IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,
Yaklaşık 4 ay önce FreeDOS olarak satın aldığım MSI Bravo 15 laptopta aldığım günden beri sorun yaşamaktayım. Her türlü temiz kurulumu denedim. Defalarca DDU kullanarak ekran kartı driverını kaldırıp yükledim. BIOS'undan Fireware'a kadar her şeyi güncelledim. Ama herhangi bir çözüme ulaşamadım. Yardımlarınızı bekliyorum, zira sinir hastası oldum bu alet yüzünden.

Alınınan hatalar: Çoğu zaman "IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL" bazen sadece "cihazınınız bir sor" gibi yarım cümleler.
Hata sıklığı: Günden güne değişiyor. PC boştayken, video izlerken, download yaparken hata alıyorum. İlginç bir şekilde oyun oynarken hiç hata almadım. Belki tesadüftür bilemiyorum.

Sistem özellikleri:
MSI Bravo 15.
İşletim sistemi: Windows 10 Pro 64 Bit.
İşlemci: AMD Ryzen 7 4800H with Radeon Graphics (16cpus)-2.9GHz
Ekran kartı: AMD Radeon RX 5500.
Bellek: 8192 RAM (not: RAM iki adet Kingston DDR4 3200 16 GB ile 32 GB'a yükseltilmiştir. Problemde hiçbir değişiklik gözlenmemiştir.)
BIOS: E16kams.10F.

Minidump: Minidump(2).rar

Ek olarak Chipset sürücünüzü yükleyin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ve DDU ile ekran kartı sürücünüzü kaldırıp Recommended WHQL bir sürüm kurun. DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi

Merhaba,
Dediklerinizin hepsini tekrardan yaptım ama maalesef 1 hafta boyunca test edemedim. Çünkü hata tekrarladı. Güncel minidump dosyası ektedir. Ayrıca sfc sonucu
''
Windows Resource Protection found corrupt files but was unable to fix some of them.
For online repairs, details are included in the CBS log file located at
windir\Logs\CBS\CBS.log. For example C:\Windows\Logs\CBS\CBS.log. For offline
repairs, details are included in the log file provided by the /OFFLOGFILE flag.
'' olarak çıktı. Son olarak bir şey keşfettim. Bilgisayarımı pilde 7 saat boyunca kullandım herhangi bir problem olmadı. Ancak şarja taktıktan 5 dk sonra mavi ekran hatası aldım. Sonra geçmişte yaşadığım mavi ekranları düşündüm ve sonuç olarak mavi ekran hatalarını şarjdayken aldığımı farkettim. Bunun sebebi ne olabilir acaba?

Mini dump (Güncel): Minidump Güncel.rar

Donanım hatası var ama ne bu?
HDD ve RAM ikilisi ilk aklıma gelenler.
HDD/SSD için "Error Scan" yapın ama "Quick Scan" kapalı olsun.
RAM için ise MemTest yapın. XMP açıksa kapatın.

Merhaba, Error scan ve memtest86 sonuçları ektedir.

Dosya Ekleri

• IMG_20210418_055917.jpg
    IMG_20210418_055917.jpg
    131 KB · Görüntüleme: 26
  • SSD ERROR SCAN.PNG
    SSD ERROR SCAN.PNG
    138,9 KB · Görüntüleme: 25
Eğer yazılımsal bir problem yoksa şarjla ilgili herhangi bir şeyden olabilir, çünkü ne zaman şarja taksam mavi ekran hatası alıyorum.
Merhaba, bugün farklı iki mavi ekran hatası aldım. Minidump dosyaları ektedir. Ekteki 9093 kodlu minidump bilgisayarı pilde kullanırken gerçekleşti. Belki sorunu bulmamız konusunda yardımcı olabilir.
Minidump: Minidump 18.04.2021.rar

Son düzenleme:

Geri
Yukarı