Isı değerlerinin normal olmasına rağmen kasa camı ısınıyor

Hocam alttaki fanı cam ısınıyor diye takmıştım, yani üstteki 2 ve alttaki tek fan yokken de durum aynıydı.

Üstteki 2 fan sisteme olumlu yansır dışarı sıcak havanın gitmesi konusunda. Alttaki için faydası var mı yok mu kestiremedim. Ekran kartının fanları ile çakışıp sirkülasyonu bozar mı bilemedim.
Alttaki fanı çevirme bence sıcak hava yükselme eğiliminde olacak. Bence direkt iptal edip bir de öyle kontrol et. Açıkcası camın ısnıp ısınmaması çok da önemli değil. Sistemin yük altında referans sıcaklıkları geçmiyorsa problem yok.

Alttaki fanıters çevirerek egzos fan olarak kullansam bir etkisi olur mu acaba arkadaşlar
Öyle yaparsan ekran kartının hava almasını önlersin.
Bence camın ısınmasında bir sorun yok. Ekran kartı 70 derece de çalışırken bence gayet normal. Camın ısınmasını neden bu kadar problem ettiniz ki? 70 derece sıcaklığı bence az görmeyin.

Son düzenleme:
Camda en ufak bir ısınma yok. Radyatörden sıcak hava içeri giriyor. Üst ve arka egzoz fanlarından dışarı atılıyor.
Hocam kasa aynı gibi duruyor benimkiyle ekran kartı da öyle, oyundayken hiçbir ısınma olmuyor mu camda
Arkadaşlar hepiniz yorumu değerli hepsini alıntılayıp fazladan yorum yazmıyım dedim, hepinize çok teşekkürler, yarın alttaki fanı sökücem muhtemelen.

Hocam kasa aynı gibi duruyor benimkiyle ekran kartı da öyle, oyundayken hiçbir ısınma olmuyor mu camda.
Arkadaşlar hepiniz yorumu değerli hepsini alıntılayıp fazladan yorum yaz mıyım dedim, hepinize çok teşekkürler, yarın alttaki fanı sökeceğim muhtemelen.

Çok az bir ılıklık oluyor. Bence bu normal çünkü cama sıcak hava çarpmalı illaki sirkülasyon var içeride. Kasa MB511. önemli olan sistemin bileşenlerinin ısısı. Bana kalsa camda sucuk kızartacak kadar sıcaklık bile olsa sistemin bileşenleri normal değerdeyken önemsiz.

Çok az bir ılıklık oluyor. Bence bu normal çünkü cama sıcak hava çarpmalı illaki sirkülasyon var içeride. Kasa MB511. önemli olan sistemin bileşenlerinin ısısı. Bana kalsa camda sucuk kızartacak kadar sıcaklık bile olsa sistemin bileşenleri normal değerdeyken önemsiz.
Anladım hocam haklısınız dedikleriniz gayet mantıklı geldi bana da alttaki fanı da söküyorum yedekte durur en azından.
Herkese çok teşekkürler tekrardan.
Arkadaşlar camın ısınmasına neden olan şeyi anladım. Aynı şeyi kafasına benim gibi takan varsa ve bu konuyu okuyacak olursa yardımcı olabilmek adına tekrar yazıyorum.

İşlemcime kule tipi soğutucu almayı düşünüyorum. Az önce modellere bakarken boyutların uygun olup olmayacağını ölçmek için kasanın camını bilgisayar çalışır haldeyken çıkarttım.

Bunu yaparken ekran kartının soğutma işlemi için aldığı havayı cama denk gelen tarafından dışarıya verdiğini fark ettim. Yani kart kendisini soğutmak için alttaki fanlarından aldığı havayı daha sonra tam cama denk gelen ve neredeyse kartın başından sonuna kadar uzanan kısımdaki alüminyum yaprakların olduğu kısımdan dışarıya veriyor. Buradan çıkan sıcak hava da ister istemez cama temas ediyor ki benim kasada ekran kartı ile cam arası sadece 2,5 - 3 cm kadar. Bu yüzden de cam ısınıyor.

Kasanın fan hızını artırdığımda ise camın biraz daha ılık olmasının sebebi de dışarıdan gelen havanın içeriye yavaş moddakine göre daha hızlı bir şekilde girmesi ve yine egzos fanlardan daha hızlı bir şekilde dışarı atılması sayesinde, ekran kartından çıkan sıcak havanın kasa camına öncekine göre daha kısa bir süre temas etmesi olsa gerek diye düşünüyorum.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı