Işığa Dair En Temel Bilgiler: Işık Hızını Neden Geçemeyiz?

Şu anda sağlam da atıyor olabilirim fakat fotonların kütlesi olmadığı yazı da yazıyor. Kütlesi yok ise, karadeliklerde kütleden çekiyorsa, ışığı nasıl çekiyor ?

Fotonların kütlesi olmasaydı onları fiber optik kabloların içine de hapsedemezdik mesela ? Fotonik ve ışığın yayılımı, sadece lineer olarak açıklanabilen bir konu değil. Detaylı olarak anlayabilmek için elektromanyetik dalga optiği bakış açısından incelemek gerekiyor meseleyi biraz.

Fotonların kütlesinin sıfır kabul edildiği ve çoğunlukla geçerli olduğu uygulamalar yaygın evet, ama bu kütlesiz oldukları anlamına gelmiyor tam olarak.

Örneğin ışığın hızı sönümlenmeseydi ya da parçalara çarparak yansıdığı zaman enerjisini kaybederek sonlanmasaydı, beyaz bir oda içerisinden küçük ve zayıf yanan bir mumun ışığı odanın tamamen aydınlanmasına yeterli olurdu. Ancak olmuyor. :D

Kısaca anlatmak istediğim, bu gibi konular, karadelikler mesela, bize yüzlerce, binlerce belki de milyonlarca ışık yılı uzaklıkta olduğu için, haklarında kesin olarak konuşulabilecek konular değil. Baya bir bilgi fantastik olarak üretilmiş, uydurulmuş da olabilir.

Bu gibi konular fizikçilere ve mühendislere toplumun yadırgayarak bakmasının temel sebepleri. Konuyu derinleştirirsek konuşmaya devam edebilmek için doktora derecelerimizi alıp gelmemiz gerekecek.

Son düzenleme:
Örneğin ışığın hızı sönümlenmeseydi ya da parçalara çarparak yansıdığı zaman enerjisini kaybederek sonlanmasaydı, beyaz bir oda içerisinden küçük ve zayıf yanan bir mumun ışığı odanın tamamen aydınlanmasına yeterli olurdu. Ancak olmuyor. :D

Beynim yetmedi benim. En iyisi gideyim :D .

konunun üzerinden 2 sene geçmiş olmasına ramen hiç sıkılmadan okudum eline sağlık hocam yazdığın için o numara beş yıldız bir makaleydi yeni şeyler öğrendim teşekkürler :)

Bilgiler için teşekkürler, çok iyi anlatılmış, yalnız kafama takıldı :) sormasam içime dert olur, evrim ağacı falan yazıyor da yazıda, acaba ateist misiniz? (yanlış anlaşılmasın küçümsemek veya kötülemek için sormuyorum sadece merak ettim)

Yazıyı tam olarak okumadım eve gidince okuyacağım. Belki cevabını vermişsindir ancak bir soru sormak istiyorum. Neden ışığın bir hızı var?(Higgs alanından ve başka bir etki altında kalmadığından dolayı neden sınırsız hızı yok). Neden karadeliklerin kütle çekim kuvveti ışığı kütlesi olmamasına rağmen içine çeker? (Sanırım bu sorunun cevabı yine Einstein'ın genel görelelik teorisine bağlı. Uzayın bükülmesine... Karadelik uzayı büküyor ve ışık bükülmüş uzaydan devam ediyor)

Yazıyı tam olarak okumadım eve gidince okuyacağım. Belki cevabını vermişsindir ancak bir soru sormak istiyorum. Neden ışığın bir hızı var?(Higgs alanından ve başka bir etki altında kalmadığından dolayı neden sınırsız hızı yok). Neden karadeliklerin kütle çekim kuvveti ışığı kütlesi olmamasına rağmen içine çeker? (Sanırım bu sorunun cevabı yine Einstein'ın genel görelelik teorisine bağlı. Uzayın bükülmesine... Karadelik uzayı büküyor ve ışık bükülmüş uzaydan devam ediyor)
Öncelikle şunu belirtmek isterim, bilim '' neden'' sorusunun sanıldığının aksine cevap vermez. Bilim için cevaplanması gereken soru ''nasıl'' sorusudur. '' Işık Hızı'' Evren'in sabiti ve bir özelliğidir. Sizin neden '' Işık Hızı'' bu kadar sınırlandırılmış sorunuz, '' Planck Sabiti'' neden o kadar küçük bir sayı? Anlamına gelir ki bu da bilim olmaktan çıkar. Işığın kütlesi olmasa bile Uzay-Zaman bükülmesi yüzünden en kısa yolu (jeodezik) izleyecektir. Uzay-Zaman cisimlere nasıl hareket edeceğini söyler. Burada kütlenin önemi yoktur. Sadece kütle Uzay-Zaman'ı daha fazla yarayacaktır. Yani Newton'nın G.M1.M2/r^2 teorisinin aksine kütlenin kütle çekimiyle bahsedildiği gibi etken değildir.

Bilgiler için teşekkürler, çok iyi anlatılmış, yalnız kafama takıldı :) sormasam içime dert olur, evrim ağacı falan yazıyor da yazıda, acaba ateist misiniz? (yanlış anlaşılmasın küçümsemek veya kötülemek için sormuyorum sadece merak ettim)

Sadece ilk bölümünü oku. İlkelerimiz – Evrim Ağacı

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı