Çözüldü ISLC vs Mem Reduct

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

PITON

Decapat
Daha fazla  
Benim laptopumda 4 GB RAM var ve oyunlarda FPS düşmesi yiyorum ve PC'm yavaş.

ISLC kullanıyorum ama Mem Reduct mu kullanmak mantıklı yoksa ISLC kullanmaya devam mı etmeliyim?

Çözüm
ISLC ve benzeri yazılımların önbelleği temizlemesi performansı arttırmaz, aksine düşürür. Sistemin önbelleği temizlendiğinde sistem tekrar önbellek oluşturmakla uğraşır ve bu işlem kısır döngü halinde devam eder. ISLC siler, Windows tekrar oluşturur vb.

O yüzden tavsiyem; ISLC'yi kurmak ve sadece "Current timer resolution"ı manuel olarak 0,5 ms'ye ayarlamak. Windows'un tepki süresi birazcık daha arttığından fayda sağlıyor.

Aşağıda benim kullandığım ayarlar mevcut:
ISLC ayarları.png

"The list size is at least" kısmına toplam belleğin 1 MB düşüğünü, "Free memory is lower than" kısmına da 1 MB yazın. "Enable custom timer resolution"ı seçip, "Wanted timer resolution"ı da "0.01" olarak ayarlayın.

Son olarak da sol alttaki kutucukları işaretleyin ve start butonuna basın. Kutucuklar işaretli olduğu sürece sistem açıldığında yazılım açılacak ve hep arkaplanda otomatik çalışacak. (y)
Fayda sağladınız mı durum nedir ? Sıkıntı yaşayıp bununla çözen var mı ? Çünkü konulara daldıkça çıkamıyorum :( .

Bir de siz bakın isterseniz.
@UgurUyar
Çalışırsa ben de yapayım. 😁

Islc ve benzeri yazılımların önbelleği temizlemesi performansı arttırmaz, aksine düşürür. Sistemin önbelleği temizlendiğinde sistem tekrar önbellek oluşturmakla uğraşır ve bu işlem kısır döngü halinde devam eder. Islc siler, Windows tekrar oluşturur vb.

O yüzden tavsiyem; ıslc'yi kurmak ve sadece "current timer resolution"ı manuel olarak 0,5 ms'ye ayarlamak. Windows'un tepki süresi birazcık daha arttığından fayda sağlıyor.

Aşağıda benim kullandığım ayarlar mevcut:
Eki Görüntüle 991191

"The list size is at least" kısmına toplam belleğin 1 MB düşüğünü, "Free Memory is lower than" kısmına da 1 MB yazın. "enable Custom timer resolution"ı seçip, "wanted timer resolution"ı da "0.01" olarak ayarlayın.

Son olarak da sol alttaki kutucukları işaretleyin ve start butonuna basın. Kutucuklar işaretli olduğu sürece sistem açıldığında yazılım açılacak ve hep arka planda otomatik çalışacak. (y)

Hocam, current timer resolution ayarını değiştiremeyi bulamadım, şu an 0.499 ms default olarak, nasıl değiştireceğim?

Edit: Restart attığımda 0.5 oldu.

Son düzenleyen: Moderatör:

Bundan sonra RAM miktarını söyleyip ayar önerisi isteyecek kullanıcılara söylüyorum. Çözüm olarak işaretlediğim mesajda her şey gayet açık.

"The list size is at least" kısmına toplam belleğin 1 MB düşüğünü, "Free memory is lower than" kısmına da 1 MB yazın. "Enable custom timer resolution"ı seçip, "Wanted timer resolution"ı da "0.01" olarak ayarlayın.

Son olarak da sol alttaki kutucukları işaretleyin ve start butonuna basın. Kutucuklar işaretli olduğu sürece sistem açıldığında yazılım açılacak ve hep arkaplanda otomatik çalışacak."

Şurada yazılan yöntemi kendi RAM miktarınıza göre ayarlayacaksınız. Bahsettiğim diğer düzenlemeleri de uyguladığınızda (yine o mesajda mevcut) olay bitecektir.

Ben burada belli bir RAM miktarına göre anlatım yapmadım zaten. Her miktar için ayrı ayrı yazmaya da gerek yok ayrıca. Sadece yukarıdaki formül, bu kadar. Tamamen matematik.
"The list size is at least" kısmına toplam belleğin 1 MB düşüğünü yazın demişsiniz. Toplam bellek 4096 MB ama arkadaşa 3987 MB yapın demişsiniz orada kafam karıştı hocam. Toplam 4 GB RAM'im var o kısma ne yazmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
"The list size is at least" kısmına toplam belleğin 1 MB düşüğünü yazın demişsiniz. Toplam bellek 4096 MB ama arkadaşa 3987 MB yapın demişsiniz orada kafam karıştı hocam. Toplam 4 GB RAM'im var o kısma ne yazmalıyım?
Sizin belleğinin 4096 MB ise 4095 MB yazacaksınız. Maalesef herkes sorduğu için herkese tek tek yanıt verdiğimde onların RAM miktarına göre yanıt veriyorum.

Uzunca açıkladığım mesajımdaki anlatım genel anlatım.

Geri
Yukarı