Rehber iPhone yurt dışı cihazlar garanti kapsamında mıdır?

rhylla

Hectopat
Hepinize iyi sosyaller yılın son gününde sizlere edindiğim bilgileri aktarmak istiyorum. Malumunuz son zamanlarda çok fazla konu açılıp soru sorulmakta. Ben Apple ile Apple yetkili servislerinden biri olan Apple gürgençler ile görüştüm aldığım bilgileri aktaracağım.

Diyelim X ülkesinden yurt dışından neresi olursa olsun bir iPhone aldınız ve bunun garantisi var mı yok mu merak ediyorsunuz.
Şöyle aldığınız cihazlarda iPhone model kodlarına bakılarak satılan ülkelere servis kapsamında Apple yedek parçalarını gönderiyor. Ülke ve kıta bazında cihazlarda donanımsal olarak farklılıklar mevcutmuş. Bu durumda yurt dışı cihazlar applle Türkiye tarafından garanti kapsamına alınmıyor. 2 yıl garanti kapsamında değil, 1 yıl uluslarası garantisi de geçerli olmuyor. Fakat burada şöyle bir durum söz konusu Apple'ın Avrupa'ya sattığı kodlu cihazlardan alırsanız, faturası ve e-Devlet'te IMEI kaydı var ise Apple servislerine bu iki belgeyle gidip herhangi bir arıza değişim gibi işlemleri yaptırabilirsiniz. Eğer faturası ve e-Devlet'te IMEI kaydı yok ise Türkiye'de hiçbir Apple servisi işleme almıyor. Ekstra olarak şu durumda karşımıza çıkabiliyormuş. Diyelim Almanya'dan cihaz geldi size faturasıda var IMEI kaydıda yaptınız bu belgelerle gittiniz servise başvurdunuz örnek ses entegresi değiştireceksiniz. Eğer gittiğiniz servislerde sizin cihazınıza uygun parça yok ise Avrupa'dan almış dahi olsanız ellerinde ki yedek parça durumuna göre işlem yapıyorlarmış. Yani kesin bir garanti vermiyorlar. Kısacası dostlarım yurt dışı cihazların ülkemizde tam anlamıyla bir garantisi yok.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı