iPhone'lar USB-C'ye mi geçecek?

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 24H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 24H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Avrupa Birliği'nin yeni onayladığı yasa ile birlikte tüm telefonlar artık USB-C kullanmak zorunda olacak. Buna Apple'ın iPhone'ları da dahil.

Şu anda iPhone'lar 2012 yılında iPhone 5 ile hayatımıza giren Lightning portunu kullanıyor. Bu port USB 2.0 tabanlı bir port. Bu nedenle iPhone'u bilgisayara veya Mac'e USB ile bağlayıp dosya atmak, yedekleme almak veya yazılım güncellemesi yapmak uzun sürüyor. iPhone 14 serisinde de hala Lightning kullanılıyor. iPad modellerinin tamamı artık USB-C'ye geçiş yaptı, buna uygun fiyatlı düz iPad ailesi de dahil. Ancak iPhone'lar hala Lightning kullanıyor.

iPhone'lar Avrupa Birliği'nin yasası ile birlikte USB-C'ye geçiş mi yapacak? Yapacaksa hangi iPhone modeli ile bu geçiş yapılacak?

Lightning, type-b kablodan bile daha kötüydü. Ab kabul ettikten sonra seve seve yapacaklar yoksa sattırmazlar üye ülkelerde. Muhtemelen iPhone 15 veya SE model ile kısaca ilk çıkacak cihazda olacaktır.

Lightning, Type-B kablodan bile daha kötüydü. AB kabul ettikten sonra seve seve yapacaklar yoksa sattırmazlar üye ülkelerde. Muhtemelen iPhone 15 veya SE model ile kısaca ilk çıkacak cihazda olacaktır.
Anladım. Ben de zaten iPhone 6s kullanıyorum, çalışıp para kazanırsam iPhone 14 almak yerine yeni iPhone’ları bekleyip USB-C ile gelmeleri durumunda almayı düşünüyorum.

Kesinlikle USB-C olmazsa olmaz gibi bir şey artık. Apple’ın bunca yıldır Lightning ile direnmesi bile oldukça saçmaydı. iPad’ler bile tamamen USB-C’ye geçmişken artık iPhone’ların da USB-C’ye geçme zamanı geldi.

Anladım. Ben de zaten iPhone 6S kullanıyorum, çalışıp para kazanırsam iPhone 14 almak yerine yeni IPhone'ları bekleyip USB-C ile gelmeleri durumunda almayı düşünüyorum.

Kesinlikle USB-C olmazsa olmaz gibi bir şey artık. Apple'ın bunca yıldır lightning ile direnmesi bile oldukça saçmaydı. IPad'ler bile tamamen USB-C'ye geçmişken artık IPhone'ların da USB-C'ye geçme zamanı geldi.

Baştan geçmeliydi bence de en ucuz Android'lerde bile var bu teknoloji ve çok değerli. Hem veri aktarmada hem şarj için çok ideal.

Avrupa Birliği'nin çıkardığı yasa onaylandı evet ama yürürlüğe 2024'te girecek. Bir sonraki iPhone modeli 2023 Eylül ayı gibi tanıtılacak muhtemelen. Bu yüzden yasaya takılmayacak. Garanti bir şekilde type-c kullanacak demek mümkün değil ancak çok yüksek bir ihtimalle geçiş yapacaklar. Zaten bu devirde Lightning'e bağlı kalmaları saçmalıktı ama Apple birçok şeyi geriden takip edip "biz en iyisini yapana kadar bekliyoruz" diyor. iPadlerde hesap makinesi uygulaması olmamasını da böyle savundular mesela :D şaka gibi.

iPhone X kullanıcısıyım ve en yakın zamanda S21'e geçiş yapacağım. Type-C'nin nimetlerinden en çok yararlanan markalardan bir tanesi sanırım. Her ne kadar iOS aşırı stabil olsa da type-c gibi konulardan aşırı uzak kalması nedeniyle 2. tercihim sırasına düştü.

Ne olursa olsun, Apple işini biliyor. Diğer tüm özellikler gibi bununda en iyisini yapmak için uğraşıyordur. Mesela delikli ekranları Apple kullanmadı diye de çok eleştirilmişti. Ama adamlar çıkarttıkları gibi hiçbir markanın yapamadığı kullanışlılığı sağladı.

Android kullanan şirketler özelliklerin kalitesine değil sayısına dikkat ediyor. Sürüyle özellik getiriyorlar ama kullanırken insanın midesi bulanıyor. Anca göz boyuyor. Apple ise yeterince dikkat etmeyen kullanıcılar tarafından eleştiri yağmuruna tutulsa bile az özellik getirip kaliteli getiriyor. Telefonu 5-6 sene adamakıllı kullandırıyor. Ancak Android'de bu süre 3 seneyi çoğu zaman bulmuyor.

Ne olursa olsun, Apple işini biliyor. Diğer tüm özellikler gibi bununda en iyisini yapmak için uğraşıyordur. Mesela delikli ekranları Apple kullanmadı diye de çok eleştirilmişti. Ama adamlar çıkarttıkları gibi hiçbir markanın yapamadığı kullanışlılığı sağladı.

Android kullanan şirketler özelliklerin kalitesine değil sayısına dikkat ediyor. Sürüyle özellik getiriyorlar ama kullanırken insanın midesi bulanıyor. Anca göz boyuyor. Apple ise yeterince dikkat etmeyen kullanıcılar tarafından eleştiri yağmuruna tutulsa bile az özellik getirip kaliteli getiriyor. Telefonu 5-6 sene adamakıllı kullandırıyor. Ancak Android'de bu süre 3 seneyi çoğu zaman bulmuyor.
Gerçekten de öyle. iPhone 6s bile hala çatır çatır kullanılabiliyor. Ancak iPhone 6s ile aynı yıl çıkan Samsung Galaxy S6 ve Note 5 epey geride kalıyor ve kasım kasım kasıyor.

Bu nedenle Apple gerçekten bir özellik getireceği zaman iyice kaliteli ve iyi bir hale getirene kadar uğraşıyor. Getirdiklerinde ise diğer markalardan çok daha iyi bir şekilde getiriyor.

Çentik olayında da aslında Apple'dan önce çentik getirmiş 1-2 telefon vardı. Fakat Apple çentik getirdiğinde çok daha iyi bir hale getirdi. Ayrıca birçok farklı özellik de Android cihazlarda zaten vardı fakat Apple çok daha rafine bir şekilde getirdi. Yani Apple bir özelliği eklemek için o özelliği en iyi hale getirmek için uğraşıyor. Direkt olarak ekleyip geçmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı