İş baskısı

xRealdyHD

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle merhaba, ben bu tür konuları ilk defa açacağım yanlışlarım olursa af edin.

Ben 9.sınıf öğrencisiyim. Derslerim de çok başarılı, OBP 95 geldi. Her sene taktir aldım, okul hayatım boyunca ama bana hala bilgisayar başında oturuyorsun. Derslerini çalışmıyorsun deyip duruyorlar, boğazım ağrısa bilgisayar karnım ağrısa bilgisayar yüzünden diyorlar. Hayır yani tamam otuyorum ama derslerime de çalışıyorum ama maalesef ki anlamıyorlar asıl sorun bu değil.

Babam okullar kapanmadan 2 hafta önce 2 hafta yanımda çalış demişti tamam baba dedim. Sonra tatil geldi, sonra dedi 1 ay daha çalışalım, tamam dedim. Sonra 2 ay kala tatile gittik, küçük bir yazlığımız var. Orada 1 ay kalıp geldikten sonra okula kadar yardım et dedi, yine tamam dedim çünkü tek kişiydi okul açılana kadar çalıştım. Şimdi okul açıldı yine çalış diye zorluyor B, en zaten eve yorgun dönüyorum. 9.sınıfa geçtim meslek lisesi tercih ettim sabah 8'de gidip 4 gibi dönüyorum, 4'ten ortalama 10'a kadar çalışıyorum parası önemli değil nasıl olsa babamın yanındayım ama okulda yoruluyorum. Bur a yoruluyorum zamanda kalmıyor, benim için okulla birlikte olmuyor bunu anlamıyorlar. Yarın bir gün sınav haftası gelecek ya da ders vermeye başlayacaklar, ne yapacağım bilmiyorum.

Buraya bunları yazabilecek kadar imkanların olduğuna şükredip, daha iyisi için mücadale edebilirsin. Kendi ayakların üzerinde durana kadar sabretmeyi bilmen lazım.

Şöyle daha net bir örnek vereyim, çöp toplayarak yaşayan birilerini illaki görmüşsündür, görmediysen de çöp toplayarak yaşamaya çalışan, sokaklarda hayatları geçen senin yaşında insanlar var bu ülke de, onların karşısına geçip senin şu şikayet ettiğin hayat tarzını anlatıp, "böyle şartlarda yaşamayı ister miydin" diye sorulsa emin ol o çocukların sevinçten gözleri dolar.

Özetle şikayet etmek yerine mücadale et, daha iyi şartlara kavuştuğunda o şartların daha iyi olduğunu şu an yaşadıkların sayesinde anlamış olursun.

Buraya bunları yazabilecek kadar imkanların olduğuna şükredip, daha iyisi için mücadale edebilirsin. Kendi ayakların üzerinde durana kadar sabretmeyi bilmen lazım.

Şöyle daha net bir örnek vereyim, çöp toplayarak yaşayan birilerini illaki görmüşsündür, görmediysen de çöp toplayarak yaşamaya çalışan, sokaklarda hayatları geçen senin yaşında insanlar var bu ülke de, onların karşısına geçip senin şu şikayet ettiğin hayat tarzını anlatıp, "böyle şartlarda yaşamayı ister miydin" diye sorulsa emin ol o çocukların sevinçten gözleri dolar.

Özetle şikayet etmek yerine mücadale et, daha iyi şartlara kavuştuğunda o şartların daha iyi olduğunu şu an yaşadıkların sayesinde anlamış olursun.

Demek istediğin şey: Bak bunu bulamayanlar da var haline şükret. Ne alaka dostum? Ona ne başkasından çöp toplayan adamdan?

Arkadaş fikir istemiş fakat siz haline şükret diyorsunuz.

Demek istediğin şey: Bak bunu bulamayanlar da var haline şükret. Ne alaka dostum? Ona ne başkasından çöp toplayan adamdan?
Yani senin mantığına göre, ben bu arkadaştan daha iyi imkanlara sahipsem bu arkadaşın sorunu için "bana ne " diyebiliyorum.İlginç bir bakış açısı, ben olaya böyle bakmadığım için yorum yaptım.

Geri
Yukarı