Çözüldü IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL mavi ekran hatası

• Konuyu başlatan Lata
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 87
  • Görüntüleme 4B
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Lata

Decapat
Daha fazla  
Genelde masaüstündeyken ya da video izliyorken yahut bilgisayar başından kalktığımda ben daha göremeden mavi ekran yiyip bilgisayar resetleniyor. İşlemci RAM ve yeni SSD taktırdım 2 gün önce ve o günden beri arada bir mavi ekran yiyorum durup dururken.

Bilgisayar özelliklerim:
  • Windows 10,
  • Ryzen 5 3500X,
  • GTX 1050 Ti,
  • 2 adet Kingston HyperX 8 GB 3200 MHz,
  • 1 TB wdblue HDD,
  • 500 GB SanDisk Ultra SSD.
  • ASUS Prime A320M-K anakart.
Minidumplarım da bunlar:

Umarım yeterince bilgi vermişimdir. Gerekirse daha çok bilgi paylaşabilirim. Yardımlarınızı bekliyorum, saygılar.

Çözüm
Ryzen 5 3500X'imi servise götürdüm ve parasını iade ettiler. Ben de yerine gidip Ryzen 3600 aldım ve bir haftadır hiçbir hata almadım sanırsam sorun çözüldü yardım eden herkese teşekkürler.
Anlamadım demek istediğini. Desteklemez mi demek istedin? Eski işlemcin neydi?

Evet onu demek istedim, Ryzen 1300X kullanıyordum 3500X'e geçtim. Prime A320M-K'nın sitesine göre çok rahat destekliyor ama bilemiyorum sıkıntı ne işte artık son çözüm tanıdık bir bilgisayarcıya göz attıracağım.

Evet onu demek istedim, Ryzen 1300X kullanıyordum 3500X'e geçtim. Prime A320M-K'nın sitesine göre çok rahat destekliyor ama bilemiyorum sıkıntı ne işte artık son çözüm tanıdık bir bilgisayarcıya göz attıracağım.
Evet öyle yap, eski işlemciyi test et. BIOS güncellemesi yapmasan bile destekler zaten o anakart. 3500X taktıktan sonra chipseti de güncellemiş miydin?

Evet öyle yap, eski işlemciyi test et. BIOS güncellemesi yapmasan bile destekler zaten o anakart. 3500X taktıktan sonra chipseti de güncellemiş miydin?

Evet 2 hafta önce değiştiğinden beri bildiğim bütün sürücüleri güncelledim yükledim.
Bir aydır teknik servislerle uğraşıyorum 2 ayrı yere götürdüm anakartımı değiştirttiler fakat hala çözülemedi

yenianakartminidump.rar Bu da minidumpum sıkıntısı ne olabilir anlamıyorum.

Son düzenleme:
BIOS sürümünü güncelle.

Sürücüleri güncellememiz lazım.

Ekran kartı sürücün güncelliğini kontrol et. Güncel değil ise güncelle.

Yonga seti sürücünü güncelle.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Realtek ağ sürücünü güncelle.

BIOS üzerinden XMP özelliğini kapat.

Konuyu neredeyse unuttum ben. Ethernet adaptörü kullanıyor muydunuz?

Evet 2 hafta önce değiştiğinden beri bildiğim bütün sürücüleri güncelledim yükledim.
Bir aydır teknik servislerle uğraşıyorum 2 ayrı yere götürdüm anakartımı değiştirttiler fakat hala çözülemedi.

yenianakartminidump.rar bu da minidumpum sıkıntısı ne olabilir anlamıyorum.

Bana kalırsa PSU sıkıntılı. Aynı sorunu bende yaşamıştım. BIOS ayarlarında PSU ıdle Control seçeneği varsa “typıcal current idle” yaparsan sorunun çözülecektir. Eğer sorun çözülmezse global c state seçeneğini'de kapatman gerekiyor.

BIOS sürümünü güncelle.

Sürücüleri güncellememiz lazım.

Ekran kartı sürücün güncelliğini kontrol et. Güncel değil ise güncelle.

Yonga seti sürücünü güncelle.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Realtek ağ sürücünü güncelle.

BIOS üzerinden XMP özelliğini kapat.

