İslam'da evrim var mıdır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kuranı Kerim'in hiç bir ayetinde Hz. Adem'in ilk insan olduğu yazmıyor.
Belki bu tez düşüncenin yanlış olduğunu gösterir.
Kuranı Kerim'in hiç bir ayetinde Hz. Adem'in ilk insan olduğu yazmıyor.
"Sizi bir tek candan (Âdem'den) yaratan, ondan da yanında huzur bulsun diye eşini (Havva'yı) yaratan O'dur. Eşi ile (birleşince) eşi hafif bir yük yüklendi (hamile kaldı). Onu bir müddet taşıdı. Hamileliği ağırlaşınca, Rableri Allah'a: Andolsun bize kusursuz bir çocuk verirsen muhakkak şükredenlerden olacağız, diye dua ettiler."
A'raf suresi

Kur'an-ı Kerim'in hiçbir ayetinde Hz. Adem'in ilk insan olduğu yazmıyor.

"hani rabbin meleklere muhakkak ben yeryüzünde bir halife (bir insan, âdem) yaratacağım." demişti (bakara, 2/30).

"and olsun biz insanı kuru bir çamurdan, suretlenmîş balçıktan yarattık." (hicr, 15/26).

"o insanı (âdemi) bardak gibi (çınlayan) kupkuru bir balçıktan yarattı." (rahman, 55/14)

"yaratılışta kendileri mi daha kuvvetli yoksa bizim yarattıklarımız mı? Hakikat biz onları cıvık bir çamurdan yarattık." (saffat, 37/11)

"ki O, yarattığı her şeyi güzel yapan, insanı (âdemi) yaratmaya da çamurdan başlayandır." (secde, 32/7)

"and olsun biz insanı (âdemi) çamurdan (süzülmüş) bir hulâsadan yarattık." (mü'minun, 23/12)

"o, sîzi çamurdan yaratan, sonra ölüm zamanını takdir edendir." (enam, 6/2).

"sizi (aslınızı) ondan (topraktan) yarattık." (tâhâ, 20/55)

"sizi bir topraktan yaratmış olması O'nun ayetlerindendir. Sonra siz (her tarafa yayılır) bir beşer oldunuz." (rum, 30/20)

"... İblis dedi: Ben bir çamur olarak yarattığın kişiye secde eder miyim?" (isra, 17/61; a'raf, 7/12; sâd, 38/76)

Kaynak: Sorularislamiyet.
Din öğretmenleri Hz. Adem'in yaşayan ilk insan olduğunu boşuna mı öğretiyor?

Evrim, "godzilla'dan mı, Adem'den mi geldik?" meselesidir.

"hani rabbin meleklere muhakkak ben yeryüzünde bir halife (bir insan, âdem) yaratacağım." demişti (bakara, 2/30).

"and olsun biz insanı kuru bir çamurdan, suretlenmîş balçıktan yarattık." (hicr, 15/26).

"o insanı (âdemi) bardak gibi (çınlayan) kupkuru bir balçıktan yarattı." (rahman, 55/14)

"yaratılışta kendileri mi daha kuvvetli yoksa bizim yarattıklarımız mı? Hakikat biz onları cıvık bir çamurdan yarattık." (saffat, 37/11)

"ki O, yarattığı her şeyi güzel yapan, insanı (âdemi) yaratmaya da çamurdan başlayandır." (secde, 32/7)

"and olsun biz insanı (âdemi) çamurdan (süzülmüş) bir hulâsadan yarattık." (mü'minun, 23/12)

"o, sîzi çamurdan yaratan, sonra ölüm zamanını takdir edendir." (enam, 6/2).

"sizi (aslınızı) ondan (topraktan) yarattık." (tâhâ, 20/55)

"sizi bir topraktan yaratmış olması O'nun ayetlerindendir. Sonra siz (her tarafa yayılır) bir beşer oldunuz." (rum, 30/20)

"... İblis dedi: Ben bir çamur olarak yarattığın kişiye secde eder miyim?" (isra, 17/61; a'raf, 7/12; sâd, 38/76)

Kaynak: Sorularislamiyet.
Din öğretmenleri Hz. Adem'in yaşayan ilk insan olduğunu boşuna mı öğretiyor?

Evrim, "godzilla'dan mı, Adem'den mi geldik?" meselesidir.
Ben burada ilk insan ibaresini göremedim. Orada insan diyerek genelleme yapılmıştır.

Orada ki parantez yorum anlamına geliyor yani açıklamak için. O tek canın ilk hücre olmadığını nereden biliyorsun?
Attığım makaleyi okuduysanız, anlarsınız.

İlk insan balçıktan, nesli ise nutfeden yaratıldı.
Fatır 11, Hac 5, Kehf 37, Mümin 67

Eğer inanıyorsanız;
"Allahu teâlâ, Âdem aleyhisselamı yarattıktan sonra, “Git şu meleklere selam ver. İşte senin ve neslinin selamlaşması böyle olacaktır” buyurdu.” [Buhari]

En güvenilir sayılan hadis kaynağı.

