iPhone XS Max alınır mı?

Temizse alınır ama çok göreceli bir soru. Şimdi XS yada X modelleri çok eskide kalmış bir model. Bu yıl ki güncelleme ile iPhone 7 modellerinin güncellemesi kesildi. Bir sonra ki güncellemede ise iPhone 8 ve 8 Plus modellerine güncelleme verilmeyecek ve bir sonra ki sende iPhone X ve XS modellerinden kesilecek. Bu seneyi zaten yarıladık ve kaldı şurda XS modellerinin güncelleme desteğinin kesilmesine son 1 buçuk sene. Onsan sonrada kullanılır tabi ama hem telefon daha yavaş olacaktır hemde güncellemelerden mahrum kalacaksınız.

Tam olarak bir telefondan beklentiniz nedir? Kamerası mı? Hızlı olması mı? Görüntüsü mü? Güncelleme alması mı?

Bana kalırsa ben eski modelde olsa iPhone olsunculardanım ama dediğim gibi beklentinizin ne olduğunu tam olarak bilmeden bu sorunuza cevap vermeside bir o kadar zor oluyor.

iPhone XS o kadar da eski bir cihaz değil. A12 Bionic halen modern ve güçlü bir çipset. Düz X'in çipseti A11 Bionic'e göre 7nm olduğu için ve 8 çekirdekli Neural Engine'dan ötürü 2 -3 sene daha fazla güncelleme alacak. iOS 16 için yapay zeka isteyen tüm özellikler A12 Bionic ve üstüne sunuluyor. Apple kolay kolay desteği çekmez çünkü 2020 model 8. nesil iPad'ler bu çipsetle geldi. Apple iOS 18 sonrası en minimum A12 Bionic isteyecek artık. iPhone 7'nin desteği 6S ile beraber çekildi diye sonra ki modellerde de aynı şey yaşanacak anlamına gelmiyor. Aralarında donanımsal sıçrama olan modellerin destek süreleri değişiyor.

XS Max her türlü düz 11'den iyi. Tartışma konusu bile değil bu. 11'in dengi cihazlar XR, 12, 13 gibi telefonlar. XS Max temiz bulursanız alın geçin. iPhone 11 ekran fakiri bir cihaz içerik tüketme konusunda pek tatmin etmez ekranı.

Yakın zamanda iPhone almayı düşünüyorum. iPhone 11'in fiyatı yüksek geldi XS Max nasıldır? Kuzenime sordum pek olumlu yanıt vermedi. Sizce alınır mı?

Alınır, hala orta-üst segment bir telefon sayılır, güncelleme desteği 1 yıla bitecek olması dışında bir eksisi yok, ayrıca güncelleme desteği bitse bile:
2-3 yıl boyunca güvenlik güncellemeleri.
3-4 yıl boyunca da uygulama güncellemeleri alacak, yani bana göre güncelleme desteğinin bitmesi çok büyük bir eksi değil.

Geri
Yukarı