İş görüşmesinde maaş sorulmalı mı?

Bu işte biraz öz güven gerekiyor, maaş sormak yerine kendi beklentinizden bahsetmelisiniz. Örnek veriyorum sizin yapacağınız işin karşılı 7K ve siz biraz daha deneyimlisiniz, birkaç şirketle benzer pozisyonlar için konuştuğumda şu şu tutarı teklif etmişlerdi veya asgari ücretin şu şu kadar üstünde bekliyorum. Veya direkt olarak şartları konuştuktan sonra onlar size maaş söylemedilerse eğer yapacağım iş için şu şu tutarı beklemekteyim sektörün oluru bu şekilde başlangıç için altında kalabilir fakat kısa sürede üstesine çıkmasını beklerim gibi şeyler söylenebilir. Baştan konuşulmazsa sonradan zam almak zor oluyor.

Sadece maaş sorulmaz ki. Bunun sigortaları, ulaşım, yemek, ek mesai ücretleri filan da var. Başvurduğunuz işi bilmiyorum ama düzgün bir işte bunların anlaşması yapılır. İş görüşmesine bir de kaç kişi katılacak o da önemli.

Afrika'da kahve toplayan bir köle değilseniz alacağınız parayı sormanız absürt olmaz diye düşünüyorum.
İşverenin gözünde biraz düşmez miyim? Hemen ilk görüşmede maaş sormak biraz garibime gidiyor benim. Umarım doldurma kağıdı verirler de oraya yazarım :D

İş görüşmesine bir de kaç kişi katılacak o da önemli.
Ben dahil toplam 3 kişi olacağız. Diğer iki kişi de şirket sahipleri olacak.

Alacağın parayı sorman bence doğal hakkın. Başta bu işi halledelim, anlaşmaya varalım falan de.
Direktmen parayı sormak, işverenin gözünde kötü bir imaj yaratmaz mı?

Son düzenleme:
Olmazsa olmaz bir konudur maaş rakamını öğrenmek. O işveren de siz de bu işi para için yapıyorsunuz. Gel gelelim işletmelerimiz/işverenlerimiz her konuda olduğu bu konuda da nasıl çalarım derdinde.

Yani siz o soruyu sorunca size eksi puan yazabilir. Eğer çok istediğiniz bir işyeri ise görüşmede nabza göre şerbet vermek zorunda olacaksınız. İyi şanslar.

İşverenin gözünde biraz düşmez miyim? Hemen ilk görüşmede maaş sormak biraz garibime gidiyor benim. Umarım doldurma kağıdı verirler de oraya yazarım :D

Direktmen parayı sormak, işverenin gözünde kötü bir durum yaratmaz mı?
Ben sizin dışınızda kaç kişi ile daha görüşecekler diye sormuştum ama bu pozisyona sizden başka bir kişi yoksa biraz daha rahat olursunuz.
Direk parayı değil ilk önce yapılacak işi halledip sonra bu anlaşmaya gidilmeli. Mesela kaç saat çalışılacak, ne gibi haklarınız olacak, ne rütbede olacaksınız gibi konulardan sonra para ile ilgili konularda anlaşma yapmalısınız. İşveren zaten sizden bunu ister. Şimdi eğer tanışma için çağırdılarsa para konuları elbette sorulmaz ama sizi işe almaya karar verdilerse para konusuna girilir. Zaten bunu anlayacaksın. Yani gözünde kötü bir durum yaşatmayacaktır.

Direktmen parayı sormak, işverenin gözünde kötü bir durum yaratmaz mı?
Hayır gayet doğal bir şey bu. O zaman o da sana mesai saatlerini söylemesin kafana göre git gel. Bunlar başta anlaşılacak şeyler garip bir durum yok ortada. İş görüşmesine gidersin öncesinde ya da orada cv bırakırsın seninle görüşmek için randevu ayarlarlar. Yönetici ile görüşmeye girersin onların senden beklentisi nedir sorarsın, senin onlardan beklentilerin neler anlatırsın. En sonunda "sizin bu pozisyon için maaş skalanız nedir?" diye sorarsın. Genelde onlar da "sizin aklınızdaki maaş nedir?" diye sorar, direk cevabı vermezler. Burada yaptığın işin piyasasını bilmen lazım ve kendine güvenmen lazım. Yaptığın işini piyasadaki değeri kaç ise ona yakın bir rakam söyle.

Yeni konular

Geri
Yukarı