Çözüldü IPS 144Hz 1ms sıkıntı olur mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Tomori Chan

Picopat
Merhaba, öncelikle iyi forumlar. Hemen başlıktaki yazan durumu soruyorum. Birçok IPS vs VA ile ilgili konu okudum ama çoğunda IPS panelli monitörlerin yüksek HZ ve düşük MS de sıkıntı yaptığı ile ilgili yazılar gördüm. Çok fazla dizi seyredip oyun oyun oynadığım için renk bakımından IPS monitörde karar kıldım ve aklımdaki model ise MSI Optix g241. fakat 144Hz'de IPS monitörlerin sıkıntı yapacağını okuyunca VA panele bakayım dedim fakat onda da fiyatları görünce IPS'in daha ucuz olduğunu gördüm (bende anlamadım neden galiba baktığım siteden dolayı elden almak zorunda olduğum için İtopya dam bakmıştım).Bu yüzden kararsız kaldım. Sorum şu 144Hz 1ms IPS olduğu için sıkıntı yapar mı?

Çözüm
Sanırım VA alacağım. Bu arada sizin monitörününüz olmamasına sevindim 🙂.

VA Güzel bir tercih olacaktır.IPS ile TN'nin orta hali diyebiliriz CSGO gibi oyunlar oynuyorsanız film , dizi izliyorsanız VA en iyi tercih olacaktır.Ama sadece oyun oynuyorsanız TN Panel en iyi tercihtir.IPS panel ise daha çok, fotoğrafçılık ile falan uğraşanlar için uygundur.
Arkadaşın attığı fotoğraf ışık sızması. IPS Glow aşağıdaki resimde sağ üst ve sağ altta olduğu gibi renkli oluyor:

ips.jpg.4d10e3a154038ff18333f6aba200e9cd.jpg

Hayır, benim monitörüm değil. Bana böyle bir monitör gelseydi iade ederdim, iade almamakta direnirlerse de mağazayı basardım.

Dediğim gibi bu şansa bağlı, tıpkı ölü piksel gibi. Aynı modeli alan iki kişiden birinde bu sorun olurken diğerinde olmayabilir.

VA panellerde de IPS Glow olmasa da ışık sızması sorunları olabiliyor. Ayrıca aynı özellikleri diğerlerine kıyasla daha ucuza veren VA monitörlerden (Örneğin ViewSonic VX2458-C-MHD) uzak durmanda fayda var. Çünkü malzemeden bayağı kıstıkları için bazı özellikleri kullanabilmek için diğer önemli özelliklerden taviz veriyorlar. Ghosting ve gecikme şikayetleri de daha fazla oluyor.

Işık sızması sorunu VA panellerde de var, ancak yalnızca tamamen siyah ekranlarda rastlanabiliyor. Öyle karanlık sahnelerde görmeniz mümkün değil. VA panel bence alınabilecek en iyi panel, hem TN panel gibi renksiz, soluk değil. Hem de IPS kadar sorunlu değil, ben VA panel kullanıyorum çok memnunum.

Işık sızması sorunu VA panellerde de var, ancak yalnızca tamamen siyah ekranlarda rastlanabiliyor. Öyle karanlık sahnelerde görmeniz mümkün değil. VA panel bence alınabilecek en iyi panel, hem TN panel gibi renksiz, soluk değil. Hem de IPS kadar sorunlu değil, ben VA panel kullanıyorum çok memnunum.
İmzanızdaki monitörden memnun musunuz?

Geri
Yukarı