İşlemci boştayken bir anda 60 derecelere çıkıyor

nickyneo

Hectopat
Arkadaşlar, laptopumun CPU fanı PC boştayken anlık bir hızlanıp bir yavaşlıyordu. Uzun süredir nedenini bilmiyordum, daha sonra FPS monitör kullandığımdan dolayı fark ettim. CPU çekirdekleri anlık bir anda %80 falan kullanılıyor, sonra sistem boştayken 60 dereceleri görüyor CPU. Sebebi sizce ne olabilir? Anlamadım. Görev yöneticisine bakınca da bir şey yok. CPU bu arada Max anlık %10 kullanılıyor ama sıcaklık bir anda fırlıyor nedense.

Arkadaşlar, laptopumun CPU fanı PC boştayken anlık bir hızlanıp bir yavaşlıyordu. Uzun süredir nedenini bilmiyordum, daha sonra FPS monitör kullandığımdan dolayı fark ettim. CPU çekirdekleri anlık bir anda %80 falan kullanılıyor, sonra sistem boştayken 60 dereceleri görüyor CPU. Sebebi sizce ne olabilir? Anlamadım. Görev yöneticisine bakınca da bir şey yok. CPU bu arada Max anlık %10 kullanılıyor ama sıcaklık bir anda fırlıyor nedense.

Kullanımlar normal yüksek ihtimal fan ayarında bir problem vardır.

Laptopların genel sıkıntılarından biri bu Google'a tıkladığında bile anlık kullanım ve sıcaklık artıyor. Çıkıp düşmesi normal fakat boşta 60 da kalıyorsa yüksek bir derece.

@nickyneo Bende de oluyordu. Chrome açtığımda 1 saniyeliğine 71 dereceyi falan görüyordu. Turbo Boost'u kapattım düzeldi. Günlük kullanımda performans kaybı da yaşatmıyor. Turbo Boost'un açık olduğu ayrı bir güç planı oluşturdum, oyunları açmadan önce o plana geçiyorum.

@nickyneo bende de oluyordu. Chrome açtığımda 1 saniyeliğine 71 dereceyi falan görüyordu. Turbo Boost'u kapattım düzeldi. Günlük kullanımda performans kaybı da yaşatmıyor. Turbo Boost'un açık olduğu ayrı bir güç planı oluşturdum, oyunları açmadan önce o plana geçiyorum.

Evet, bende şunu fark ettim laptop şarja takılıyken güç planında güç tasarrufu olmasına rağmen minimum CPU kullanımı %80 girili şekilde ayarlanmış. Bir nevi cihaz şarjdayken Boost yapıyor güç planında gerek yok.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı