IPS vs TN monitör

Nebulosy

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar, ben hem rekabetçi FPS oyunları oynayan hem de hikaye modlu oyunlar oynayan biriyim. Bazı forumlarda gezip gördüğümde hep rekabetçi TN vs. gördüm ama bla bla olduğunu söyleyenler de oldu. Monitör almayı düşünüyorum fakat IPS vs TN panel muhabbeti biraz kafa karıştırıcı bunun harici şöyle bir monitör bırakayım.
1389 TL 165 HZ 1 ms TN panel bir monitör sizce almaya değer mi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yoksa şöyle
https://www.itopya.com/viewsonic-24...ms-2xhdmi-dp-fhd-ips-freesync-gaming-monitor/
IPS panelli bir ekran mı tercih etmeliyim?

O eskidendi. Artık IPS monitörler de 144hz, 1 ms özellikleri var.
Bence IPS daha iyi.

Edit:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

TN panellerin eskisi gibi IPS panellere karşı bir avantajı kalmadı, sadece üretim maliyetinin düşük olması dışında. TN panellerin renk kalitesi günümüz standartlarına göre kötü diyebileceğimiz bir seviyede bu yüzden tavsiyem en kötü VA panel almanız.

Eğer bütçenizi biraz zorlayabilirseniz alınabilecek en güzel IPS monitörlerden birisini bırakıyorum:

Selamlar, ben hem rekabetçi FPS oyunları oynayan hem de hikaye modlu oyunlar oynayan biriyim. Bazı forumlarda gezip gördüğümde hep rekabetçi TN vs. gördüm ama bla bla olduğunu söyleyenler de oldu. Monitör almayı düşünüyorum fakat IPS vs TN panel muhabbeti biraz kafa karıştırıcı bunun harici şöyle bir monitör bırakayım.
1389 TL 165 HZ 1 ms TN panel bir monitör sizce almaya değer mi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yoksa şöyle
https://www.itopya.com/viewsonic-24...ms-2xhdmi-dp-fhd-ips-freesync-gaming-monitor/
IPS panelli bir ekran mı tercih etmeliyim?

Hocam VA panel alın IPS paneller ne kadar 1 ms dese de bazen 4ms e kadar çıkabiliyormuş VA tam ortası. Tavsiyem TN almamanız.

Dostum TN en iyi tepkime süresini veren panel tipidir ama bu işten para kazanmıyorsan bunun ne önemi var ki? Renk kalitesi çok kötü hatta iğrenç, hikayeli oyun zevk vermez, baş ve göz ağrıtabilir, film izlemek zaten işkence. Tavsiyem en iyi renk kalitesi olan ama öteki yönden diğer panellerden daha yavaş olan IPS paneldir, eğer bütçen yetmiyor ise VA panel de uygundur. VA panel ise TN ve IPS panelin ortasında bulunur rengi ve tepkime süresi olarak.

@Arda Burnalı bahsettiğiniz şey 1ms MPRT olup "gerçek ms" dediğimiz daha etkili olan GtG değerinin 4ms olması.

Ve bu olay bu fiyatlardaki, hatta daha yukarı bütçelerde bile VA panellerde de var.
1ms GtG VA panel görmedim hiç bu civarlarda.

@Arda Burnalı bahsettiğiniz şey 1ms mprt olup "gerçek ms" dediğimiz daha etkili olan GTG değerinin 4ms olması.

Ve bu olay bu fiyatlardaki, hatta daha yukarı bütçelerde bile VA panellerde de var.
1ms gtg VA panel görmedim hiç bu civarlarda.

@Arda Burnalı bahsettiğiniz şey 1ms mprt olup "gerçek ms" dediğimiz daha etkili olan GTG değerinin 4ms olması.

1ms gtg VA panel görmedim hiç bu civarlarda.

En azından IPS'den daha iyi tepki süresi verir. Adam hikaye de oynuyorum demiş. O yüzden sırf rekabetçi yüzünden hikaye oyunlarını çöp etmesini istemediğim için TN önermedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı