iPhone SE 2022 Modelinin Fiyatı 300 Dolardan Başlayabilir

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
iPhone SE 2022

Apple, iki yıl önce iPhone SE (2020) adlı ikinci nesil iPhone SE’yi tanıtmıştı ve şimdi GSM Arena tarafından aktarılan habere göre, şirketin 8 Mart’ta gerçekleştireceği etkinlikte, yenilenmiş bir iPad Air ile birlikte iPhone SE 2022 modelini tanıtacağı söyleniyor. Apple henüz bu bilgiyi onaylamasa da, analist John Donovan, yeni nesil iPhone SE’nin satış fiyatının 300 dolardan […]

Devamı: iPhone SE 2022 Modelinin Fiyatı 300 Dolardan Başlayabilir
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

100 dolar indirim gerçekten güzel olur şu anki nesile göre.

iPhone SE 2020 400 dolardan başlayan satış fiyatıyla sunulmuştu. Bu modelde iyileştirmeler yapılacaksa ve daha iyi kamera ve çip kullanılacağı göz önünde bulundurulursa bu fiyatlandırmaya pek olanak vermiyorum. Olsa gerçekten güzel olur ama.

Apple'în en büyük başarılarından biri kurduğu ekosistem muadillerinden daha kullanıcı dostu, daha sorunsuz. Bu ekosistemin merkezinde de iPhone var. Gel gör ki orta fiyat skalasında bile iPhone tercih edilemeyecek kadar pahalı geliyor insanlara. 2 yıllık bir cihaz olan ve en ucuz iPhone konumundaki SE 2020'nin en düşük fiyatı 7799 TL. Adam bunu almıyor, gidip 3 kameralı, çentikli, 6,5 inç ekranlı Çin malı modelleri alıyor yerine, üstelik daha az para veriyor. Belki kağıt üzerinde SE 2020'nin işlemcisi daha güçlü ama ötekilerde de cazip özellikler var.

Apple bu tarz ucuz modellerle o kitleyi de kendine çekecek ki ekosistemin diğer ürünlerini de satın almaya ikna edebilsin. iPhone'u olmayan adam Apple Watch alamıyor mesela, iTunes'dan satın alım da yapmıyor, Apple Music de kullanmıyor belki. iPhone'u pahalı bulan adam zaten Macbook, iPad hiç almıyordur onları katmıyorum bile. Ben mesela iPhone, Apple Watch, Macbook sahibi biri olarak gittim Apple TV 4K aldım 4-5 ay önce. Belki Xiaomi Mi Box da aynı işi yapıyordu ama hem Apple TV daha temiz bir arayüzle kullanımı daha kolay geldi (öteki odada Mi Box var, kıyas yapabiliyorum) hem de diğer cihazlarla entegrasyonu çok daha iyi. Bir arama yapacağım çat diye iPhone'da yazma ekranı açılıyor, tek tuşla ekran yansıtılıyor vs. iPhone sahibi olmasaydım muhtemelen Apple TV almazdım.

Tüketime zorlayan, çirkin bir yapı aslında bu ama Apple'ın kendi ticari amaçları doğrultusunda mantıklı hamleler.

Birkaç yılda bir telefon değiştirmekten bıktığım için SE 2022'ye niyetlendim. Standart bir batarya performansı sunarsa sızdırılan olası özellikleri benim için yeterli diyebilirim.

Hocam sizce ne kadar fiyata çıkar 6000 TL civarı olur mu bu ara çok alım yaptım ama cihazımı değiştirmek istiyorum biraz fazla geliyor bana MI11 Ultra satıp borç kapatıp SE 2022 almayı düşünüyorum.

Hocam sizce ne kadar fiyata çıkar 6000 TL civarı olur mu bu ara çok alım yaptım ama cihazımı değiştirmek istiyorum biraz fazla geliyor bana MI11 Ultra satıp borç kapatıp SE 2022 almayı düşünüyorum.
SE 2020'nin güncel 64 GB'lık fiyatı 6.989 TL. Yani bu telefon bir önceki modelden haliyle daha iyi olacak ama 300 dolardan çıkacak? Bana pek olası gelmiyor. Çoğu yerde 400 dolar olarak işaret ediliyor. Bu da ciddi bir fiyat farkı oluşturur. Eğer 300 dolara çıkarsa 6000 TL bandına yerleşmesi doğaldır. Eğer 400 dolara çıkarsa başka şeyler konuşuyor oluruz.

SE 2020'nin güncel 64 GB'lık fiyatı 6.989 TL. Yani bu telefon bir önceki modelden haliyle daha iyi olacak ama 300 dolardan çıkacak? Bana pek olası gelmiyor. Çoğu yerde 400 dolar olarak işaret ediliyor. Bu da ciddi bir fiyat farkı oluşturur. Eğer 300 dolara çıkarsa 6000 TL bandına yerleşmesi doğaldır. Eğer 400 dolara çıkarsa başka şeyler konuşuyor oluruz.

Peki bunu 400'den çıkarıp 2020 olanını 300'e düşürme gibi bir durum olur mu sizce?

Peki bunu 400'den çıkarıp 2020 olanını 300'e düşürme gibi bir durum olur mu sizce?
Ne desem yalan olur. SE 2020'nin batarya konusunda ciddi bir noksanlığı vardı ki ben mevcut fiyatını bile hak etmediğini düşünüyorum. Ama SE 2022 birçok açıdan öne çıkarsa SE 2020'nin fiyatı revize edilebilir. Bu ihtimal var.

Yeni konular

Geri
Yukarı