IRQL/Watchdog DPC BSoD hatası

İşletim sistemi
Windows 11

Realtione

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Corsair 2x16GB 3600MHz CL18
SSD veya HDD modeli
Samsung 970 Evo / 980 Pro
Ekran kartı
3080Ti Aorus Xtreme
Anakart
Z690 TUF Plus D4 WiFi
İşlemci
12700KF
Merhaba, sistemim daha 1 haftalık. Sistem ile ilgili birçok sorun yaşadım (bunlardan en problematiği Windows Update ve bazen reboot sonrası monitöre sinyal alamamaktı) ancak birçoğunu çözdüğümü düşünürken son 1 gündür mavi ekran hataları almaya başladım. Minidump'da şu an için 5 kayıt var.

Ekran kartı sürücülerim ve BIOS'um güncel. Ekran kartına sadece NVIDIA ile bir kez otomatik OC uyguladım daha sonra ise bunu kullanmadım. RAM'in XMP profili açık. Bir süre önce anakart sarı ışık vermişti (ASUS) lakin RAM slotlarını benim RAM modeli için önerilen slotlara (a2&b2) takınca sorunsuz çalıştı, XMP aktif şekilde. Sıkıntı RAM ya da ekran kartında olabilir diye düşünüyorum. Ancak ikisinde de problemin ne olabileceğini bilmiyorum. Bilgisayar ısınmasına ısınıyor ancak AVG. 3080 Ti benchmarklarına göre anormal ısı ya da voltaj değerleri gözlemleyemedim ekran kartında. Aynı şekilde ram/cpu ve fan değerlerim de normal duruyor. Gerekirse paylaşabilirim. Mavi ekranı çoğunlukla ekran kartına yüklenen uygulama ve oyunlarda yediğim için (Dying Light 2 ve türevi) ekran kartından şüphem yüksek. Spesifik olmak gerekirse native 4K'da Dying Light 2'de çok kısa bir süre içerisinde bod almaya başladım. Her zaman olmasa da iki kez pikselleşmeye (2.monitörde) şahit oldum.

Ek bilgi: Bilgisayarda Logitech G PRO X Wireless adaptörü dışında hiçbir harici adaptör/hdd/usb kullanmıyorum şu an. Logitech'in compatibility sorunu çıkardığından emin olamadım.

Scannow hiçbir integrity violation bulamadı. Windows 11 güncel.

Minidump ZIP'i: 021322-6906-01.zip
Pikselleşme resmi: Google Drive'la Tanışın – Tüm dosyalarınız için tek bir yer

Şimdiden teşekkür ediyorum okuduğunuz için.

Çok fazla modül ve buna dair uyarı var ama tane tane anlatalım.

Hataların net sebebi Logitech değil, buna emin olabiliriz.
Ama modül uyarıları var, bir süreliğine yazılımları kaldıralım.
Corsair yazılımı da buna dahil.

Ekran kartı sürücüsü ve RAM/disk arızası kaynaklı hatalar var.
MemTest rehberini veriyorum, ona göre testi yaparsınız.
Not: XMP kapatarak yapmak zorundasınız.

HD Tune ile "Quick Scan" kapalı şekilde "Error Scan" yapın.
Tüm disklere istiyorum.

Ekran kartı sürücünüzü DDU ile kaldırıp en güncelini kurarsınız.
Hata alırsanız 496.xx sürüme düşersiniz, stabil ve hata alınmayan sürümlerdi.

Ve son olarak Afterburner kaldırın, ayrıca Bluetooth sürücülerinizi de güncelleyin.
Driver Booster kullanmak gibi bir hataya da asla düşmeyin uyarı olsun.

Son düzenleme:
Çok fazla modül ve buna dair uyarı var ama tane tane anlatalım.

Kendim de minidumpları okumaya çalışıp becerememiştim. Korktuğum üzere biraz komplike çıktı.

Hataların net sebebi Logitech değil, buna emin olabiliriz.
Ama modül uyarıları var, bir süreliğine yazılımları kaldıralım.
Corsair yazılımı da buna dahil.

ICUE ve Afterburner'ı kaldıracağım. Buna ek olarak aorus için rgbfusion, coolermaster için masterplus var onları da kaldırıyorum.

Ekran kartı sürücüsü ve RAM/disk arızası kaynaklı hatalar var.
MemTest rehberini veriyorum, ona göre testi yaparsınız.
Not: XMP kapatarak yapmak zorundasınız.

HD Tune ile "Quick Scan" kapalı şekilde "Error Scan" yapın.
Tüm disklere istiyorum.

Memtest aşina olduğum bir durum değil ancak iki testi de ulaştırmaya çalışacağım. Sanıyorum biraz vakit alacak :)

Ekran kartı sürücünüzü DDU ile kaldırıp en güncelini kurarsınız.
Hata alırsanız 496.xx sürüme düşersiniz, stabil ve hata alınmayan sürümlerdi.

Aslında önceden bu işlemi uyguladım (genel olarak aourus yazılımının rgb fonksiyonu düzgün çalışmadığı için). Driver güncellemesi sonrası sinyal alamama sorunum ve ikinci monitörle olan uyumsuzluklar stabilleşmişti. Tekrardan yapacağım.

Ve son olarak Afterburner kaldırın, ayrıca Bluetooth sürücülerinizi de güncelleyin.
Driver Booster kullanmak gibi bir hataya da asla düşmeyin uyarı olsun.

Driver booster kullanmıyorum ancak meraktan ötürü zararı nedir sormak istiyorum. 3rd party yazılım olarak sadece şu anda DriverEasy yüklü driverlar için. Onu da scan için kullandım. Genelde drivereasy üstünden indirip aygıt yöneticisi ile o dosyayı seçerek manuel kuruyorum. Driverlar çok güçlü kalem değil ancak. Bu yorumu yazmadan önce bluetooth driverlarına tam kurulum yaptım. Drivereasy halen outdated olarak scanliyor. Sebep nedir bilmiyorum.

Driver Easy "outdated" diyebilir ona takılmayın.
Yani tarama amaçlı bile olsa kullanmanızı tavsiye etmiyorum.
Eski sürücü kurup Mavi Ekrana bile sebep olabiliyorlar.

Canavar gibi sisteminiz var, hayalini bile kurmamın zor olduğu bir sistem.
Güzelim sisteminize yapmayın bunu.

Teşekkür ediyorum. Tavsiyenizi dikkate alacağım. Manuel driver arayıp bulmaya çalışmaya göre daha efektif oluyordu elbette ama eski ve uyumsuz driverlara yönlendirebileceklerini göz önünde fazla bulundurmamıştım. Neyse ki otomatik kurulum paralı sürümlerinde olduğu için çok bulaşmadım :)

HD Tune: HD Tune.zip

Memtest: MemTest86.zip

Şu an dediklerinizden geriye kalan yapamadığım tek şey ddu ile driver kaldırıp tekrar güncellemek. Onu da yarın vakit bulunca denemeyi planlıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı