İşe 1.5 hafta ara vermek mümkün mü?

Genel olarak mumur değilseniz pazar günü ve resmi tatiller hariç olan yıllık izin hakkından bahsediyorum. Arkadaşım kargo paketleme işi yapıyor ve 1 hafta yıllık izni var. Berbat bir durum.
Arkadaşınıza söyleyin, 1 haftalık yıllık izin diye bir şey olamaz. Hakkını arasın. Gerekli yerlere şikayet etsin.

Sıkıntı alınan maaş bence çalışma süresi değil.
Sıkıntı bence çalışma süresi, sen böyle alıştığından çalışmak sanki normal gibi geliyor sana.

Normalde okul gibi cumartesi pazar hafta sonu tatili alırsın. İşe 8'de başlar en geç 4'te bitirirsin. Hava kararmadan evde olmalısın ki dinlenebilesin.

İşyeri yemeğini senin istediği yere göre verir ve çalışma saatlerinde Small-Chat dedikleri biraz laklak yapmak ya da dinlenmek için biraz vakit ayırır sana. Her 12 ayın 1 ayı, haftasonlarına ek olarak izne çıkarsın ve yıllık izin süresinde bu 1 aylık sürede en az tabandan paran yatmaya devam eder.

Sıkıntı bence çalışma süresi, sen böyle alıştığından çalışmak sanki normal gibi geliyor sana.

Normalde okul gibi cumartesi pazar hafta sonu tatili alırsın. İşe 8'de başlar en geç 4'te bitirirsin. Hava kararmadan evde olmalısın ki dinlenebilesin.

İşyeri yemeğini senin istediği yere göre verir ve çalışma saatlerinde Small-Chat dedikleri biraz laklak yapmak ya da dinlenmek için biraz vakit ayırır sana. Her 12 ayın 1 ayı, haftasonlarına ek olarak izne çıkarsın ve yıllık izin süresinde bu 1 aylık sürede en az tabandan paran yatmaya devam eder.
İsviçre bu sisteme benzer şekilde bir çalışma sunuyor. Dediğinizde haklısınız aslında. Şimdi düşününce hak veriyorum.

Hocam benim iki gün iznim var onun üstüne 3 gün rapor caksam yetiyor bana zaten raporu nasıl çözeceğimi bilmiyorum ayiptir söylemesi geçen iş için bir günlük rapora 300 lira verdim.

Özelden almana gerek yok ki sağlık ocağından da yazdırabilirdin.

Evet yıllık izin 1 hafta olmaz. Yıllık izin en az 20 gün olur.

4857 sayılı kanuna göre en az 14 gün diye gecer. (Firmalar isterse arttırabilir) ilgili kısmı okuyun derim.

Evet yıllık izin 1 hafta olmaz. Yıllık izin en az 20 gün olur.
Hayır. Hizmet yılı 1 yıldan 5 yıla kadar hizmet süresi olanlara 14 günden, 5 yıldan fazla 15 yıldan az hizmet süresi olanlara 24 günden, 15 yıl ve daha fazla hizmet süresi olanlara 26 günden az izin verilemez.

Ben hiçbir zaman sağlık ocağından 1 gun dışında rapor alamadim ya.

Bende vertigo vardı daha önceden ilaç kullanmıştım. Aile hekimime nüksettiğini söyleyince yazdırmıştım 3 gün ama bir kez. Başka ihtiyacım olmadı.

Doktorlar keyfi rapor yazmaz çünkü rapor 3 günden fazlaysa çalışmadığın günün parasını devlet günlük kazancının yüzde 70'i olacak şekilde ödüyor. Yani rapor ile o iş yaş. Ayrıca yanlış bilmiyorsam hasta değilken rapor alıp işe gitmiyorsan iş veren için haklı fesih sebebi.

Geri
Yukarı