güzeli ki her iki işletim sistemi de yerine göre birbirlerine karşı artı ve eksi yönler barındırıyor.

Ancak anlamadığım bilhassa, iOS kullananların dünyanın en iyisini kullandığını sanması da ayrı bir soru işareti. Ömrü boyunca Android'i sadece Android 2.0 versiyonunda sanıp, Android cihazların hepsini Galaxy Ace'ı gibi gören bir kitle var. Yok öyle bir dünya arkadaşlar. :)
Android'i sevin sevmeyin, iOS' den çok çok daha yetenekli ve özellikli olduğunu inkar etmek zor bir durum. Aynı şekilde iOS, hatta Apple ürünlerinin yazılım konusundaki başarısını görmezden gelmek de imkansız.

Kimse kimsenin tercih ettiği mobil mecra işletim sistemi yüzünden hakaret duymaya ve etmeye hakkı yok. Biraz at gözlüklerimizi çıkaralım ve yeniliklere açık olalım. :)

iPhone telefonların Mercedes'idir. Çoğunlukla sorunsuzdur ama sorun çıkarırsa parçaları pahalıdır. Yıllardır iPhone kullanan biri olarak çok fazla şikayet ettiğim şey de var, çok fazla sevdiğim şey de. Her iPhone kullanıcısının çektiği en büyük sıkıntılardan biri şarj aletleridir herhalde. 1 senede 3 defa şarj aleti değiştirdiğimi bilirim. Kulakları da keza aynı şekilde. Neyse ki Airpods sıkıntıları, kablo problemlerini ortadan kaldırdı.

Sevdiğimiz yanları da, iPhone aldığınız zaman kafanız rahattır. Evet fiyatı pahalıdır ama aldıktan sonra kafanız rahattır. iPhone'a verdiğiniz paraya çok daha iyi android telefonlar elbette var. IOS ve Android karşılaştırmaları her daim olacak fakat ben karşılaştırmanın saçma olduğunu düşünenlerdenim.

Telefonu bilgisayar gibi kullanmak istiyorsanız ve daha özgür olmak istiyorsanız Android telefonları tercih edeceksiniz. Sorunsuz bir telefon istiyorsanız, uygulamalarda öncelik istiyorsanız da iPhone. Evet günümüzde uygulamaların çoğu her iki tarafa da genelde aynı zamanda çıkıyor ama güncellemeler çoğunlukla ilk IOS sistemine gelir. IOS işletim sistemine özel uygulamalardan hiç bahsetmiyorum bile. Gerçekten iPhone kullanan biri, arada ki kalite farkını anlar. Uzaktan bakmakla, kulaktan dolma şeylerle olmaz.

Bir iPhone sizi çok rahat 3 sene hatta iyi kullanırsanız 5 sene bile götürür. Android telefonlarda, bir sene sonra ne olacağını bilmiyorsunuz. Burada gelip iPhone haterları bu cümleye karşı çıkacaktır. Çabuk bozulan, ekranı kırılan iPhone'lardan örnek vereceklerdir. Fakat istisnalar kaideyi bozmaz.

Son olarak da, iPhone fan boy asla olmadım, olmamda. Hatta son yıllarda çıkan iPhone modellerinin yetersiz olduğu kanaatindeyim.

İkisi de sizi A noktasından B noktasına götürür, IOS tramway gibidir trafiğe takılmaz, android ise otobüstür, sürekli duraklara girer çıkar. Sonuçta ikisi de aynı işe yarar. Alt tarafı telefonlardır.

