iPhone SE 2022 neden SE 2020 kadar büyük etki yaratamadı?

iPhone 11 var aynı paraya. Neden sırf A15 var diye o çöp telefona para verelim? 11.000 TL'ye A15 satın alıyorsun resmen, telefonda başka hiçbir şey yok. Ayrıca alınabilir bir tarafı da yok. SE için uygun fiyatlı yakıştırması yapıp iPhone 11 ile aynı parada satarsan kimse yüzüne bakmaz.
Katılıyorum. Oyun oynamak için iPhone alan görmedim.

Aynı cihaz çünkü RAM ve işlemci dışında fark yok 11.000 lira üstelik SE 2020 çıktığında fiyatı 4700 TL idi 11.000 lira verip neden 2014 tasarımlı bir cihaz kullanayım 1000 lira daha verip 12 mini almak varken.

iPhone 11 var aynı paraya. Neden sırf A15 var diye o çöp telefona para verelim? 11.000 TL'ye A15 satın alıyorsun resmen, telefonda başka hiçbir şey yok. Ayrıca alınabilir bir tarafı da yok. SE için uygun fiyatlı yakıştırması yapıp iPhone 11 ile aynı parada satarsan kimse yüzüne bakmaz.
SE3'ün alınması gereken bir cihaz olduğunu savunmadım ki. SE serisinin genel amacının uygun fiyatlı olduğunu belirttim. Ama bir kıyas yapılacaksa iPhone 11 şu anki durumuyla bile SE3 veya SE2 ile kıyaslanamaz. Güncellik bakımından 11 yerine yine SE2 tercih ederdim. SE3 kıyaslamasında da yalnızca A15 veya 5G özelliği sebebiyle değil çıkış yılı bile iPhone 11'in asla tercih edilmemesi için başlıca bir sebep.

Bir tarafta en fazla 3 yıl daha güncelleme alacak bir iPhone 11, diğer tarafta daha güncel ve 4-6 yıl boyunca kesintisiz destek alabilecek SE2 ve SE3. Klasik bir iPhone kullanıcısının kriterleri önce iOS ve güncellik olduğuna göre farkları mukayese etmek zor olmamalı.

Tuhaf olan ise SE 2020'nin tasarımı 6 ile aynı olmasınq rağmen SE 2022'den daha çok sevilmiş olması.

iPhone 6 ve SE arasında tasarım olarak arkasındaki elma dışında hiçbir benzerlik yok. iPhone SE kamera tasarımı daha büyük yapıldığı malzeme farklı Touch ID farklı ve arkası cam. iPhone SE ile iPhone 8 tasarımı bire bir aynı ancak 6 ile uzaktan yakından alakası yok. iPhone SE iPhone 8 ile aynı kasayı kullanıyor ve hatta ağırlık bile tamamen aynı

iPhone 6 ve SE arasında tasarım olarak arkasındaki elma dışında hiçbir benzerlik yok. iPhone SE kamera tasarımı daha büyük yapıldığı malzeme farklı Touch ID farklı ve arkası cam. iPhone SE ile iPhone 8 tasarımı bire bir aynı ancak 6 ile uzaktan yakından alakası yok. iPhone SE iPhone 8 ile aynı kasayı kullanıyor ve hatta ağırlık bile tamamen aynı
Tamam da 6 ile 8 arasında da fark yok denilecek kadar az zaten, alüminyum yerine cam kullanmışlar ve kamera boşluğu daha büyük. SE 2022 kısacası artık 7-8 yıllık bir dizaynı kullanıyor. 2 sene öncesine kadar insanlar yine kabul ediyordu (SE 2020) ancak SE 2022'ye o kadar para vermek aşırı saçma. Kamerası, TouchID'si, Haptic Motoru, Hoparlörü hepsi iPhone 8'den kalma yani 5 sene öncesinden. Dizaynın kendisi de zaten 7 yıllık. O paraya daha iyi ekranlı, daha iyi kameralı, daha iyi hoparlöre sahip olan bir telefon alınılabilir. Tek eksi yönü Chipset'i olacaktır ancak artık mid-range dediğimiz telefonlar da çok gelişti. Genshin Impact kadar zor oyunlar oynamadığınız sürece bu bütçede her telefon rahatlıkla ve kasmadan kullanılabilir. SE 2022'de çok iyi bir işlemci olsa da 4.7inch'lik bir ekranda bir şey izlemek veya oynamak hiç zevkli değil.

Tamam da 6 ile 8 arasında da fark yok denilecek kadar az zaten, alüminyum yerine cam kullanmışlar ve kamera boşluğu daha büyük. SE 2022 kısacası artık 7-8 yıllık bir dizaynı kullanıyor. 2 sene öncesine kadar insanlar yine kabul ediyordu (SE 2020) ancak SE 2022'ye o kadar para vermek aşırı saçma. Kamerası, Touch ID'si, Haptic Motoru, Hoparlörü hepsi iPhone 8'den kalma yani 5 sene öncesinden. Dizaynın kendisi de zaten 7 yıllık. O paraya daha iyi ekranlı, daha iyi kameralı, daha iyi hoparlöre sahip olan bir telefon alınılabilir. Tek eksi yönü Chipset'i olacaktır ancak artık mid-range dediğimiz telefonlar da çok gelişti. Genshin Impact kadar zor oyunlar oynamadığınız sürece bu bütçede her telefon rahatlıkla ve kasmadan kullanılabilir. SE 2022'de çok iyi bir işlemci olsa da 4.7Inch'lik bir ekranda bir şey izlemek veya oynamak hiç zevkli değil.

Açıkçası küçük ekran benim çok hoşuma gidiyor ama bunu eski tasarım yerine 12 13 mini gibi bir şey yapmaları daha mantıklı.

Apple Leads Top 10 Smartphone List for April 2022, Samsung Follows
Aslında SE2022'nin dünyada satışları idare eder, fena değil. Yurtdışında bazı ülkelere göre uygun. SE2020 ülkemizde satıldığı dönemde fiyatı fena olmadığı için tutmuştu. SE2022 ise pahalı çıktı ve 10K civarına daha iyi alternatiflere sahip. Tasarımını eleştirmeyeceğim çünkü o telefonun çıkış amacı o tasarımı. Zaten ufak ama yeni tasarım isteyenler için yeni tasarımın mini modeli var 13 Mini diye isteyen ona yönebilir ama eski tasarımında alıcısı olduğu için adamlar üretiyor. Japonya'da falan baya tutuyor bu tasarım hala. Amerika, Avrupa'da ucuz diye çoluk çocuğa alıyorlar ya da 2. telefon olarak alıyorlar. SE 2020'nin büyük etki yaratmasının sebebi de eski tasarımla yüksek özellik verilen ilk telefon olmasıydı. Şimde SE2022 rutin bir model oldu. Benim şahsi görüşüm bana hitap etmez ama eleştirmemde nedeni ise yukarıda dediğim gibi o telefon zaten o tasarım için çıktı ve diğer mini alternatfi var.

Not: Grafiği konunun çıkış tarihine göre attım.

Geri
Yukarı