Hadi yine bunları da geçtim.

Allah nezdinde Îsâ’nın durumu Âdem’in durumu gibidir. Onu topraktan var etti; sonra ona “ol” dedi ve oluverdi.
Ali İmran suresi

Siz evrimin kuranda var olduğunu savunarak dini reddediyorsunuz.
Attığım makaleyi okuduysanız, anlarsınız.

İlk insan balçıktan, nesli ise nutfeden yaratıldı.
Fatır 11, Hac 5, Kehf 37, Mümin 67

Eğer inanıyorsanız;
"Allahu teâlâ, Âdem aleyhisselamı yarattıktan sonra, “Git şu meleklere selam ver. İşte senin ve neslinin selamlaşması böyle olacaktır” buyurdu.” [Buhari]

En güvenilir sayılan hadis kaynağı.

Hadi yine bunları da geçtim.

Allah nezdinde Îsâ’nın durumu Âdem’in durumu gibidir. Onu topraktan var etti; sonra ona “ol” dedi ve oluverdi.
Ali İmran suresi

Siz evrimin kuranda var olduğunu savunarak dini reddediyorsunuz.

116.
Bir gün meleklere “Âdem’e secde edin!” demiştik, hemen secdeye kapanmışlardı ama İblis secde etmedi, direndi.

117. Dedik ki “Bak Âdem! Bu sana da eşine de düşmandır. Sakın sizi bu bahçeden çıkarmasın yoksa mutsuz olursun.

118. Burada ne açlık çekersin ne de çıplak kalırsın.

119. Burada susuz kalmaz, güneş ışığından etkilenmezsin.”

120. Şeytan hemen vesveseye girişti de dedi ki “Bak Âdem! Sana ölümsüzlük ağacını ve bozulmayacak bir saltanatı göstereyim mi?”

121. Sonunda ikisi de o ağaçtan yediler ve her birine diğerinin vücudu göründü. Üzerlerini bahçenin yapraklarıyla örtmeye başladılar. Âdem, Rabbine karşı geldi ve yanlış bir yola girdi.

122. Sonra Rabbi ona fırsat verdi de kendine yönelmesini (tevbesini) kabul etti. Ona doğru yolu gösterdi.

123. Allah:“Her ikiniz de biri birinize düşman olarak o bahçeden inin!” dedi. “Benim tarafımdan size doğru yolu gösteren bir rehber gelirde kim o rehbere uyarsa artık o ne sapar, ne de mutsuz olur.”

124. Kim de kitabımdan yüz çevirirse onun sıkıntılı bir hayatı olur. (Mezardan) kalkış günü mahşer yerine kör olarak getiririz.”
Yani evrim olması imkansız.

Son düzenleme:
Peki sen "kanun"un anlamını biliyor musun? Kanun dediğin şey kesindir, teori ise kesin değildir. Daha bunu bilmeyen adam bana ne diyor ya. "Cahillik, güçtür" diye boşuna dememiş George Orwell.
Evrim bir olgudur. Evrim Teorisi ise bilimsel bir teoridir.
Evrim, popülasyon içi gen ve özellik dağılımlarının nesiller içerisindeki değişimidir. Bu yadsınamaz bir doğa olayıdır.
Bu doğa yasasının neden ve nasıl çalıştığını açıklayan bilgiler bütününe Evrim Teorisi adı verilir.

Eğer bilimsel teori ne anlama geliyor ve teori-kanun ilişkisi hakkında bir fikrin varsa "teori kesin değildir" gibi bir şey demezsin. Kanun ile teori arasında ast-üst ilişkisi yoktur. Öyle sağdan soldan George Orwell sözleri alıntılayarak bilim hakkında ahkam kesilmiyor.

Bilim dinlerle kesinlikle çelişir mi?

İslam bilim i anlatır bir kere sanırım hiç kuran okumamışsın 1400 yıl önce insanlar tahtalara taparken bu kitap insanlık için büyük bir nimet.

Haklısın fakat şu an çağın gerisinde dinler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kanundan kastım; Yerçekimi kanunu gibi. Yani aksi iddia edilemez bir olgu.
Evrimin aksi iddia edilemez bir olgu olduğu ve bu olguyu açıklayan şeyin evrim teorisi olduğu konusunda hemfikir değiliz gibi?

@24099 Bu video her şeyi açıklıyor...
Videolar ve orada burada kim ne söylemiş açıkçası pek umrumda değil.

Ben yalnızca Allah'ın kitabı ve Resulün sünneti ile ulemanın fetvalarından yola çıkarak aklımı kullanıp kıyas ediyorum. Sorduğun bütün sorulara elimden geldiğince bilgim dahilinde cevap vermeye çalıştım.

En doğrusunu Allah bilir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı