IPS vs LED Monitör

TheBossbear

Hectopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar ben çok film ve oyun oynayan bir insanım ve PC'mi çift ekran yapma kararını aldım. Bunun için de max 550 TL monitör alcam ama IPS panel mi, LED panel mi almalıyım bilemiyorum.

--En Çok Oynadığım Oyunlar--
-Rust
-League Of Legends
-Minecraft

Not:LED oyun için iyi diyorlar. IPS görüntü film için diyorlar. Ben ikisini de aşırı yapıyorum bide tavsiye ettiniz monitörleri de yazarsanız sevinirim. [Asus, Samsung, Phılıps, tercimdir.]

Led ile IPS farklı terimler. LCD ile LED kıyaslayabilirsin birde Amoled var. IPS ile de TN paneli kıyaslayabilirsin. Bunun ile alakalı soru çok fazla. TN panel ucuzdur. IPS ise biraz daha pahalıdır. 170 derece görüş açısına sahiptir. Tabi burada şu monitör TN panel ama 170 derece görüş açısına sahip diyebilirsin ama o da diğer TN lere göre pahalı. Açıkcası yatağına yatıp film izlemek istiyor isen IPS alırsan daha iyi olur. Bu arada hala mı maykıraft.

Son düzenleme:
İkisini de diyebilirsin hertz ve yenileme hızı aynı şey.
O zaman bir düzeltme gerekirse TN panellerin Hertz değeri daha yüksek IPS panellerin biraz daha düşük. Sonuçta IPS panel olup 144 Hertz monitör görmedim. Eğer var ise de TN panellin 2-3 katı felandır.
@TheBossbear eğer turnuva oyuncusu isen, ki değilmişsin. 144 hertz TN panel alman daha iyi olur. Ama film felan izleyeceğin için 60 hertz IPS bir panel alman yeterli olacaktır.

O zaman bir düzeltme gerekirse TN panellerin Hertz değeri daha yüksek IPS panellerin biraz daha düşük. Sonuçta IPS panel olup 144 Hertz monitör görmedim. Eğer var ise de TN panellin 2-3 katı felandır.
@TheBossbear eğer turnuva oyuncusu isen, ki değilmişsin. 144 hertz TN panel alman daha iyi olur. Ama film felan izleyeceğin için 60 hertz IPS bir panel alman yeterli olacaktır.
165 hertz IPS panel monitörler var. Genellikle IPS paneller 60 hertz ama bu 144 hertz olmayacağı anlamına gelmez. Belki TN panele göre maliyeti daha yüksektir ama onun da bir sınırı yok. Yani şu panel
şu kadar yenileme hızına çıkamaz diyemeyiz. 240 hertz monitörler gelecek (televizyonlardaki 200, 600, 1000 hertz motion flow kullanıyor yani gerçek hertz değerleri büyük ihtimal 60 veya 120 hertz).
Bu arada 144 hertz TN panel arkadaşın bütçesini aşıyor. Ya 5 ms IPS alacak ya da 1 ms LCD veya TN LED alacak ben olsam IPS alırdım bu bütçeye.

165 hertz IPS panel monitörler var. Genellikle IPS paneller 60 hertz ama bu 144 hertz olmayacağı anlamına gelmez. Belki TN panele göre maliyeti daha yüksektir ama onun da bir sınırı yok. Yani şu panel
şu kadar yenileme hızına çıkamaz diyemeyiz. 240 hertz monitörler gelecek (televizyonlardaki 200, 600, 1000 hertz motion flow kullanıyor yani gerçek hertz değerleri büyük ihtimal 60 veya 120 hertz).
Bu arada 144 hertz TN panel arkadaşın bütçesini aşıyor. Ya 5 ms IPS alacak ya da 1 ms LCD veya TN LED alacak ben olsam IPS alırdım bu bütçeye.
İllaki yüksek hertzli vardır. Ama işin işine maliyet giriyor doğal olarak. IPS alsın. LCD, LED olayı da çok önemli değil. Birinde civa kullanılıyormuş onu önermem ama çok da mühim değil.

İllaki yüksek hertzli vardır. Ama işin işine maliyet giriyor doğal olarak. IPS alsın. LCD, LED olayı da çok önemli değil. Birinde civa kullanılıyormuş onu önermem ama çok da mühim değil.
Hocam yanlış anlamayın ama anlattıklarınızı bu konuda bilgisi olmayan biri okuduğunda hiçbir şey anlamaz daha çok kafası karışır.

550TL için IPS panel 5MS veya altı tepkime süresi olan monitör almalısınız.

Son düzenleme:
Hocam yanlış anlamayın ama anlattıklarınızı bu konuda bilgisi olmayan biri okuduğunda hiçbir şey anlamaz daha çok kafası karışır.

550TL için IPS panel 5MS veya altı tepkime süresi olan monitör almalısınız.
Tamamdır hocam. Bazı şeyleri çok basitleştirir iken bazı şeyleri anlaşılmaz hale getirdiğim oluyor. Açıkcası şuan ki arkadaşı düşünecek olur isek IPS,Full HD, 5 ms ve 60 hertz monitör iyi olacaktır. Ondan sonra da giriş çıkışlarına baksın. Benim ekran kartımda bu çıkış var mı diye.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı