İş Bankası yıllık kart ücreti istiyor

Arkadaşlar yıllardır İş Bankası kullanıyorum, her yıl alıyor muydu farkında değilim ama bu ayki ekstrede 487 TL kart ücreti artı 25 TL kart ücreti bsmv adı altında başka bir masraf yansıtıldı.

Kart ücreti yasal mı değil mi? Bu tartışmalar hep var ama son durum nedir, başına gelen birileri yazabilir mi? Buna itiraz edersem iade ederler mi yoksa THH'ye falan mı başvurmalıyım?
Kart ücreti şu şekilde yasal. Bankalar sana aidatsız kart seçeneği sunuyorsa yasal. Eğer sana aidatsız kart seçeneği sunmuyorsa, sunduğu bütün kartlar aidatlı ise o zaman alamaz. Mesela Akbank'tan nereden başvurursanız başvurun sadece Axess ve Wings çıkıyor. Ama sitenin en dibine kadar inip iyice kurcalarsanız anca öyle aidatsız "Free" kartı bulabiliyorsunuz. Başvururken önlere falan çıkmıyor, ama itiraz ettiğiniz anda bizim "Free" kartımız var diyorlar. Ama eğer Akbank'ta 50 bin üstü limitiniz varsa ve kullanıyorsanız sık sık, "İptal edeceğim" dediğiniz anda hem chip para yüklüyorlar, hem kart aidatını siliyorlar. Ama 3-5-10 bin lira limitlere öyle birşey diyeceklerini sanmıyorum. Bu arada kart limitiniz arttıkça kartınız da değişiyor. Akbankta "gold" ve sonrasında da "platiunium" kartına geçiyorsunuz ve kart aidatı da artıyor. Dediğim gibi platinyum bir kartınız varsa limit düşürmeye çalışsanız bile 100-200 chip para veriyorlar.

Arkadaşlar yıllardır İş Bankası kullanıyorum, her yıl alıyor muydu farkında değilim ama bu ayki ekstrede 487 TL kart ücreti artı 25 TL kart ücreti bsmv adı altında başka bir masraf yansıtıldı.

Kart ücreti yasal mı değil mi? Bu tartışmalar hep var ama son durum nedir, başına gelen birileri yazabilir mi? Buna itiraz edersem iade ederler mi yoksa THH'ye falan mı başvurmalıyım?

Ben 4 yıl kadar önce 30 TL yansıyan yıllık aidatı ödemek istemiyorum dedim (İşbank), bunu dediğimde ocak ayı falandı "eğer mayıs ayına kadar 5 bin TL'lik harcama yaparsanız silinir" dediler, tamam dedim. Zaten aylık 2 bin falan harcıyordum, o şekilde aidat ödemedim. Bu olaydan 5-6 ay kadar önce de karta ihtiyacım yok kapatmak istiyorum diye aramıştım, bana tekrar düşünmem gerektiğini, eğer istersem puan tanımlayacaklarını söylemişlerdi, ben de yok sağ olun demiştim, beni arayıp ekstra kampanyalar puanlar teklif edeceklerini söylediler, ben de e hadi neyse deyip kabul ettim. Ertesi gün arayıp kartı kapatmamam karşılığında 50 TL bonus vereceklerini söylediler, kabul ettim. 2018 sonları falandı, o döneme göre 50 lira iyi paraydı vallahi :) Ama şimdi hala aynı şekilde müşteriyi kaçırmamak için fırsatlar sunarlar mı bilmem.

Gerçi aynı kart hala duruyor, maaş falan bağlandığı için aidat almadılar ama artık maaş yok, muhtemelen aidat yansıtacaklar, bir ara kapattırıp aidatsız bir kart alacağım.

Ben 4 yıl kadar önce 30 TL yansıyan yıllık aidatı ödemek istemiyorum dedim (İşbank), bunu dediğimde ocak ayı falandı "eğer mayıs ayına kadar 5 bin TL'lik harcama yaparsanız silinir" dediler, tamam dedim. Zaten aylık 2 bin falan harcıyordum, o şekilde aidat ödemedim. Bu olaydan 5-6 ay kadar önce de karta ihtiyacım yok kapatmak istiyorum diye aramıştım, bana tekrar düşünmem gerektiğini, eğer istersem puan tanımlayacaklarını söylemişlerdi, ben de yok sağ olun demiştim, beni arayıp ekstra kampanyalar puanlar teklif edeceklerini söylediler, ben de e hadi neyse deyip kabul ettim. Ertesi gün arayıp kartı kapatmamam karşılığında 50 TL bonus vereceklerini söylediler, kabul ettim. 2018 sonları falandı, o döneme göre 50 lira iyi paraydı vallahi :) Ama şimdi hala aynı şekilde müşteriyi kaçırmamak için fırsatlar sunarlar mı bilmem.
Sunuyorlar. Biraz da biz yontalım bankaları :D

Yeni konular

Geri
Yukarı