IQ Test Sonucundan Çıkarılması Gerekenler

Hocam 2014 AMC 8'de Third Grade, TEOG'u söylemeyeyim başarı sayılmaz çünkü 17 bin kişinin full çektiği bir sınav, TÜBİTAK 2015 UİMO Bronz...

İşte bu yıl liseye geçiyorum...
Bu kadar dereceyle Sen kendini beyinsiz zannediyorsan ben ne zannetmeliyim liseyi zor bitirdim o da hocalarin yardimiyla ve kopyayla valla kendimi parazit olarak gormeye basladim

Bu kadar dereceyle Sen kendini beyinsiz zannediyorsan ben ne zannetmeliyim liseyi zor bitirdim o da hocalarin yardimiyla ve kopyayla valla kendimi parazit olarak gormeye basladim
Hocam hiç o yola gitmeyin. Herkes kendi alanında başarılıdır. Biz Youtuberlarımızla, manavlarımızla, mühendisiyle, doktoruyla bir toplumuz; bir bütünüz.

Herkes illa akadsmik olarak başarılı olacak diye bir şey yok. Mesela değeri bilinmese ve hatta küçümsense de ben E-Sporcu'lara çok büyük bir saygı duyuyorum. Bilgisayar oynamanın bir meslek kabul edilemez olduğu bir çevrede adamlar bunu meslek haline getirmiş.

Kısacası biz Ahmet, Mehmet, Ayşe ve Fatma hepimiz bir toplumuz; bir milletiz. Herkes kendi istediğini yapmalı.

Hocam peki bildiğiniz bu biraz daha profesyonel dediğiniz bir test var mı internet üzerinde? Tabiki gerçek bir test kadar kesin ve sağlıklı sonuçlar çıkaracağına inanmıyorum bende ama görmek amaçlı diyebileceğimiz.

Einstein: "Aslında herkes bir dahidir. Ama siz kalkıp bir balığı ağaca çıkma yeteneğine göre yargılarsanız bütün bir ömrünü aptal olduğuna inanarak geçirecektir." Ülkemizde de tam bu durum var maalesef... 1. Sınıftan itibaren yani daha 6-7 yaşlarındaki çocukları "okul" denilen (robotlaştırma enstitüsüne) alıyorlar ve lise sonuna yani 18'li yaşlarına kadar bütün hayal dünyalarını yıkıp "aptal" bir sınav ile "Üniversiteye" gönderiyorlar. Sanki herkes her alanda başarı gösterecekmiş gibi davranıp kimsenin yeteneklerini ve hayal dünyasını umursamadan bir insanın belki de en güzel zamanları olan çocukluk yaşlarını "EZBERCİ" bir sistemle baş başa bırakıyorlar... Liseye geçince de hayal dünyaları yıkılmış bu gençlerden yaratıcı projeler istiyorlar... TEOG denilen sınavda daha 13-14 yaşlarındaki çocukları sanki bir otomobil gibi (D sınıfı E sınıfı gibi) seviyelere bölüyorlar. Bu çocukların o otomobillerden bir farkı var!!! O çocuklar bunları hissedebiliyor! Düşünsenize; çalışıp elinden geleni yapan bir çocuk başaramıyor ve kötü bir liseye gidiyor. Herkes bunu önemli değil şeklinde anlayacak diye birşey yok. Dünya da 6 milyar insan var ve herkes birbirinden farklı! Kötü liseye giden o çocuk kendini belki de aptal olarak hissedecek. Ben yapamadım, kazanamadım düşüncesi... Belki kötü liseye giden bu çocuk müziğe karşı inanılmaz bir yeteneği vardır veya resme karşı yeteneği vardır ve o 500 puan çeken, her gününü robot gibi sadece soru çözerek geçiren çocukların hayal dahi edemeyeceği resimleri çok rahatlıkla kağıda dökebiliyordur. İşte bizim "Eğitim sistemi" adı verilen bu aptal sistemde bir hatta onlarca çocuğun nasıl harcandığını görüyoruz... Sonra da niye gelişmiyoruz oluyor...

Not: Ben birinci sınıftayken herkes gibi yazamazdım... Mesela "E" harfini "3" şeklinde yazardım ve harflerin bir çoğunu düzgün yapamazdım. Sınıf hocamın benden hiç birşey olmayacağını söyleyip dururdu bana.[emoji1] 3. Sınıfa kadar doğru düzgün yazamadım...

Hocam peki bildiğiniz bu biraz daha profesyonel dediğiniz bir test var mı internet üzerinde? Tabiki gerçek bir test kadar kesin ve sağlıklı sonuçlar çıkaracağına inanmıyorum bende ama görmek amaçlı diyebileceğimiz.
Bence internet üzerinden hiçbirine güvenmeyin. Arkadaşlar wisc-r vs. demiş ben daha araştırmadım ama sen de faydalanabilirsin. Önerim internetten yapmaman

İnternetteki IQ testlerinin her biri birbirinden farklı sonuç verir ve genelde internetteki IQ testleri normalden yüksek değer veriyor. Bence IQ testini kullanan kişilerin siteden memnun kalması için yapılan bir şey bu puanın yüksek gösterilmesi. Gerçek IQ testlerini psikologlar vb. yapıyor. İnternetteki IQ testlerini ciddiye almayın.

Geri
Yukarı