İşlemci 3.80 olmasına rağmen 3.76 GHz Görünüyor

Uyarlarsanız dedin ama benim bildiğim kadarıyla aralarında hiçbir benzerlik yok. Depolamanın düşük olma sebebini Windows'un 1024 GB, üreticilerin 1000 GB alması olarak açıklıyorlar. Bire bir olmasa bile nasıl uyarlanabiliyor bu olay işlemciye ve nasıl bir fikir veriyor?

Arkadaşlar normalde işlemcimin clock hızı 3.80 fakat görev yöneticisi, msi afterburner gibi programlarda sürekli 3.76 görünüyor. Nedeni ne olabilir?
Throttle Stop ile bu sorunu çözebilirsiniz. İşlemci hızınız 3.6 veya 3.8 GHZ'de sabitlenir.

Voltaj arttırmayı dene. Ryzen 5 1600 af 1.4 volta kadar dayanabilecek bir işlemci. Oyunlardaki kasma büyük oranda çözülür. Voltajın en az 1.35 olsun. Clock olarak 4.1 i deneyebilirsin olmadı 4 ghz dene.

Islemcinizin temel hizi 3.2 ghz' dir. Tek cekirdek turbo frekansi 3.6 ghz ve 6 cekirdek turbo frekansi ise 3.4 ghz' dir. Bunlar anlik degerlerdir. Islemci surekli 3.4 ya da 3.6 ghz degerlerinde kalmaz. Sogutma performansi bu degerleri etkileyecektir. Faninizin performans (hi) modunda oldugundan emin olun. Sahsen 3900x kullaniyorum ve islemcim otomatik olarak o anki sicaklik degerlerine gore 3.70 - 4.55 ghz arasinda dalgalaniyor. Buradan fikir cikartabilirsiniz. Saygilar.

Bende aynı işlemciyi 3.7 yaptım 3.65 ila 3.75 arasında hep oynuyor stabil değil. Bu arada bir sorum olacak voltaj artışı yaptın mı?

Hayır.

Voltaj arttırmayı dene. Ryzen 5 1600 AF 1.4 volta kadar dayanabilecek bir işlemci. Oyunlardaki kasma büyük oranda çözülür. Voltajın en az 1.35 olsun. Clock olarak 4.1'i deneyebilirsin olmadı 4 GHz dene.

Araştırdım fakat anakartımda bulamıyorum voltaj değiştirmeyi, Gigabyte B450M S2H.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı