IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL Hatası

• Konuyu başlatan Avc94
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 19
  • Görüntüleme 853

Avc94

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
Bu sorun ile karşılaşalı çok uzun zaman oluyor, çözümünü bulamadım. Tesadüfen Dump dosyalarından yola çıkarak çözümler olabiliyormuş. Buna istinaden size şu ana kadar yaptıklarımı kısaca özet geçip Dump dosyalarını paylaşmak istiyorum.

Öncelikle bilgisayarın bileşenler şöyle (Bilgiler AIDA64).

İşletim Sistemi Microsoft Windows 10 Pro.
Anakart.
CPU Türü QuadCore Intel Core i7-3770K, 3900 MHz (39 X 100)
Anakart Adı Unknown Motherboard.
Anakart Çipseti Intel Panther Point B75, Intel Ivy Bridge.
Sistem Belleği 8155 MB (DDR3 SDRAM)
DIMM1: Corsair Vengeance CMZ8GX3M2A2133C11 4 GB DDR3-2133 DDR3 SDRAM (11-11-11-30 @ 1066 MHz) (6-6-6-17 @ 581 MHz)
DIMM3: Corsair Vengeance CMZ8GX3M2A2133C11 4 GB DDR3-2133 DDR3 SDRAM (11-11-11-30 @ 1066 MHz) (6-6-6-17 @ 581 MHz)
BIOS Türü AMI (03/25/2019)
Görüntü Birimi.
Görüntü Bağdaştırıcısı GeForce GTX 1070 Ti (8 GB)
Monitör MSI Optix MAG271CQR [27" VA LCD] (28501329)
PSU 750W+ markasını tam hatırlayamıyorum.

Aldığım hatalar ise mavi ekranda.
IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL.
SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION.
PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA.

Bilgisayarda ilk kullandığım Anakartım ASUS P8Z77VPRO modeli idi. Bu sorunu yaşamaya başlama tarihi 06.06.2020, bilgisayar sürekli mavi ekran hatalarını verip yeniden başlatıyordu. Kendini kullanıma devam ettikçe kapanıp tekrar açılıyordu. Yeri geliyor monitöre tek renk ya da karıncalanmalar oluşuyordu bunlara istinaden 2. bir bilgisayarda ekran kartı, RAM, PSU, SSD, HDD hepsini teste aldım uzun saatler boyunca hiçbir şey olmadı, Bende sorunun Anakart ya da İşlemciden kaynaklandığını düşünmeye başladım. Bilgisayar eski olunca 1155 pin Quadro anakart bulup satın aldım tüm bileşenleri toplayıp tekrar test yaptım, karıncalanma ve tek renkte kalma sorunları geçmiş fakat hala Kernel-Power hatasını alıyordum bilgisayar kapanıyordu. Uzun süren Memtest ile RAM testi yaparken BIOS ekranında bilgisayarın kitlendiğini fark ettim bu sırada anakart kasa dışında masa üzerinde ve RAM harici hiçbir bileşen takılı değildi.
AIDA64 yazılımı ile işlemciyi FPU test yaptığımda çok kısa sürede kapanıyor hatta anlık diyebilirim. Diğer testlerde yine 25-30DK kadar dayanıyor. İşlemci sıcaklığınıda kontrol ediyorum yük esnasında en fazla 75-85 arasında kalıyor.
Sonuç olarak PSU, RAM, Ekran kartım, SSD ve HDD'lerde sorunum yok geriye sadece işlemci kalıyor ondanda emin değilim. Paylaşmış olduğum Dump dosyalarının içeriklerine değerli yorumlarınızı bekliyorum. Okuyup yardımcı olanlara da şimdiden teşekkür ederim.

Dump dosyalarım

Son düzenleyen: Moderatör:
İşten eve döndüm Mevcut SSD çıkartıp farklı bir SSD içerisine yeniden işletim sistemini kurdum hiçbir program yazılım kurmadan sadece aida64 ü kendi sitesinden indirip hemen Stress FPU testi yaptım 1:28 süre dayandı ve RESOURCE NOT OWNED mavi ekran hatasını verdi. Dump dosyasını tekrardan gönderdim yorumlarınızı bekliyorum
Bu arada PSU da OCZ Fatality 750W
Dump dosyam
Disklerinizi test edin HDTune ile. Daha ayrıntılı bir çözüm için Murat Hocaya haber uçurayım bende kendisi bir baksın. Benden daha iyi görür bilir. @Murat5038

@Trieetz 'de yazmış <3

Dosya Ekleri

• test.jpg
    test.jpg
    154,3 KB · Görüntüleme: 22
Tekrardan test ettim ve mavi ekran hatasını aldım SYSTEM_THREAD_EXCEPTİON_NOT_HANDLED
Dump dosyam
Aynı testi değişiklik olmadığı için yine hata verecektir. Önce HDTune ile diskinize quick scan kapalı olacak şekilde error scan yapın. Daha sonra da MemTest86 ile belleklerinizi test edin. Test sonunda sonuçların görselini paylaşın bizimle lütfen.

Son verdiği hata Direct X ile alakalı. Ekran kartı sürücünüz yüklü mü? Yüklü ise WHQL sürüm mü yüklü?

Son düzenleme:
Aynı testi değişiklik olmadığı için yine hata verecektir. Önce HDTune ile diskinize quick scan kapalı olacak şekilde error scan yapın. Daha sonra da MemTest86 ile belleklerinizi test edin. Test sonunda sonuçların görselini paylaşın bizimle lütfen.

Son verdiği hata Direct X ile alakalı. Ekran kartı sürücünüz yüklü mü? Yüklü ise WHQL sürüm mü yüklü?
Windows update ile otomatik kurulum yapmış
HDTune ile error scan testi yaptım.
Şimdi usb bellek ayarlıyorum memtest için 8gb ram ne kadar sürer bilemiyorum sonuçları paylaşıcam fakat bu bilgisayarda ramleri daha önce test ettiğimde testin yarısında pc kitlenmişti
Bende ramleri diğer 2. pc de test edip tamamlamıştım. Yine kitlenirse testi tamamlayamam.
Birde Quadro anakartta ön yükleme tuşu hangisi biliyormusunuz?

Dosya Ekleri

• ttest.jpg
    ttest.jpg
    148,8 KB · Görüntüleme: 26
Anakart markasız ne olduğu belli olmayan cihazları almayın. Bütçeniz varsa o anakarta vereceğiniz parayı güncel bir anakart ve işlemciye verip sorunu çözebilirdin.
SSD'de sağlık durumu kötü gibi elinde sağlam bir HDD veya SSD varsa onunla dene diğerleri çıkık olsun.

Anakart markasız ne olduğu belli olmayan cihazları almayın. Bütçeniz varsa o anakarta vereceğiniz parayı güncel bir anakart ve işlemciye verip sorunu çözebilirdin.
SSD'de sağlık durumu kötü gibi elinde sağlam bir HDD veya SSD varsa onunla dene diğerleri çıkık olsun.
Asus p8z77v pro anakartım da mevcut aynı sorunu onda da yaşıyorum şu anda test yaptığım SSD yi mevcut olarak 2. bilgisayarımda kullanıyorum herhangi bir sorun çıkartmıyor

Geri
Yukarı