Konuyu neredeyse unuttum ben. Ethernet adaptörü kullanıyor muydunuz?

Yani bir aydır sürekli sürücü güncelleyip duruyorum bir işe yaramıyor açıkçası, teknik servise göre de sürücü hatası değil diyor. Deneme yanılma yapıp bulmaya çalışıyor fakat hala bir sonuç çıkmadı haftalardır anakart sıkıntılı demişlerdi yükseltip B450-MK yaptım farklı RAM takıp denendi fakat hala çalışmıyor, en son işlemci ile ekran kartı olabilir dedi. Bilemiyorum artık sıkıntı ne neden sürekli hata alıyorum boşuna anakart değiştirmiş gibi hissediyorum. Ethernet adaptörü değil direkt olarak kablosunu kullanıyorum bu arada.

Bana kalırsa PSU sıkıntılı. Aynı sorunu bende yaşamıştım. BIOS ayarlarında PSU ıdle Control seçeneği varsa “typıcal current idle” yaparsan sorunun çözülecektir. Eğer sorun çözülmezse global C state seçeneğini'de kapatman gerekiyor.

Buna bakacağım fakat BIOS'tan fazla anlamıyorum arayıp bulmaya çalışırım fakat sorun bu değilse daha kötü bir hale sokmasın bilgisayarı? Geri dönüşü olur değil mi bunu yaparsam?

En azından sürücüleri güncel tutalım ki hangi parça bozuk olduğunu anlayalım. Mesela bir kere sürücü yüzüne bir kere donanımsal. Bu sürücü hatası vermesin sadece donanımsal hatayı çıkartalım.

Bana kalırsa PSU sıkıntılı. Aynı sorunu bende yaşamıştım. BIOS ayarlarında PSU ıdle Control seçeneği varsa “typıcal current idle” yaparsan sorunun çözülecektir. Eğer sorun çözülmezse global C state seçeneğini'de kapatman gerekiyor.

İkisini de yaptım dediğin gibi pek işe yaramadı ama sanki daha az sıklıkla mavi ekran yiyorum.

En azından sürücüleri güncel tutalım ki hangi parça bozuk olduğunu anlayalım. Mesela bir kere sürücü yüzüne bir kere donanımsal. Bu sürücü hatası vermesin sadece donanımsal hatayı çıkartalım.

Dediğin sürücüleri kurdum güncelledim fakat hata almaya devam ediyorum.

Şimdi iki garip olay var;
Birincisi anakart ve RAM'ımı değiştirdim bir de arkadaşın dediği PSU ayarlarını yaptım ve hata sıklığı bayağı bir azaldı.
İkincisi bilgisayarı aktif kullanıp oyun oynuyorken veya arka planda açıkken saatlerce çalışıyor fakat ne zaman oyunları kapatsam sosyal medyada gezsem mavi ekran yiyorum.

Geriye sadece işlemci, güç kaynağı ve ekran kartı kalıyor sanırım.

psuminidump.rar bu minidumpta umarım yararlı ve farklı bir şeyler çıkar.

Biraz Realtek ağ sürücüsü sorun çıkartmış. Neden çıkarttı anlayamadım gerçekten. Önceden Realtek ağ sürücüsü sorun çıkartıyor idi.

Denetim masasından ağ sürücüsünü kaldırın.

BIOS sürümünü 2807 sürümüne güncelle.

Genel olarak biraz sürücü hataları gördüm ama değişik bir sorun var.

Ekran kartı sürücüsü ile ilgili birkaç hata kodu gördüm ama güncel olduğunu düşünüyorum. Ekran kartı sürücünü kaldır ve tekrar kur.

Uyumsuz bir sürücü yüzüne aldığını düşünmekteyim ama yanılmış olabilirim.

Tekrar "sfc /scannow" ve "DISM" rehberlerini uygulayabilirsin.

Uygulamaktan bıktınız biliyorum. Sıkıldınız. Direkt sorunu oluşturan şeylere gitmek istiyorsunuz.

Windows korsan mı peki?

Malwarebytes ile sistemi taratın.

Sisteme dışardan USB ile ilgili bir şey bağlanmasın. Klavye, fare, kulaklık harici. Bunlar takılı kalabilir.

Geri
Yukarı