Işık hızına ulaşmak için ışığı kullanabilir miyiz?

EmreLds

Kilopat
Makaleler
5
Aklıma bu akşam bir şey takıldı. Çoğu bilim insanı ışık hızına ulaşmak için projeler ve araştırmalar yapıyor. Acaba ışık hızına ulaşmak için ışığı kullanamaz mıyız? Yani sonuçta ışık o hıza ulaşan şey neden ışığı bir şekilde kullanmak varken o hıza farklı yollar ile ulaşmaya çalışıyoruz? Eğer yanlış bir düşüncedeysem kusura bakmayın bu tarz konularda pek bilgili değilim sadece bilgili birisi beni aydınlatsın. :D

Aklıma bu akşam bir şey takıldı. Çoğu bilim insanı ışık hızına ulaşmak için projeler ve araştırmalar yapıyor. Acaba ışık hızına ulaşmak için ışığı kullanamaz mıyız? Yani sonuçta ışık o hıza ulaşan şey neden ışığı bir şekilde kullanmak varken o hıza farklı yollar ile ulaşmaya çalışıyoruz? Eğer yanlış bir düşüncedeysem kusura bakmayın bu tarz konularda pek bilgili değilim sadece bilgili birisi beni aydınlatsın. :D
Işık hızı zaten bu bildiğimiz ışık değil miydi?

Işığın bir ağırlığı, fiziksel bir varlığı yok. Bu denli hızlı olabilmesinin nedeni budur. Işık hızına ulaşmak için ışığı kullanmaktan kasıt bir cismi ışıkla aynı nitelikleri taşır hale getirmekse, o noktadan sonra ışık hızında ilerlemesinin pek bir faydasını göreceğimizi sanmıyorum.

Ağırlığı ve hacmi olan şeyler ışık hızına ulaşamazlar ki ışığın da bu kadar hızlı olma nedeni bu. Işık hızına ulaşmak için ışığı kullanmaya gelirsek, nasıl kullanılabileceği hakkında hiç fikrim yok ama ışık hızına ulaşan şeyin de bir işe yaraması lazım. En azından bir teleskop gibi olabilmeli, ışıktan yararlanmak için de küçük bir şeyin olması gerekir diye düşünüyorum. Pek olasılıklı durmuyor bugün için.

Hocam ışığın elle tutulur ölçülür bir ağırlığı ve bir varlığı mevcut değil. Bu kadar hızlı olmasının ana nedeni de bu zaten. Hareket edebilen her canlının bir ağırlığı ve bir varlığı mevcut. Işık hızına çıkmak için ağırlığımızın olmaması gerekiyor gibi.

...fiziksel bir varlığı yok.
Böyle demek yanlış olur.
Fiziksel bir varlığı olmaması demek, soyut bir şey olduğu anlamına gelir. "Işık" dediğimiz foton yığınlarının fiziksel bir varlığı vardır. Kütlesi onun fiziksel varlığını belirlemez ki yalnızca durgunken "Kütlesi yoktur." deriz, hareket halindeyken göreli bir kütlesi mevcuttur.

Son düzenleme:
Işığın cisimler üzerinde F kuvveti oluşturabildiğini varsaysak bile bu kuvvet ile hareket ettirilen cisim kendi ağırlığı ve bu süre içerisinde gerek sürtünme gerekse aşırı yüksek hızla hareket ettiği için hareketin tersi yönünde oluşacak basınç buna engel olur.

Geri
Yukarı