Isı değerlerinin normal olmasına rağmen kasa camı ısınıyor

furkankinali

Decapat
Arkadaşlar herkese merhaba, kasam Dark guardian. Bilenler bilir bu kasanın fanları herhangi bir şekilde kontrol edilemiyor maalesef kasanın yan kapağının içindeki kontrolcüden değiştirilebiliyor sadece. Bu kontrolcüde de biri yavaş ve biri hızlı olmak üzere sadece 2 seçenek var. Hızlı olan biraz uğultu çıkarttığı için yavaş modda kullanıyorum. Kafama takılan nokta ise şu yavaş modda kullanırken boştayken herhangi bir durum yok fakat grafiği yüksek oyunlarda kasanın yanındaki camda bariz bir ısı var tam ekran kartının önünde. Bu sıcaklığın ekran kartından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. (Aşağıda bırakacağım fotoğrafta sarı alan sıcaklığın olduğu, içindeki kırmızı alan ise sıcaklığın yoğun olduğu kısımdır).
Fakat bunun yanında ise sıcaklık değerlerim bir o kadar bana normal geliyor. Fanları kontrolcüden hızlı moda aldığımda ise camda hissedilen bu sıcaklık yerini sadece az hissedilen bir ılıklığa bırakıyor. Bu durum normal midir? Yani yavaş moddayken camın ısınması bir problem midir? Yoksa olası bir durum mudur?
Tekrar belirtiyorum, sistem boştayken herhangi bir sıcaklık yok, camda her yer buz gibi sadece oyunlarda bu sıcaklık oluyor. Oyunlar da zaten fotoğrafta belirttiğim alan dışındaki yerler de yine buz gibi. Ayrıca kasanın arkasında 20 Cm'e yakın boşluk var, önü ve cam olan tarafı açıkta, sadece diğer yan kısım 1-2 cm kadar boşlukla ahşap dolaba yakın olarak duruyor. Uzaktan görünüşünün fotoğrafını da aşağıya bırakıyorum.
Sistemin sıcaklık değerlerini, hem fanlar yavaş ve hızlı moddayken hem de sistem boştayken ve PUBG'de deneyerek not aldım. Aşağıya bu değerleri, sistemin ayrıntılı bilgilerini ve fotoğrafını bırakıyorum. Bilgili ve tecrübeli arkadaşların yorumlarını bekliyorum.
Sistem:
Anakart: MSI B450 Tomahawk Max
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600 (3.60 GHz sabitleyerek CPB kapalı halde kullanıyorum)
Ekran kartı: Sapphire RX 5700 XT Nitro+
RAM: Team Force night hawk 2x8 GB
PSU: Gigabyte G750H 80+
SSD: Samsung Evo 860 500 GB
Kasa: Dark guardian (normalde önde 3 arkada 1 egzos fan olarak geliyor fakat ben kendim fotoğraflarda da görüleceği üzere üst tarafa 2 adet egzos fan ve alt kısma 1 adet daha fan yerleştirdim.)
Sıcaklık değerleri(belirttiğim şartlarda maximum gördüğüm değerlerdir)
Fanlar yavaş modda ve sistem boştayken:
GPU: 55 derece
CPU: 45 derece
Fanlar yavaş modda ve PUBG en yüksek grafik ayarlarındayken:
GPU: 70 derece
CPU: 65 derece
FPS: 144'e sabitlediğim için çoğunlukla 144 ara ara 130'a kadar düşmekte.
Fanlar hızlı modda ve sistem boştayken:
GPU: 53 derece
CPU: 44 derece
Fanlar hızlı modda ve PUBG en yüksek grafik ayarlarındayken:
GPU: 68 derece
CPU: 58 derece
FPS: 144'e sabitlediğim için çoğunlukla 144 ara ara 130'a kadar düşmekte.
Sıcaklık ile ilgili fotoğraf:

WhatsApp Image 2020-05-06 at 01.59.34.jpeg

Kasanın konumu:

WhatsApp Image 2020-05-06 at 02.10.44.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Hava sirkülasyonu yetersiz muhtemelen. Ekran kartından çıkan sıcak hava alttaki fan tarafından cama sekiyor. Ön taraftan gelen hava da ekran kartının alt tarafında ki sıcak havanın çıkışını engelliyor.

Bir sorun göremedim.
Ekran kartın serin ama "serin" kelimesi yanıltmasın.
Oyunda 70 derece olan GPU iyi deriz ama 70 derecedeki bir demire dokun bakalım ne kadar tutabiliyorsun?
70 derecedeki bir materyalin bu kadar yakın kasa camını ısıtması çok normal değil mi?

Daha çok fan, daha az sıcaklık demek değildir. Önemli olan hava akımının kolayca giriş çıkışıdır.

Aynı kasayı kullanıyorum ve olay aynı. Ekran kartı sıcaklığı oluştuğu için ve cama yakın olduğu bu durum. @Odin the Son of Borr "nE"? Ön full mesh bir kasadan bahsediyoruz zaten, kasayı internette araştırıp bakmanızı öneririm.

Korkulacak bir durum yok yani. @kyoraku yahu ne güzel anlattınız olayı, teşekkürler :)

Öncelikle böyle bir sisteme böyle kasa yakışmamış kusura bakmayın.Sorunuza gelecek olursak sirkülasyon yetersiz olursa sıcak hava çıkış bulmaya çalışıyor bu nedenle camınız ısınıyor.Eğer eli yaktın biriyseniz kasanızın camına bir pencere şeklinde kesik atabilirsiniz veya camı çıkarıp kullanınız.

Aynı kasayı kullanıyorum ve olay aynı. Ekran kartı sıcaklığı oluştuğu için ve cama yakın olduğu bu durum. @Odin the Son of Borr "nE"? Ön full mesh bir kasadan bahsediyoruz zaten, kasayı internette araştırıp bakmanızı öneririm.

Korkulacak bir durum yok yani.

Aerodinamik şeması çıkartıp bakın. Sol alt tarafta sıcak hava birikiyor. Sıcak hava dışarı rahat bir şekilde çıkamıyor.

Sol alt tarafa egzoz fan gerekli.

En alttaki fan gereksiz geldi bana. O fan olmasa da olur gibi ısınan hava yükselir o fan olmasada o hava egsoz fanlarına gidecektir.
Aerodinamik şeması çıkartıp bakın. Sol alt tarafta sıcak hava birikiyor. Sıcak hava dışarı rahat bir şekilde çıkamıyor.

Sol alt tarafa egzoz fan gerekli.

Alt tarafta sıcak hava mı birikiyor? Sıcak hava yükselmez mi hocam alt tarafta nasıl biriksin?

Camda en ufak bir ısınma yok. Radyatörden sıcak hava içeri giriyor. Üst ve arka egzoz fanlarından dışarı atılıyor.

Dosya Ekleri

• 20200506_024513.jpg
    20200506_024513.jpg
    919,8 KB · Görüntüleme: 66
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı