Işık hızına ulaşmak için ışığı kullanabilir miyiz?

Anlamadığınız kısmı açıklayayım, teorik olarak kara deliklerde ışığın kaybolduğu bir yer var, olay ufku ışığın kaçamadığı bölgeyi sınırlar. Kara deliklerde ışığın kaybolduğu yerden geçen cisim ışık hızına ulaşabilir ama bu söylenebildiği kadar kolay değildir ve oradan geçen maddenin o şiddete dayanması gerekir.
Dostum, maddenin "bahsettiğiniz" yere ulaşması demek, maddenin anti parçacığının oluşması demek. Işığın kaybolmasının nedeni de bu zaten, karadelikteki muazzam enerji ışığın bile parçacığının ve anti parçacığının birbirinden ayrılmasını sağlıyor.

Maddeyi olay ufkuna sokup E=mc^2 eşitliğini çürütmeye çalışıyorsunuz resmen ve örnek olarak bir bilim kurgu filmini gösteriyorsunuz. :)

Dostum, maddenin "bahsettiğiniz" yere ulaşması demek, maddenin anti parçacığının oluşması demek. Işığın kaybolmasının nedeni de bu zaten, karadelikteki muazzam enerji ışığın bile parçacığının ve anti parçacığının birbirinden ayrılmasını sağlıyor.
Ben ışığın kaybolduğunu söylüyorum sen bana ışığın neden kaybolduğunu söylüyorsun. İkimizin de aynı konu hakkında konuştuğundan emin değilim. Zaten diyorum sana ışığın kaybolduğu bir kısım var sen bana nasıl olduğunu açıklıyorsun hala.

''Maddeyi olay ufkuna sokup E=mc^2 eşitliğini çürütmeye çalışıyorsunuz resmen ve örnek olarak bir bilim kurgu filmini gösteriyorsunuz. :)''

Kara delikler nedenselliği sorgulatan maddeler olabiliyor bazen, bana E=mc2 yani enerji ile kütle arasında ilişki kurmayı sağlayan formülden bahsediyorsun, ışığın kütlesi yok zaten. Filmi önermemin sebebi de orada bahsettiğim şeylerin eğlenceli, bilim kurgu şeklinde anlatıldığı bir filmdi, ''teorik'' kelimesini üzerine basa basa söylüyorum, eğer milyonlarca yıl sonradan gelen bir zaman yolcusuysan teorik dememe gerek yok herhalde.

Ben ışığın kaybolduğunu söylüyorum sen bana ışığın neden kaybolduğunu söylüyorsun. İkimizin de aynı konu hakkında konuştuğundan emin değilim. Zaten diyorum sana ışığın kaybolduğu bir kısım var sen bana nasıl olduğunu açıklıyorsun hala.

''Maddeyi olay ufkuna sokup E=mc^2 eşitliğini çürütmeye çalışıyorsunuz resmen ve örnek olarak bir bilim kurgu filmini gösteriyorsunuz. :)''

Kara delikler nedenselliği sorgulatan maddeler olabiliyor bazen, bana E=mc2 yani enerji ile kütle arasında ilişki kurmayı sağlayan formülden bahsediyorsun, ışığın kütlesi yok zaten. Filmi önermemin sebebi de orada bahsettiğim şeylerin eğlenceli, bilim kurgu şeklinde anlatıldığı bir filmdi, ''teorik'' kelimesini üzerine basa basa söylüyorum, eğer milyonlarca yıl sonradan gelen bir zaman yolcusuysan teorik dememe gerek yok herhalde.
Nedenini anlatmamın sebebi söylediklerinin konuyla alakasız olduğunu görmeni sağlamak zaten. Ama hala daha "Bu benim sunduğum bi' teori" diye ısrar ediyorsun.
Uzay-zamanı kullanarak insanlığı ışık hızına ulaştırmaya çalışıyorsun, bunu hangi mantıkla yaptığını soruyorum sana.

Ayrıca "Fotonların kütlesi yok." diyemeyiz. Fotonların durağan kütleleri yoktur, göreli kütleleri vardır. Kütleleri olmasaydı enerjiye de sahip olamazlardı, kütle çekimden de etkilenmezlerdi. Sizin mantığınızla ışığın varlığı enerji-kütle ilişkisini en başından çürütürdü zaten.

Nedenini anlatmamın sebebi söylediklerinin konuyla alakasız olduğunu görmeni sağlamak zaten. Ama hala daha "Bu benim sunduğum bi' teori" diye ısrar ediyorsun.
Uzay-zamanı kullanarak insanlığı ışık hızına ulaştırmaya çalışıyorsun, bunu hangi mantıkla yaptığını soruyorum sana.

Ayrıca "Fotonların kütlesi yok." diyemeyiz. Fotonların durağan kütleleri yoktur, göreli kütleleri vardır. Kütleleri olmasaydı enerjiye de sahip olamazlardı, kütle çekimden de etkilenmezlerdi. Sizin mantığınızla ışığın varlığı enerji-kütle ilişkisini en başından çürütürdü zaten.
Karadelik konusu bu konudan bağımsız bir konu, ayrıca benim sunduğum teori diye ısrar etmiyorum öyle bir amacım yok, sen anla diye anlattım orada. İnsanlığın ışık hızına ulaşmasını istesek de asırlarca bu teknolojiyle olacak şey değil dedim sana. Bende sana diyorum ki karadeliklerde ışığın kaybolduğu bir kısım var mı ? evet var, bu ışığın kaybolduğu kısmı kullanarak yüksek hızlara ulaşmayı sağlayabilir diyorum sana, üst üste söyledim insan buna dayanabilecek bir canlı değildir. Gelişen teknoloji buna yol gösterecektir, o da senin düşündüğün gibi hop insanlığı karadeliklere yollayalım ışık hızına çıkalım falan, onları unut. Zaten böyle bir şeyim yok koskoca profesörler konuşuyor bunun hakkında, biz burda 1 saat tartıştık diye konu çözülmeyecek.

Fotonun durgun kütlesi sıfırdır, dalga olarak yayılır. kütlesi sıfırdır. ama kütle çekiminden etkilenir. Zaten senin de konuştuğun benim de konuştuğum şey teoriden başka bir halt olmaz. Karadeliklerde ki ışığın kaybolduğu kısımdan bahsediyorum sen bana e=mc2'den bahsediyorsun, orası apayrı konular dostum. O zaman o kadar NASA'ya değil senin sözünü dinleyelim.

Karadelik konusu bu konudan bağımsız bir konu...
Konuya dahil etmendeki amaç nedir o zaman? Bu cevabın en başından söylediklerinle çelişiyor.
İnsanlığı ışık hızına ulaşmasını istesek de asırlarca bu teknolojiyle olacak şey değil dedim sana.
Teknolojiye ulaşıp ulaşamayacağımızı tartışmıyoruz.
Ben de sana diyorum ki karadeliklerde ışığın kaybolduğu bir kısım var mı ? evet var, bu ışığın kaybolduğu kısmı kullanarak yüksek hızlara ulaşmayı sağlayabilir diyorum sana.
Ben de buna karşılık diyorum ki, olay ufku demek maddenin form değiştirmesi demek. Orada olaylar normal uzay-zamanda işlediği gibi işlemiyor. Bir cismin anti-maddesinin oluştuğu bir yerden bahsediyoruz, sen diyorsun ki "Olay ufkuna gidersek ışık hızına ulaşabiliriz!".

Diyelim ki bir maddeni olay ufkunda olduğu gibi tutmayı başardın ve sonsuz enerjiye sahip olduğu için ışık hızına ulaştı. Bu enerjiyi nasıl koruyacaksın? Bu enerjiyle yolculuk nasıl yapacaksın? Bu yüksek enerjili maddeyi nasıl kullanacaksın? Bunu soruyorum sana, hala daha konu üzerinde ısrarını sürdürüyorsun ama aradığım cevabı vermiyorsun. Karadeliğin sonsuz enerjisini bu konuda nasıl kullanacaksın?
üst üste söyledim insan buna dayanabilecek bir canlı değildir.
Olay insanın dayanıp dayanamaması değil zaten?! "İnsanoğlunun ışık hızına çıkması" demek, herhangi bir maddeyi başarıyla ışık hızına ulaştırmıştır demek. Çağ atlıyoruz falan, hani...
...o da senin düşündüğün gibi hop insanlığı karadeliklere yollayalım ışık hızına çıkalım falan, onları unut.
Öyle bir şey düşündüğümü kim söyledi? :D
Karadeliklerde ki ışığın kaybolduğu kısımdan bahsediyorum sen bana e=mc2'den bahsediyorsun, orası apayrı konular dostum.
Apayrı falan değil, yukarıda da bahsettim. Hem enerjiden, kütleden bahsediyorsun, ışık hızından bahsediyorsun hem de formüle apayrı bir konu diyorsun. Bahsettiğin konudan haberin yok, cidden anlamakta güçlük çekiyorum seni.
O zaman o kadar NASA'ya değil senin sözünü dinleyelim.
?😃
Peki. Başka diyecek bir şeyim yok.

