Windows 10 IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL Mavi Ekran

Pingu

Hectopat
Daha fazla  
Sorun başlıkta da belirtiğim gibi mavi ekran hatası (ya da o tarz bir şey) şimdi ben MediaMarkt'tan bir bilgisayar aldım. 8GB RAM, AMD'nin dandik bir ekran kartı ve i5 işlemcili 1 TB HDD olan bir cihaz. Olayı tüm çıplaklığıyla anlatacagım. Soruna daha iyi müdahile edebilesiniz diye arkadaşlar. Aldım abi işte geldim taktım biraz oyun oynadım falan çat mavi ekran hatası daha 1. gününde çok uğraştım servis falan filan derken donanımsal bir hata dediler. Bana aynısının bir farklısını verdıler servis çozüm bulamamış o kasa da hata varmış aynı modelden (EXPER DEX 105) bir farklı kasa verdiler. Hesapta bu sorunsuzmuş bunu da aldım çalıştırdım aynı terane yine mavi ekran muhabbeti. Sonra bilgisayarcıya götürdüm işlemciye termal macun sürdük yine fayda etmedi aynı veriyor hatayı. Ekran kartını değiştirdim sonra belki hani dandik ekran kartı bi uyumsuzluk falan vardır diye hemde oyunlarda işime daha iyi görsün diye bu kasaya yeni bir ekran kartı aldım(Nvidia GTX 750Ti).
Ekran kartını değiştirdikten sonrada farklı bir durum olmadı yine aynı hata bilgisayarcı abi bana şöyle birşey dedi, -şimdi sorun harddiskten olabilir değiştiririm ama olmayadabilir. RAM'dan kaynaklı da olabilir yani bilemiyorum. Sen en iyisi gittiği yere kadar idare et ben değiştirim RAM'ini eve gider çalıştırırsın yine hata verir sorun harddisk dedir yani zarara girersin sen idare et. Bana söylenen laf bu ben de tamam dedim şu aralar Elym2 oynuyorum belki bilenler vardır yani eksileri yad etmek adına biraz metin2 oynamak istedim ama her girdiğimde mavi ekran bu ''IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL'' hatasını verıyor. Ne yapacagımı şaşırdım ya bu hatayı mavi bir ekranda yazarak verıyor ya da direk hapörlörden ses takılıyor bilgisayar tamamiyle gidiyor. Kasanın düğmesinden kapatmak gerekıyor yanı ekran oldugu gıbı donuyor. Windows 8'de de aynı problem vardı 8.1'de de aynısı vardı. Şu an 10 kullanıyorum bunda da var. Teşekkürler.

Bilgisayar Özellikleri;
Windows 10 Home Single Language
8,00 GB RAM
64 Bit işletim Sistemi
NVİDA GEFORCE GTX 750Ti (2GB)
DirectX 12
İntel Core i5 3470 CPU @ 3.20GHz (4CPUs), 3.2GHz
1 TB HDD

Chipset sürücün yanlis yüklenmis ya da eski sürüm oldugu icin bu hatayi alabilirsin. Ayrica BIOS ayarlarini asagida verdigim resim gibi yapmayi dene.

F11_ (7).jpg

Burada da ayni sorundan müzdarip bir arkadas varmis, bahsettigim sekilde cözmüs sorununu.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı