Isim değişikliği davası hakkında

CrewPung

Hectopat
Selamlar, Ocak ayının 20'sinde isim değişikliği için dilekçe yazdım ve verdim sorum şu; E-devlette duruşma günü verildi olarak görünüyor "05/02/2020" olarak fakat bana hiçbir bildiri evrakları falan gelmedi bu evraklar olmadan duruşmaya katılabiliyor muyum acaba veya ne yapmam lazım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar, Ocak ayının 20'sinde isim değişikliği için dilekçe yazdım ve verdim sorum şu; E-devlette duruşma günü verildi olarak görünüyor "05/02/2020" olarak fakat bana hiçbir bildiri evrakları falan gelmedi bu evraklar olmadan duruşmaya katılabiliyor muyum acaba veya ne yapmam lazım?
Normalde mahkeme kağıtlarının gelmesi 2-3 ayı bulabiliyor. Ama siz isim değişikliği için başvuru yapmışsınız ve tarih verilmiş. Ben kağıt geleceğini sanmıyorum ama emin olmak bi muhtarlığa sorun isterseniz belki siz evde yokken gelmişlerdir. Evde bulamazlarsa kapıya kağıt yapıştırıp muhtarlığa bırakıyorlar.

Normalde mahkeme kağıtlarının gelmesi 2-3 ayı bulabiliyor. Ama siz isim değişikliği için başvuru yapmışsınız ve tarih verilmiş. Ben kağıt geleceğini sanmıyorum ama emin olmak bi muhtarlığa sorun isterseniz belki siz evde yokken gelmişlerdir. Evde bulamazlarsa kapıya kağıt yapıştırıp muhtarlığa bırakıyorlar.
Yarın ilk işim muhtarlığa bakıcam fakat orada kağıt yoksa düz bir şekilde katılabiliyorum değilmi duruşmaya?

E-devletten görülüyor olması zaten aynı zamanda davet.
Kimlik belgenizle mahkemeye gitmelisiniz celse sayısı artmaması için.
Sadece daha pratik olması açısından e-devletteki dosya numarası ve mahkeme adı not edilmiş olsun.

E-devletten görülüyor olması zaten aynı zamanda davet.
Kimlik belgenizle mahkemeye gitmelisiniz celse sayısı artmaması için.
Sadece daha pratik olması açısından e-devletteki dosya numarası ve mahkeme adı not edilmiş olsun.
Geçerli sebebim var ilk duruşmada karara bağlanır bence :) Yardımın için teşekkürler.

Selamlar siz biliyor gibisiniz bugun durusmaya gittim ve sonuçlandı 15 gün sonra belge almamı söylediler mahkemeden sonrs ne yapmam lazim bu belgeyle nufus mudurlugunemi gidicem yoksa?

15 gün yasal temyiz süresidir, nüfus davası olsa da yasal süreç beklenmek zorunda. En son hatırladığım kadarıyla (prosedür değişti mi bilmiyorum) süre geçtikten birkaç gün sonra mahkemeye gidersiniz, kesinleşmiş karar ile birlikte nüfusa gidip işlem yaptırabiliyorsunuz.

Kesin kara
15 gün yasal temyiz süresidir, nüfus davası olsa da yasal süreç beklenmek zorunda. En son hatırladığım kadarıyla (prosedür değişti mi bilmiyorum) süre geçtikten birkaç gün sonra mahkemeye gidersiniz, kesinleşmiş karar ile birlikte nüfusa gidip işlem yaptırabiliyorsunuz.
Kesin kararı kaleminden alıcam değilmi hic bilgilendirmeden aceleyle yolladılar beni.

Kesin kara

Kesin kararı kaleminden alıcam değilmi hic bilgilendirmeden aceleyle yolladılar beni.

O yüzden prosedür değişti mi bilmiyorum diye ekledim. Bazı mahkemeler kararı posta yoluyla nüfusa iletirler, bazılarıda mühürlü posta ile davacıya elden verip işlerin daha hızlı yürümesini sağlıyorlar. Ben en son mahkemede çalışırken (Asliye Hukuk) böyleydi, mahkemelerde değilim artık son durum nedir bilgim yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı