Isınan işlemcimi ve sistem parçalarını istediğim kasaya takabilir miyim?

Emretex98

Centipat
Daha fazla  
İşlemci: Intel i7 7700 3.6 GHz.
Anakart: Intel H110M.
RAM: 12 GB.
Ekran Kartı:Nvidia Geforce GTX 1050 Ti 4 Gb
HDD: 1 TB.
PSU: 500 watt (Casper D300 hazır kasa)
Değerli arkadaşlar;
Öncelikle işlemcim oyunlarda çok ısınıyor. Bu nedenle işlemcimin kendi fanını, internetten aldığım 12 Cm'lik fanla değiştirdim, bu yeterli olmadı hâlada işlemcim ısınıyor ve bilgisayarımın hava sirkülasyonu iyi değil(Çünkü işlemcimde 1 adet bir de egzoz fanı olmak üzere 2 fan var.Ekran kartının kendi fanı var ve ekran kartım tam performanta 64 dereceyi buluyor sadece işlemcim çok ısınıyor ve ses yapıyor fanı). Bu nedenle bileşenleri mi önde 3 fan arkada 1'er adet 12 Cm'lik fan olmak üzere yeni bir kasaya takmak istiyorum. Sizce sistemim uyumlu mudur? Gerekliyse daha fazla fanlı bir kasaya takabilir miyim? Ve de nasıl takabilirim? Sorunumu çözer mi?
Şimdiden sizlere vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
12 cm destekleyen her fana olur.
Nasıl Takabilirim? Herhangi bir kabloya ihtiyacım var mı ? Psu'm ve Anakartım destekler mi? 4 adet fanlı (önde 3 ve arkada 1 adet olmak üzere) bir kasa sorunumu çözer mi veya Daha çok fanlı kasa mı işimi görür? Bunların cevabını eğer biliyorsanız alabilirmiyim sizden teşekkür ediyorum sizlere.. ☺️☺️

Benim tavsiyem işlemcinize kule tip hava soğutma takmanız. Daha önce bir kasa toplamadıysanız Technopat'ın YouTube kanalında bilgisayar toplama ile ilgili çok video var önce onlardan bir kaç tanesini izleyiniz. Sonra kendi donanımınızı yeni kasaya taşırsınız. Bir de işlemcinin termal macunu da yenilense iyi olur taşlaşmıştır.

Benim tavsiyem işlemcinize kule tip hava soğutma takmanız. Daha önce bir kasa toplamadıysanız Technopat'ın YouTube kanalında bilgisayar toplama ile ilgili çok video var önce onlardan bir kaç tanesini izleyiniz. Sonra kendi donanımınızı yeni kasaya taşırsınız. Bir de işlemcinin termal macunu da yenilense iyi olur taşlaşmıştır.
Hocam benim aldığım Aerocool plus 12 cm RGB adreslenebilir fan bu pek işe yaramadı hâla'da ısınma var bu kule tipi soğutucular işimi kesin görür mü? yeni bir kasaya para vermektense bunu alırım eğer işimi görürse çok mantıklı olacaktır ,benim kasa biraz dar ve herşey iç içe anakart' ta küçük zaten bu aldığım soğutucu fanı'da çok zorla taktım kelepçesini.
Oyunlar'da işlemcim bazı oyunlarda 94 - 95 dereceye kadar çıkabiliyor, kule tipi soğutucu ne kadar işlemci ısısını düşürür? Kasamın içide böyle hocam fotoğrafı stok fan olduğu zaman çekmiştim bilginiz olsun.
IMG-20210621-WA0000.jpg

Son düzenleme:
İyi bir soğutucu iş görür ama gerçek sebebin soğutucu olduğuna karar vermek için denemeniz lazım. Bir eş dost arkadaş yok mu test etmek için soğutucu verecek?

İyi bir soğutucu iş görür ama gerçek sebebin soğutucu olduğuna karar vermek için denemeniz lazım. Bir eş dost arkadaş yok mu test etmek için soğutucu verecek?
Hocam maalesef alacağım biri yok, bende zaten kasamı değiştirmeyi düşünüyorum hem görsel olarak daha şık hem de hava akışı çok iyi olan bir kasa alırım zaten çok pahalı değilmiş boş kasalar,söylediğiniz gibi YouTube'dan technopat bilgisayar toplama rehberin den nasıl bilgisayar toplanır nasıl montaj yapılır videolarını izleyeceğim ve ona göre montaj yaparım istediğim ısı derecesi düşmesse en kötü olmadı üstüne kule tipi fan takarım.Bu kasanın içi dar hepsi birbirine yakın kule tipi soğutucu'nun sığmayacağını düşünüyorum.Size çok teşekkür ediyorum bilgilendirdiğiniz için.👍👍☺️☺️

Bütçenizi zorlamak istemiyorsanız kasayı modifiye edebilirsiniz. HP marka kasada benzer sorunu yaşadım, HDD ve DVD okuyucunun bağlı olduğu kısımı söktüm, kasanın ön paneline hava delikleri açtım ve ön panelin iç tarafına fotoğrafta yok ancak 2 adet 12cm fan bağladım, ciddi anlamda soğutma farkı gözlemledim. Kule tıpı soğutma ile benzer değerleri standart tip fan ile yakaladım. Hatta 2 kutu sprey boya ile boyadım ve LED ekledim. Tüm bunlar geçtiğimiz yıl bana 100TL'ye maal oldu.

Dosya Ekleri

• IMG_20200830_184857.jpg
    IMG_20200830_184857.jpg
    180,7 KB · Görüntüleme: 11
  • IMG_20210810_110518_N.jpg
    IMG_20210810_110518_N.jpg
    246,9 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG_20210810_110531_N.jpg
    IMG_20210810_110531_N.jpg
    94,4 KB · Görüntüleme: 15
  • IMG_20200830_203452.jpg
    IMG_20200830_203452.jpg
    71,7 KB · Görüntüleme: 14
Öncelikle öneriniz için teşekkür ediyorum.Ama ben 4 fanlı bir kasa alacağım daha estetik ve şık bu yüzden alacağım hemde hava akışı iyi olduğu için,gittiğim internet kafede'de İ5 9400f bir işlemci vardı ve işlemciside stock soğutucuydu hiç ısınma ve ses yoktu sorunumu büyük oranda çözecektir diye düşünüyorum yeni bir kasa.

Yeni konular

Geri
Yukarı