Isınan kasa yan camı için ekstra fan yönü önerisi

Benim de kafamı karıştırdın 😄

Mevcut fan dizilimin (sıvı soğutmanın egzoz şeklinde durması) ideal şu anda. Kasan da güzel hani bundan ötesi iç hacmi çok daha geniş bir kasaya geçmek olur (örn: Corsair 5000D), ki çok fazla masraf.

100W üzerine çıkan 16 çekirdekli bir işlemci ile 250W+ güç tüketimine sahip ekran kartı "ısınır". 70-75 derecelere gelmeleri sürpriz değil, ki boşta sıcaklık değerlerinin 45 altında olması zaten kasanın ve mevcut dizilimin ideal olduğunu gösteriyor.

Mevcut fan dizilimin (sıvı soğutmanın egzoz şeklinde durması) ideal şu anda. Kasan da güzel hani bundan ötesi iç hacmi çok daha geniş bir kasaya geçmek olur (örn: Corsair 5000D), ki çok fazla masraf.

100W üzerine çıkan 16 çekirdekli bir işlemci ile 250W+ güç tüketimine sahip ekran kartı "ısınır". 70-75 derecelere gelmeleri sürpriz değil, ki boşta sıcaklık değerlerinin 45 altında olması zaten kasanın ve mevcut dizilimin ideal olduğunu gösteriyor.
Çok teşekkürler aslında genel yorum da almak istemiştim çok iyi oldu.

Hocam bende de Phanteks evolv X var. Fanlar aynı düzen. Soğutma için yetmiyor maalesef. Oyun oynarken kasanın cam kapağını aralayıveriyorum ekran kartına taze kan geliyor. Sıcaklık hemen düşüyor. O dediğiniz yere fan almak sorununuzu çözmeyecektir. Oyun oynarken siz de benim gibi camı aralayın. Sorun kalmaz.

Hocam bende de Phanteks evolv X var. Fanlar aynı düzen. Soğutma için yetmiyor maalesef. Oyun oynarken kasanın cam kapağını aralayıveriyorum ekran kartına taze kan geliyor. Sıcaklık hemen düşüyor. O dediğiniz yere fan almak sorununuzu çözmeyecektir. Oyun oynarken siz de benim gibi camı aralayın. Sorun kalmaz.
Bence sorun yok. Fan eklemek 1 2 derece belki fayda sağlar. Fark iisyorsanız komple sıvı soğutmaya geçmeniz gerek.
Arkadaşlar benim egzoz fanı ve öndeki intake fanlar %60'ta çalışıyormuş. Ayarlarını yaptıktan sonra cam sıcaklığı bayağı bir düştü. İlgilenen ve fikir veren herkese teşekkür ederim.

Oraya içeri üfletsen bu kez önden gelen havayi keser. Egzos yapsan bu kez kasa önünden giren havayi keser bu kez geldigi gibi yarısı çıkar dışarı ben oraya fan takmani tavsiye etmem.

Oraya içeri üfletsen bu kez önden gelen havayi keser. Egzos yapsan bu kez kasa önünden giren havayi keser bu kez geldigi gibi yarısı çıkar dışarı ben oraya fan takmani tavsiye etmem.

Benim de kafamı karıştırdın 😄

Hocam bu senaryo da sarı yerin altındaki bölgeye içeri doğru ve ekran kartının altına dışarı doğru bir adet fan yeterli olur.

Arkadaşlar selam, 10 gün önce aşağıdaki özelliklerde bir kasa topladım:

İşlemciyi 150W'a undervolt ettim, ekran kartını kart üzerindeki switch'ten performansta kullanıyorum.
İşlemci ve ekran kartı sıcaklıkları araştırdığım kadarıyla normal seviyede, değerler şu şekilde:
İşlemci boşta 43-45 ºC, CPU-Z ile stress test yaptığımda yükte 75 ºC. 118W'ın üzerinde güç çekmedi.
Ekran kartı boşta 35-40 ºC, Cyberpunk 4K'da test ettiğimde yükte 73 ºC. 290W'ın üzerinde güç çekmedi.

Sorunum şu; Fakat kasanın yan camına ekran kartının sıcaklığı çok vuruyor. Monitörün yanında durduğu için de doğrudan yüzüme vuruyor.

Kasa içini soğutmak için ekstra fan almaya karar verdim. MSI'ın verdiği bilgilere göre fan takılabilecek ekstra yer yok fakat görselde işaretlediğim yere ekstra fan takılabiliyor. Fan takmayı düşündüğüm yeri sarı kutu içerisinde, kasadaki hava akışını da oklarla gösterdim:

Eki Görüntüle 2152501

Sorum işe şu: sarı işaretlediğim yere takacağım fan içeri doğru mu üflemeli dışarıya doğru mu emin olamadım. Dışarı üflerse yeşil okla gösterdiğim fanlardan içeri alınan havayı doğrudan dışarıya gönderip negatif etki yaratabilir diye düşündüm. İçeri doğru üflerse de etkisi olur mu emin olamadım. Karara göre fan ızgarasının içerden görünmesini istemediğim için ters fan satın almayı düşünüyorum.

Konuyla ilgili farklı fikirlerinizi de söylerseniz çok sevinirim. Herkese çok teşekkür ederim.
Hocam iyi forumlar. Aynı sıkıntı bende de olmuştu ben sorunu kartın üzerine iki adet 8 lik fan takarak çözdüm devrelere gelmeyecek şekilde plakaya çift taraflı bant ile yapıştırdım. Ciddi anlamda bir soğuma oldu. Biraz eğreti duruyor olabilir ama kendimce bir çözüm ürettim. En güzel yanı iki sene önce 60 TL gibi komik bir rakama çözüm bulmuş olmam. Takmadan önceki sıcaklık değerlerine nazaran 20 derece gibi azımsanmayacak bir düşüş yaşadım. (Yazacak arkadaşlar olacaktır yan taraftaki fanlarım ters fakat maalesef sadece görselde güzel fakat sıfır islevde oldukları için birazda üşendiğimden o şekilde bıraktım.)

Dosya Ekleri

• IMG-20240229-WA0007.jpeg
    IMG-20240229-WA0007.jpeg
    86,6 KB · Görüntüleme: 17

Geri
Yukarı