İşlemci benchmark nasıl yapılır?

bwran

Hectopat
Daha fazla  
Hocam merhaba. Bir problemden ötürü termal macun değişikliği yaptım. Şimdi biraz düştü gibi ısı fakat bir şey yapmak istiyorum. İşlemci en fazla kaç derece görür diye merak ettim bir uygulama indirdim ama bir işe yaramadı. İşlemciyi sağlam yoracak bir benchmark uygulaması önerir misiniz? Isı en fazla kaç olur merak ettim. (sadece CPU ısı testi)
i5 3570K.

Cinebench R23.

Prime 95 önermiyorum çünkü AVX komut setleri kullandığı için oyun oynarken, render alırken yada işlemciyi herhangi bir şekilde %100 tam yük altında kullanırken oluşan güç tüketiminin çok çok ötesinde yüklere sokuyor sağlıklı bir uygulama değil.

Misal 65W TDP işlemciyi herhangi bir uygulama ile %100 yük altına soksan oluşacak maksimum güç tüketimi 80W civarıdır bunun üstüne çıkmaz fakat Prime 95 de oluşan güç tüketimi 110-120W civarını buluyor işte bunun sebebi de uygulamanın kullandığı ağır AVX komutları. Asıl soru şu AVX kodlarının yada komut setlerinin ne olduğunu bilen var mı? hayatında AVX i bile yeni duymuş ömrü hayatında bir kere bile kullanmayacak adamlar neden işlemcisini bu AVX komut setleriyle base TDP nin 2 katına yakın yüklere sokup stabilite ölçsün? saçmalıktan başka bir şey değil.

1 saat Cinebench yapın test esnasında da HWinfo yada HWmonitör ile çekirdekleri kontrol edin fazlasıyla yeterli bunun ötesi hikaye.

Yeni konular

Geri
Yukarı