IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL Mavi Ekran Hataları

İşletim sistemi
Windows 10

Juszky

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba forumda uzun zamandır okuyucuydum üyelik açıp konu açma gereği duymasam herhalde üyelik açmayıp okuyucu olarak hayatıma devam edecektim.

Son birkaç gündür aldığım mavi ekranların haddi hesabı olmadığından mütevellit sizlere yaşadığım sıkıntıları özetleyecek şekilde anlatmaya çalışacağım.
Sistem: 1660 Super, R5 3600, 8 GB 2133MHz (X2), B350-F GAMING.
2 aydır sorunsuz kullanıyordum taa ki HyperMachine kurup üzerinde çalışana kadar.
HyperV mavi ekranlarını yememle beraber diğerleri de beraberinde geldi. HyperV mavi ekranları bitti ama diğerlerini bir türlü bitiremiyorum.

Aldığım mavi ekranlardaki hata kodlarından sadece bazılarını yazıyorum; (IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL) (MEMORY_MANAGEMENT) ve bunun gibi birkaç Memory hataları daha (SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED) (kernel_auto_boost_lock_acquisition_with_raised_irql) ve bunun gibi birkaç kernel hataları daha (dpc_watchdog_violation) ve birkaç watchdog hatası daha.

Forumda bu mavi ekranlarla alakalı yeterince konu vardı ve yararları da oldu gelebildiğim aşama anca şu an 1809 sürümünde aldığım 4 minidump dosyalarından ibaret.
SFC /scannow sonucunda hiçbir donanımda yazılımsal olarak arıza bulamayıp onarım girişiminde bulunulmadı.
DDU ile driver temizliği yapılıp güncel GPU Driver'ı kuruldu. Haricinde driver history aracılığıyla "belki de son driverdadır arıza" diyerek eski driverları da test etmiş bulundum ve sonuç olarak genel itibarıyle son driverda daha az mavi ekran alıyorum.
Minidump dosyasını şöyle bırakıyorum.
Mavi ekranlar arasında en babası da "MEMORY.DMP" olmuş oldu. Dosya boyutu neden bu kadar büyük oldu onu da anlamış değilim ama istek dahilinde onu da paylaşabilirim. Görseli şöyle,

memorydmp.png

şuraya monteleyelim.
Overclock yok, BIOS optimize ayarlara çekilmiş durumda, msconfig>Hizmetler>Microsoft hizmetleri gizlenmiş şekilde tüm hizmetler inaktif durumda
Memtest86 sonucunu ancak yarın konuya dahil edeceğim.

Desteklerinize muhtacım şimdiden yardımlarınız için sonsuz teşekkür ederim.

1) Eski Windows sürümü kullanıyorsunuz. Windows Update ile işletim sisteminizi güncelleyin

2) Memtest86 testi uygulayın ve sonucun ekran alıntısını paylaşın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

3) Sistemi Kaspersky ve Malwarebytes ile de taratın.

1) Eski Windows sürümü kullanıyorsunuz. Windows Update ile işletim sisteminizi güncelleyin

2) Memtest86 testi uygulayın ve sonucun ekran alıntısını paylaşın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

3) Sistemi Kaspersky ve Malwarebytes ile de taratın.
1) 20h2 de yediğim mavi ekran hakikaten çok çok fazlaydı. 1809 ile mavi ekran sayılarını ciddi oranda azaltmış bulundum. Hali hazırda driverlar ve windows son sürümdedir.

2) Memtest86 için bu gece teste bırakıp öğlen saatlerinde sonucu paylaşacağım.

3) Malwarebytes ile ssd ve hddyi tarattığımda herhangi tehditle karşılaşmadım.

HD Tune 5.75 indirip hem SSD'ye hem de HDD'ye "Quick Scan" tiki kapalı bir şekilde "Error Scan" yapın. Sonra da Health sekmesinin ekran alıntılarını paylaşın.

HD Tune 5.75 indirip hem SSD'ye hem de HDD'ye "Quick Scan" tiki kapalı bir şekilde "Error Scan" yapın. Sonra da Health sekmesinin ekran alıntılarını paylaşın.

Görsel şeklinde paylaşıyorum.

Aynı zamanda program (HD Tune) çalışıyorken bile defalarca mavi ekran yedim. Sonra güvenli modda ancak taramayı yapabildim. Artık mavi ekranların sayısını tutmam gereksiz bilgi olmaya başladı gibi hissediyorum :)
Dostlar tekrardan selamlar,
Konu güncelliğini koruyor. Aradaki 3 gün fazla bilgisayar başında vakit geçirmediğimden sorunun devam edip etmediğini detaylı takip edemedim.
Ne kadar önemli olur bilmiyorum ama şöyle bir bilgi verebilirim. Oyun oynadığım 4-5 saatlik esnada mavi ekran yemiyorum fakat internette 1 saat bile dolmadan; video, haber vb. zaman geçiriyorken mavi ekran yiyorum. Nedenini anlamış değilim driverları baştan sona yükseltmiş durumdayım, bilmiyorum ne yapmam gerekiyor.

Dostlar tekrardan selamlar,
Konu günceldir. Ne kadar yararlı bir bilgi olur bilmiyorum ama oyun oynadığım 4-5 saatlik süre zarfında bir kere mavi ekran yemedim geçtiğim 3 gün boyunca. Fakat, internette olsun Discord'da sohbet esnasında olsun 1 saat bile dolmadan sürekli olarak mavi ekran yiyorum. Çok enteresan bir detay farkındayım ve ne kadar yardımcı olur bilmiyorum ama böyle de bir durum var hocam.

Dosya Ekleri

• hdd-ss.png
    hdd-ss.png
    408,5 KB · Görüntüleme: 23
  • ssd-ss.png
    ssd-ss.png
    92,9 KB · Görüntüleme: 31

Geri
Yukarı