Bir iPhone sizi çok rahat 3 sene hatta iyi kullanırsanız 5 sene bile götürür. Android telefonlarda, bir sene sonra ne olacağını bilmiyorsunuz. Burada gelip iPhone haterları bu cümleye karşı çıkacaktır. Çabuk bozulan, ekranı kırılan iPhone'lardan örnek vereceklerdir. Fakat istisnalar kaideyi bozmaz.
Bu paragrafa katılmıyorum. Özellikle buraya.
Android telefonlarda, bir sene sonra ne olacağını bilmiyorsunuz.
Elimde S7 edge var. 5 senelik telefonda şu ana kadar performans anlamında en küçük sıkıntı yaşamadım. Bana sorarsanız özellikle Samsung uzun ömür konusunda daha iyi iş çıkarıyor. S7 edge kamerası android ve iPhone rakiplerine taş çıkartır. İyi kullanırsan, android çok daha iyi bir seçim bence. Ama android telefonlar çok daha hızlı değer kaybediyor iPhone'lar ise ismi sayesinde yıllar geçse de değerini koruyor. Ayrıca oyun oynayan, film izleyen kişiler için de Android daha iyi bir seçim. Çünkü iPhone ekran konusunda kendisini geliştirmiyor. Yıllardır HD üstüne çıkamadılar.

Bu ömür meselesi fazla abartılıyor. Gitip Xioami alıp AnDrOid kIsa ÖmüRlü diyen çok var. (Xioami de o kadar kötü sayılmaz aslında) iPhone her sene amiral gemisi olarak çıkartıyor, gidip amiral gemisi Android telefon alsalar en az 6 yıl kullanırlar. (S20 de olduğu gibi rezalet bir işlemci veya kronik sorun yoksa) iPhone yenilikçi bir marka değil. Yıllardır aynı tasarım, aynı ekran, aynı Ram, aynı anakart, aynı kasa. Samsung daha yenilikçi. Sonsuz ekran, çentiksiz tasarım her sene iyileştirilen one ui ile çok daha iyi işler çıkartıyor. iPhone güncelleme alıyor diye uzun ömürlü sananlar da var. Güncellemelerle batarya sağlığının içine ediliyor. iPhone 2016'dan sonra bitti benim için. Git gide daha kötü telefonlar yapmaya başladılar.

Bu ömür meselesi fazla abartılıyor. Gitip Xioami alıp AnDrOid kIsa ÖmüRlü diyen çok var. (Xioami de o kadar kötü sayılmaz aslında) iPhone her sene amiral gemisi olarak çıkartıyor, gidip amiral gemisi Android telefon alsalar en az 6 yıl kullanırlar. (S20 de olduğu gibi rezalet bir işlemci veya kronik sorun yoksa) iPhone yenilikçi bir marka değil. Yıllardır aynı tasarım, aynı ekran, aynı Ram, aynı anakart, aynı kasa. Samsung daha yenilikçi. Sonsuz ekran, çentiksiz tasarım her sene iyileştirilen one ui ile çok daha iyi işler çıkartıyor. iPhone güncelleme alıyor diye uzun ömürlü sananlar da var. Güncellemelerle batarya sağlığının içine ediliyor. iPhone 2016'dan sonra bitti benim için. Git gide daha kötü telefonlar yapmaya başladılar.

Yazdığım şeyin sonunda, bu bahsettiğiniz şeye çok kısa bir şekilde değindim. iPhone son yıllarda durmadan kendini tekrar ediyor. Bu konuda kimsenin itirazı yoktur sanırım. İtirazı olan, fan boyluk yapıyordur. Zaten bu fan boylar yüzünden iPhone yerinde sayıyor. Biliyorsunuz bazı kesimler var, Apple çöp çıkarsa direkt alırlar. Uzun yıllardır iPhone harici telefon kullanmayan birisi olarak söylüyorum bunların hepsini.

Fakat uzun ömür konusunda dediğimin arkasındayım. Android dediğimizde, akla sadece Samsung gelmemeli. Samsung'un en iyi telefonunu alırsanız, sizi 3 4 sene götürebilir belki. Ama gidip orta düzey veya düşük fiyatta bir Samsung veya her hangi bir Android işlemcili telefon alırsanız, gerçekten dediğim şeye geliyorsunuz. İnsanlar hala gidip eski model iPhone 7 veya 8 alıyorlar. Bunun sebebi de dayanıklılık, güvenilirlik.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı