Çözüldü IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

BORSA KAPLANI55

Hectopat
Daha fazla  
Sürekli mavi ekran yiyorum sebebini bilmiyorum. PC açılıyor 5 sn kullanıyorum tak mavi ekran ilk defa böyle bir şey oldu sistemde OC yok. Aldığım hataları paylaştım
Ve bu IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL hatayı da aldım sistemi neredeyse kullanmıyorum ki minidump dosyalarını paylaşayım. Kahvaltı yapmaya gittim geldikten sonra PC böyle crackli hiçbir şey yok PC de.
Mini dump dosyarları: "windows" transferi indirilebilir

Dosya Ekleri

• IMG_20230610_120135.jpg
    IMG_20230610_120135.jpg
    152,6 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG_20230610_120212.jpg
    IMG_20230610_120212.jpg
    163,1 KB · Görüntüleme: 13
  • IMG_20230610_120316.jpg
    IMG_20230610_120316.jpg
    132,2 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Çözüm
Tam olarak ne yaşandı bu olaydan önce? Elektrik kesintisi vs. oldu mu? Voltaj dalgalanması sistemi bir zıplatmış olabilir. Özellikle depolama birimlerini. Hatalar genel olarak SSD ve HDD kaynaklı görünüyor. Birinde de AMD ekran kartı sürücüsü kaynaklı ama problem depolama birimlerindeyse suçu sürücüye atıp sanki sürücü sorunluymuş gibi gösteriyor gibi geliyor bana.

SSD ve HDD gibi tüm depolama birimlerinizin SATA ve güç bağlantılarını kontrol edin. Anakarttaki bağlantılarını da kontrol edin. Gevşemiş olabilir, temassızlık olabilir. SATA kablosu zarar görmüş olabilir. Yedekleri varsa SATA kablolarını değiştirin.

1686389351305.png

Bu birimlerin SATA kablosunun anakartta bağlı olduğu portların yerini de değiştirin.

1686389636447.png

Ekran kartını söküp onboard yani anakart üzerinden görüntü almayı denediniz mi?

BIOS'ta herhangi bir değişiklik yaptınız mı? SATA Mode AHCI seçili değil mi?

Ayrıca RAM'leri tek tek deneyebilirsiniz. Tek RAM ile açmaya çalışın PC'yi. Aynı hata gelirse sökün diğerini takın.

Sistemi başka bir ekran kartıyla denediniz mi?

Belki HDD'yi söküp çalıştırmayı deneyebilirsiniz, bu da bir ihtimal HDD hasar aldıysa açtırmıyor olabilir PC'yi. Ama işletim sisteminiz SSD'de kuruludur diye düşünüyorum.

Üsttekiler bir sonuç vermezse USB'den temiz kurulum yani format ile çözülecek gibi görünüyor ama depolama birimlerinden biri hasar aldıysa kurulumda da problem yaşayabilirsiniz.

Ama formattan önce Windows kurulum USB'si oluşturup sanki format atacakmış gibi PC'yi USB'den açıp "Bilgisayarınızı onarın" seçeneğiyle onarım yapmayı deneyebilirsiniz.
Tam olarak ne yaşandı bu olaydan önce? Elektrik kesintisi vs. oldu mu? Voltaj dalgalanması sistemi bir zıplatmış olabilir. Özellikle depolama birimlerini. Hatalar genel olarak SSD ve HDD kaynaklı görünüyor. Birinde de AMD ekran kartı sürücüsü kaynaklı ama problem depolama birimlerindeyse suçu sürücüye atıp sanki sürücü sorunluymuş gibi gösteriyor gibi geliyor bana.

SSD ve HDD gibi tüm depolama birimlerinizin SATA ve güç bağlantılarını kontrol edin. Anakarttaki bağlantılarını da kontrol edin. Gevşemiş olabilir, temassızlık olabilir. SATA kablosu zarar görmüş olabilir. Yedekleri varsa SATA kablolarını değiştirin.

1686389351305.png

Bu birimlerin SATA kablosunun anakartta bağlı olduğu portların yerini de değiştirin.

1686389636447.png

BIOS'ta herhangi bir değişiklik yaptınız mı? SATA Mode AHCI seçili değil mi?

Ayrıca RAM'leri tek tek deneyebilirsiniz. Tek RAM ile açmaya çalışın PC'yi. Aynı hata gelirse sökün diğerini takın.

Belki HDD'yi söküp çalıştırmayı deneyebilirsiniz, bu da bir ihtimal HDD hasar aldıysa açtırmıyor olabilir PC'yi. Ama işletim sisteminiz SSD'de kuruludur diye düşünüyorum.

Üsttekiler bir sonuç vermezse USB'den temiz kurulum yani format ile çözülecek gibi görünüyor ama depolama birimlerinden biri hasar aldıysa kurulumda da problem yaşayabilirsiniz.

Ama formattan önce Windows kurulum USB'si oluşturup sanki format atacakmış gibi PC'yi USB'den açıp "Bilgisayarınızı onarın" seçeneğiyle onarım yapmayı deneyebilirsiniz.

Son düzenleme:
Çözüm

SSD ve HDD gibi tüm depolama birimlerinizin SATA ve güç bağlantılarını kontrol edin. Anakarttaki bağlantılarını da kontrol edin. Gevşemiş olabilir, temassızlık olabilir. SATA kablosu zarar görmüş olabilir. Yedekleri varsa SATA kablolarını değiştirin. Bu depolama birimlerinin anakarttaki SATA portlarının yerlerini de değiştirin.

Eki Görüntüle 1814786

BIOS'ta herhangi bir değişiklik yaptınız mı? SATA mode AHCI seçili değil mi?

Ama formattan önce Windows kurulum USB'si oluşturup sanki format atacakmış gibi PC'yi USB'den açıp "bilgisayarınızı onarın" seçeneğiyle onarım yapmayı deneyebilirsiniz.

Gelişmiş seçeneklerden kurtardı PC'yi flasha AMD'nin eski driverini kurdum düzeldi. AMD pişmanlıktır en yakın zamanda 2. el bir NVIDIA ekran kartı bulmak zorundayım gibi.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı