İşlemci değişimi ile darboğaz düzelir mi?

enesaak

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Öncelikle günaydın Technopat. Dün yaşadığım sorunla alakalı bir konu daha açmıştım birkaç kişi yaşadığım sorunun darboğaz olduğunu söyledi. Yaşadığım sorun oyun oynarken CPU kullanımının %100'e ulaşması ve ulaştığı anda mousenin takılarak ilerlemesi. CPU kullanımı genellikle %90 üstü fakat GPU kullanımı %30 - %40 arası. Çözünürlüğü yükseltsem bile işlemcideki yük azılmıyor. Eğer yaşadığım sorun gerçekten darboğaz ise yeni bir işlemci almam sorunumu çözer mi? Aşağıya sistemimi ve yaşadığım sorunun görselini bırakıyorum. Kısacası sorum şu yeni bir işlemci alsam mesela Intel E6550 sorunum düzelir mi?

Sistemim.

Intel Core 2 Duo 4300.
NVIDIA GeForce 9500 GT.
2 GB 800MHz DDR2 RAM.

ECS G31T-M7 ıntelg31 ıch7 FSB 1333MHz DDR2-800MHz LGA775 anakart

20210306_113316.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu durumlarda sorun sistemin oyunu kaldıramaması da olabiliyor. Her oyunda mı oluyor bu sorun? Ben o iki bileşenin birbirine darboğaz yapacağını sanmıyorum, çünkü ikisi de oldukça güçsüz. İşlemci değişimine gidecekseniz de Core 2 Quad bir işlemci ile değiştirin, farkı görürsünüz en azından.

Bu durumlarda sorun sistemin oyunu kaldıramaması da olabiliyor. Her oyunda mı oluyor bu sorun? Ben o iki bileşenin birbirine darboğaz yapacağını sanmıyorum, çünkü ikisi de oldukça güçsüz. İşlemci değişimine gidecekseniz de Core 2 Quad bir işlemci ile değiştirin, farkı görürsünüz en azından.
Bence de 2GB RAM çoğu oyun için yetersiz kalıyor.

Darboğaz dediğimiz olay zaten genel olarak işlemcinin ekran kartını besleyememesi sonucu bilgisayarın oyun performansı açısından aşırı derece geri düşmesi anlamına gelmekte. İyi bir işlemcide alabilirsin daha düşük bir ekran kartıda. Ama tabii ki işlemci alman daha mantıklı olur.

Bence de 2 GB RAM çoğu oyun için yetersiz kalıyor.

Hocam RAM'im oynadığım oyun için yeterli yaklaşık 1.5GB kullanıyor.

Hocam kaldırmaması ne derken nasıl oluyor oyunu 60 70 FPS'te oynuyorum ama dediğim gibi CPU kullanımı %100 olunca mouse takıla takıla ilerliyor şu anlık sadece Zula ve pes06 oynuyorum pes06'da sorun yok fakat Zula da dediğim sorun çıkıyor ayrıca bazen Google'de gezinirken de karşılaşıyorum yine aynı şekilde mouse takılıa takıla ilerliyor.

Daha güçlü bir işlemci darboğazı kaldırır hocam.

Maksimum ne takabilirim ileride ramide 4 GB yapmayı düşünüyorum.

Hocam kalkar ama takılma düzelir mi onu bilemiyorum.

Hocam CPU kullanımı 90 da falan bir şey yok akıyor oyun ama %100ü gördüğü anda takılmaya başlıyor sonra kullanım düştüğü zaman düzeliyor.
Darboğaz dediğimiz olay zaten genel olarak işlemcinin ekran kartını besleyememesi sonucu bilgisayarın oyun performansı açısından aşırı derece geri düşmesi anlamına gelmekte. İyi bir işlemcide alabilirsin daha düşük bir ekran kartıda. Ama tabii ki işlemci alman daha mantıklı olur.
Değerlerde gördüğüm gibi ekran kartı gayet yeterli ama işlemci kısmı sıkıntılı gibi

Öncelikle günaydın Technopat. Dün yaşadığım sorunla alakalı bir konu daha açmıştım birkaç kişi yaşadığım sorunun darboğaz olduğunu söyledi. Yaşadığım sorun oyun oynarken CPU kullanımının %100'e ulaşması ve ulaştığı anda mousenin takılarak ilerlemesi. CPU kullanımı genellikle %90 üstü fakat GPU kullanımı %30 - %40 arası. Çözünürlüğü yükseltsem bile işlemcideki yük azılmıyor. Eğer yaşadığım sorun gerçekten darboğaz ise yeni bir işlemci almam sorunumu çözer mi? Aşağıya sistemimi ve yaşadığım sorunun görselini bırakıyorum. Kısacası sorum şu yeni bir işlemci alsam mesela Intel E6550 sorunum düzelir mi?

Sistemim.

Intel Core 2 Duo 4300.
NVIDIA GeForce 9500 GT.
2 GB 800MHz DDR2 RAM.

ECS G31T-M7 ıntelg31 ıch7 FSB 1333MHz DDR2-800MHz LGA775 anakart

Eki Görüntüle 910232
Güçlü bir işlemci sizin için daha iyi olur. İnternette darboğaz oranını ölçen siteler var almadan önce ekran kartınız ile uyumluluğunu test edin derim.

Geri
Yukarı