İşlemci 108 dereceyi gördü

Kerem/15

Hectopat
Arkadaşlar her zaman'ki rutin hareketlerimi yapıp bilgisayarı açtım. Biraz YouTube'da takıldım ondan sonra bir Valorant gireyim dedim ilk başta her şey güzeldi, 80-90 FPS alıyordum oyunun 4. sayısında birden 30-40 FPS almaya başladım. Bende düzelir falan dedim 20-30 saniye bekledim hala düzelmedi sonra sıcaklıklara bakayım dedim;
İşlemci: 108 derece.
Ekran kartı: 47 derece.
İşlemcinin 108 derece olduğunu görür görmez hemen bilgisayarı kapattım. Sonra kasanın içini açtım işlemcinin fanı normal çalışıyordu. Fanı çıkardım işlemciye baktım termal macun neredeyse yoktu yani termal macunun sadece 10/2 si vardı.
Soracaklarım;
1-)termal macun alıp güzelce sürdükten sonra sıcaklıklar gayet normale gelir mi?
2-) işlemci sadece 2 dakika falan 108 derecede durdu çok fazla zarar görmüş müdür?
3-) termal macun alırsam sorun 100% çözülür mü?
4-) bana 30 35 TL'ye beni 1-2 yıl götürecek termal macun önerir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
1-) Soğutucu sorunlu değilse düzelir.
2-) Zarar olacağını sanmıyorum. Zaten işlemci böyle bir durumda kendini kapatırdı.
3-) Kesin çözülür diyemem ama büyük ihtimalle düzelir.
4-) bu alınabilir. Cooler Master HTK-002-U1-GP TERMAL MACUN BEYAZ | Trendyol
Bütçe biraz yükseltilir ise Arctic MX-4 2019 alınabilir.

Kaç yıldır kullanıyorsunuz? Kasanızın markası ne? BIOS ayarlarıyla oynadınız mı?

BIOS ayarlarıyla oynamadım bilgisayar 8. yılını dolduruyor.

Sisteminizi belirtseydiniz keşke.

8 GB RAM.
i3 2120 3.30GHz işlemci.
R7 240 2 GB 128 Bit ekran kartı.
Bu arada bir sorum daha var,
Benim ekran kartım ısınmıyor yani stres test yaptım en fazla 45 derece gördü boşta 26 derece oyunlarda 39-45 değişiyor.

İşlemci zarar göreceği sıcaklığa geldiğinde sistem önce işlemci performansını düşürür (düşük FPS almanızın nedeni bu) ardından sistemi kapatır. Yani işlemciniz zarar görmemiştir. Arctic MX4 gibi kaliteli macun ile macunu yenilerseniz, sıcaklıklar önemli bir nebze azalacaktır. Kasa içerisi tozlu ise kompresör yardımıyla (süpürge ile yapmanızı önermem) kasanızın içini temizleyin.

Termal macun önemli, başka sorun yoksa normale dönecektir. Öncelikle bunu yapın sorun devam ederse sonrasına bakalım. Zarar görmesi olayına yanıt vermek gerekirse, işlemci 69.1°C'nin üzerine çok çıkmış, kolay değil zarar görmüştür demek. Isı çok önemli bunu ortadan kaldırmak için, Core temp yazılımını indirip, sıcaklık ayarını kendin belirleyip, sabitleme imkanın mümkün. Belirlediğin sıcaklık değerinin üzerine çıktığı zaman, ister uyku moduna alırsın, ister sistemi direk kapat moduna alırsın, istersen de saniye olarak belirlersin, ısı aştığı zaman o saniye içerisinde sistemi kapatır zarar görmeyi engellersin. Bu ara da klima kullanıyorsun sanırım, GPU boşta 26 derece olduğuna göre. Buna rağmen Intel gibi bir işlemcinin 108 derece olması felaket. Sıradan bir macun bile kullansan bu kadar sıcaklığa dayanmaması gerekir. Demek ki gerçekten macun diye bir şey kalmamış işlemci üzerinde. Stok fanı da kaldır bir tane orta halli imkanın doğrultusun da kule tipi bir tane soğutucu almanı öneririm. 2. el de olabilir hiç sorun değil.

Geri
Yukarı