Işık hızında giden birisi için zaman ne kadar yavaşlar?

Süre belirtmediğini biliyorum 1 yıl boyunca git ışıkdan bahsetmek istedim, 1 yıl boyunca giden a, bunu gözlemleyen b.

Hocam çok yanlış düşünüyorsunuz geleceğe dahir hiçbir şey bilemeyiz, geçmişte ki insanlara şu an olan şeyleri söyleseniz belki de hiç inanmazlardı, daha bilmediğimiz çok şey var zaten önemli olan ışık hızında gitmek değil 99,9 da gitsek de olur 🙂

Zaman görecelidir bu sormuyorum bunu biliyorum, a= ışık hızının 99,9 da geçen zaman ve b= normal insan hızında biri için zaman çok farklıdır, sorduğum soru b gözlemci olsaydı a için geçen zamanı kendi gözlemlediği ve anın gözlemlediği zaman arasında ki fark nasıl? Ne kadar? Nasıl bir orantıda olurdu?
Işık hızında giderken G kuvveti nasıl ayarlanacak?
Edit: Uzay boşluğunda G kuvveti olmayabilir, bilmiyorum.😁

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
5:20 burada evrim ağaçında bahsediyor 3000 bin yılmış, ışık hızının 99,9 gidersek 42 yıl sürer diyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İlgini çekebilir. Işık adına zaman ve mekandan da bahsediyordu yanlış hatirlamiyorsam.

Tam olarak ışık hızında giden biri için ne kadar yavaşlar zaman? 1 ışık yılında mesela dışarıdan gözlenince 1 ışık yılında gidecektir fakat kendi için çok çok çok daha erken bir zamanda orada olmuştur. Ama ne kadar?

Yanlış hatırlamıyorsam 2.1 milyon ışık yılını ışık hızında giden birisi kendi zaman mekanında 41 yılda gitmiş oluyormuş, ama normalde 2.1 milyon yıl geçiyor.
Ben böyle biliyorum fakat bu bile paradoks gibi o zaman ışık zamandan daha hızlı oluyor zamanı aşmış gibi oluyor.
Kütlesi olan hiçbir cisim ışık hızına ulaşamaz diyip konuyu burada kapatıyorum 👍

Geri
Yukarı