İş yerinde iş yok, tazminat nasıl alınır?

jerdemm

Kilopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Merhaba iyi günler. 2 haftadan uzun süredir çalıştığım firmada iş yok. Taşeron firmada çalışıyorum. Fabrikalara gönderiyorlardı bizi fakat iş olmadığı için 2 hafta 4 gündür işsizim ve önümüzdeki hafta da iş yok sanırım. 2022 Eylül ayından beri çalışıyorum. 16. aya girdim sayılır. Daha uzun süre işsiz bekleyemem tazminatımı almak istiyorum fakat bunlar iş sözleşmelerinde detaylı bu tür durumlar için maddeler koymuşlardır diye tahmin ediyorum. Yasaya göre tazminat hakkım var mı yardımcı olur musunuz? Arkadaşlar zor durumdayım yeni iş bulmam lazım ayrıca😞

Son düzenleyen: Moderatör:
Alacağın para en fazla 2 aylık brüt ücret. Biri yıllık tazminatın diğeride ihbar süresi için. Yani 40-45 bin arası diye tahmin ediyorum. Avukata gitsen zaten yarısını alır senden mahkemeye versen 1.5-2 yıl arası sürüyor. Acelen varsa uğraşmaya değmez istifa et geç yok ben paramı almadan bırakmam dersen avukata gideceksin.

Alacağın para en fazla 2 aylık brüt ücret. Biri yıllık tazminatın diğeride ihbar süresi için. Yani 40-45 bin arası diye tahmin ediyorum. Avukata gitsen zaten yarısını alır senden mahkemeye versen 1.5-2 yıl arası sürüyor. Acelen varsa uğraşmaya değmez istifa et geç yok ben paramı almadan bırakmam dersen avukata gideceksin.

Başka işe giremiyor muyum bu süreçte

Mahkemeye verirsen mi? diye soruyorsan başka işe girebilirsin

Çalıştığın yeri bırakmadan mı? diye soruyorsan işe girerken imzaladığın iş anlaşmasına bağlı ona bir şey diyemem. İş anlaşmasında başka yerde çalışamaz diye ibare varsa ve sen çalışırsan seni haklı fesihle işten çıkarırlar hak talep edemezsin.

Geri
Yukarı