Konuya dahil etmendeki amaç nedir o zaman? Bu cevabın en başından söylediklerinle çelişiyor.
Konu sahibinde ki arkadaş ışık hızına ulaşmak için ışığı kullanabilir miyiz demiş. Bende bununla ilgili farklı bir teoriyi ortaya attığımı BELİRTEREK attım.
Teknolojiye ulaşıp ulaşamayacağımızı tartışmıyoruz.
Senin fotonlarını tartışıyoruz ama :D
Ben de buna karşılık diyorum ki, olay ufku demek maddenin form değiştirmesi demek. Orada olaylar normal uzay-zamanda işlediği gibi işlemiyor. Bir cismin anti-maddesinin oluştuğu bir yerden bahsediyoruz, sen diyorsun ki "Olay ufkuna gidersek ışık hızına ulaşabiliriz!".
Daha olay ufkunun tanımını doğru bilmiyorsun, olay ufku '' ışık ve maddenin artık kaçamadığı bölgeyi sınırlayan kuşağa denir.'' en basiti Google var ayağının altında insan biraz bakar üşenmeden. AA gerçekten mi uzay zaman orda bildiğimiz gibi işlemiyormuş? e herhalde yahu, karadeliklerden bahsediyoruz. Işık hızına ulaşması için ona dayanabilecek bir canlı lazım dedim sana, 4. kez söyleyişim insanlar bu canlılardan değil.
Diyelim ki bir maddeni olay ufkunda olduğu gibi tutmayı başardın ve sonsuz enerjiye sahip olduğu için ışık hızına ulaştı. Bu enerjiyi nasıl koruyacaksın? Bu enerjiyle yolculuk nasıl yapacaksın? Bu yüksek enerjili maddeyi nasıl kullanacaksın? Bunu soruyorum sana, hala daha konu üzerinde ısrarını sürdürüyorsun ama aradığım cevabı vermiyorsun. Karadeliğin sonsuz enerjisini bu konuda nasıl kullanacaksın?
Daha bunun hakkında NASA teorikten başka bir şey söyleyemiyorken sen benden kesin cevap mı bekliyorsun, her teorinin kendi içinde bir sorgulatıcı kısmı, çelişen kısmı vardır genelde.
Olay insanın dayanıp dayanamaması değil zaten?! "İnsanoğlunun ışık hızına çıkması" demek, herhangi bir maddeyi başarıyla ışık hızına ulaştırmıştır demek. Çağ atlıyoruz falan, hani...
''İnsanoğlunun ışık hızına çıkması'' farklı ''insanoğlu bir maddeyi ışık hızına ulaştırdı'' demek farklı. Her ne kadar basit geliyor gibi olabilir sana ama 2 cümleyi birbirine benzeterek yapabileceğin şeyler değil.
Apayrı falan değil, yukarıda da bahsettim. Hem enerjiden, kütleden bahsediyorsun, ışık hızından bahsediyorsun hem de formüle apayrı bir konu diyorsun. Bahsettiğin konudan haberin yok, cidden anlamakta güçlük çekiyorum seni.
Nasıl apayrı değil ahahaha :D, ben konunu başında sakince arkadaşa farklı bir teoriyi ortaya sundum bu konu hakkında, sen girdin E=MC2 formülüne, dostum biz teorinin karadelik kısmını konuşuyoruz sen hem onun hakkında bana soru soruyorsun hem de diyelim içine girdin, kütleye enerjiye ne olacak ?, içine girdin mi bu enerjiyi nasıl koruyacaksın ? sorularını sorup, hemen atlıyorsun, yahu daha çözdük mü ki ilk konuyu ona geçelim ? ya onu bırak dediklerimizin hepsi teori, şimdi ben kalksam senin ''içine girdin mi bu enerjiyi nasıl koruyacaksın ?'' soruna herhangi bir cevap versem yine teoriden başka bir şey olmayacak, sen insanların teorilerini yanlışmış gibi eleştiriyorsun.
?😃
Peki. Başka diyecek bir şeyim yok.
Benimde yok, ben tartışırken keyif alıyorum böyle bilim konularını, fark etmez yani istersen sabaha kadar konuşalım ama yine yıllar boyunca teori olarak kalacak. İyi geceler ?

Işık hızına ulaşabilmesi in sebebi bir ağırlığının olmaması. Eğer cisimlerin ağırlığını yok edip (varlığına dokunmadan) ışık hızına yaklaştırmak gibi bir herdefin varsa olabilir. Ama ışık sadece fotonların içerdiği enerjiyi sağlar. Haliyle bu imkansıza yakın birşeydir. Tabi güç tüketimi sınırsız ise ışık hızına yaklaşmak mümkündür. Ama yine de imkansıza yakındır. Çünkü yakıt sınırsız olsa bile ağırlığı vardır haliyle yakıt tüketimi artacak. Kısacası imkansız değil ama çok aşırı zor bir meseledir bu.

Aklıma bu akşam bir şey takıldı. Çoğu bilim insanı ışık hızına ulaşmak için projeler ve araştırmalar yapıyor. Acaba ışık hızına ulaşmak için ışığı kullanamaz mıyız? Yani sonuçta ışık o hıza ulaşan şey neden ışığı bir şekilde kullanmak varken o hıza farklı yollar ile ulaşmaya çalışıyoruz? Eğer yanlış bir düşüncedeysem kusura bakmayın bu tarz konularda pek bilgili değilim sadece bilgili birisi beni aydınlatsın. :D
Eğer ışık hızına ulaşabilmek için ışık hızıyla bir nesne etkilersin halinde olur bu cismin bir kütlesi olmasına neden olur yani ağırlığı olan bir kütle ışık hızına ulaşabilmek için sonsuz enerji gerekir ve böyle bir eneji yok

Yeni konular

Geri
Yukarı