iPhone XR hafif ıslaklıktan sonra Face ID etkisizleştirildi

BerktaN

Kilopat
Bugün İstanbul'da yoğun kar yağışı sırasında dışarıdaydım uzunca bir süre. Eve geldiğimde telefonu elime aldım hafif ıslaklığı vardı ancak çok ciddi bir ıslaklık değildi kurulayıp kullanmaya başladım fakat sorun burada baş gösterdi. "Face ID Etkisizleştirildi" diye bir uyarı aldım. Sorunun kaynağı TrueDepth kameraymış. Belki geçer diye bekledim, telefonu defalarca yeniden başlattım ancak nafile. Artık ön kamerayla portre fotoğraf bile çekemiyorum. Bu problem kendi kendine geçer mi yoksa servis yolunu mu tutmalıyım? (Garantisi bitti..)

TrueDepth kısmında nemlenme oluşmuş olabilir. Bekletin üstteki arkadaşın dediği gibi.

Bu havada güneş olacağını sanmıyorum , pirinç yöntemini deneyin veya fön makinesine tutabilirsiniz belki cihazı , cihazın içini hiç açtırmış mıydınız ? Ben iPhone 8’i yağmurun altında kullanıyorum hiç bir şey olmuyor içini açtırmadığım için. iPhone XR’da da suya dayanıklılık sertifikası var diye biliyorum.

iPhone 8 ve üzeri su geçirmez diye biliyorum ama? Yukarıda arkadaşların belirttiği gibi 1-2 gün bekletin eğer düzelmezse yetkili Apple bayilerine gidebilirsiniz.

Bu havada güneş olacağını sanmıyorum , pirinç yöntemini deneyin veya fön makinesine tutabilirsiniz belki cihazı , cihazın içini hiç açtırmış mıydınız ? Ben iPhone 8’i yağmurun altında kullanıyorum hiç bir şey olmuyor içini açtırmadığım için. iPhone XR’da da suya dayanıklılık sertifikası var diye biliyorum.
Hayır hiçbir şekilde içine müdahale edilmedi.

Ön kamera entegresi aynı zamanda kızılötesi sensöre ve Face ID sensörüne bağlıdır. Muhtemelen içine üst hoparlörden sıvı teması gerçekleştiği için kısa devre oldu. Apple servisinde değiştirirseniz bir telefon parası isteyeceklerdir. Apple Touch ID ve Face ID özelliklerini fabrika çıkışlı olarak ekrana entegre etmektedir, böylece Apple dışında bir yerde ekran değişirseniz Face ID veya Touch ID devre dışı kalır. Bir nevi bütün servis işlemlerini kendilerinde yapmaya zorlayan bir sistem. Ekranınızın verilerini klonlayan bir makine var ancak her yerde yok hatta Türkiye'de iki elin parmak sayısını geçmez bu makine. Eğer elinde bu makine olan bir tamirci bulabilirseniz eski haline döndürebilirsiniz. Onun dışında fön makinesiymiş, dolmalık patlıcan gibi güneşe bırakıp kurutmakmış vs nafile yöntemler bunlar. Evde kendi çapınızda yapabileceğiniz tek şey silica jel alıp telefonu içinde silica jel olan bir kutuya bırakmak ve jelin nemi çekmesini ummak. Özellikle fön makinesi vs denemeyin eğer sıvı tek bir yerde toplandıysa daha da yayılmasına sebep olur anakartınızı da servislik etmeyin bir de sonra.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı