Çözüldü Işık veya ses dalgası atom mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
1670087673609.png

Her şey atomdan oluşuyor ise ya dalgalar? Bu soruyu Google'a sordum, sonuç çıkmadı. Sohbet botuna sordum, bu cevabı verdi. Doğru mu diyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ses atomlar arası fiziken ilerler, gerçekten denizdeki dalga gibi. Hoperlör mesela, fiziken hareket ederek ses dalgasını yaratır.

Işık ise atom değil, fotonlardan oluşur. Fotonlar enerjiyi taşımaktalar diye inceliyoruz henüz. Cherenkov radyasyonunda izlenebildiği üzere, ses dalgası gibi dalgalar yaratabilir. Kuantum fiziği şimdilik bu sorularda oldukça ileri cevaplar verebiliyor.
Yani "kütlesi olmayan bir şey atom olmaz" mı diyorsun?

Ses atomlar arası fiziken ilerler, gerçekten denizdeki dalga gibi. Hoperlör mesela, fiziken hareket ederek ses dalgasını yaratır.

Işık ise atom değil, fotonlardan oluşur. Fotonlar enerjiyi taşımaktalar diye inceliyoruz henüz. Cherenkov radyasyonunda izlenebildiği üzere, ses dalgası gibi dalgalar yaratabilir. Kuantum fiziği şimdilik bu sorularda oldukça ileri cevaplar verebiliyor.

Çözüm
Işık, basitçe foton parçacığıdır. Ses dalgası da atomlardan oluşan havanın, yine atomlardan oluşan bir başka maddenin ona çarpmasıyla titreştirmesi ve titreşen havanın sesi algılayan maddeyi titreştirmesi ile çalışır.

Atom altı parçacıkların ne oldukları tam olarak belli değil, "parçacık" ve "dalga" sıfatları onları açıklama şeklimizden geliyor. Işık genel olarak fotonların oluşturduğu demetlere verdiğimiz bir isim ama aynı prensiple çalışan (nötronlar gibi) başka parçacıklar da var.

Benim fotonlarla ilgil teorime göre fotonlar bir analojiyle üç boyutludur ve çalışma prensiplerinin anlaşılması ve açıklanması biraz zordur.

Artı -1 Eksi
Işık atomdan değil fotondan oluşur foton atom altı parçacıktır yani atomdan küçüktür. Atom da zaten tam bir parçacık bile değildir. Merkezdeki proton ve nötronlarla birlikte etrafındaki elektron bulutunun meydana getirdiği varlıktır. Ses ise bir dalgadır atomla alakası yoktur. Dalganın ilerleyişi sırasında atomlar yukarı aşağı hareket eder(enine dalgaysa). Dalga daha çok maddede ilerleyen bir titreşimdir.

Işık fotondan oluşur. Foton da atom altı bir parçacıktır. Atom proton, nötron ve elektrondan oluşur. Bunlar da quarklardan oluşur. Yani özünde enerjiden oluşur.

Işık fotondan oluşur. Foton da atom altı bir parçacıktır. Atom proton, nötron ve elektrondan oluşur. Bunlar da kuarklardan oluşur. Yani özünde enerjiden oluşur.
İşte ben bunun gibi sade bir açıklama bekliyordum. Uzatmaya gerek yok, bana böyle kısa açıklamalarla gelin. Bazı insanlar bir cümlelik cevap için o kadar çok örnek veriyor ki insanların zamanını çalıyor. Sen böyle yapmamışsın, seni tebrik ediyoruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı