İşlemci değişimi sonra format veya ayar gerekir mi?

RomanthonyFPS

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Otomotiv Yedek Parça - Ağır Vasıta
RAM
G.skill Trident Z 32 GB 3200 MHz
SSD veya HDD modeli
Corsair 120gb, Patriot 960gb, 2x XPG 256 gb m2
Ekran kartı
Msı RTX 3080 Tİ Gaming X Trio 12gb
Anakart
Aorus x570
İşlemci
Ryzen 7 5800x3d
Mevcut Ryzen 5 5600X işlemcimi Ryzen 7 5800x3D ile upgrade yaptım. Herhangi bir ayar veya format atmak gerekir mi?

Radyatörün üzerine 2 fan daha tak üst kısmına. Basıncı kuvvetli fan. 3 5 derece fark ediyor. Fan olarak da SilverStone 100CFM 4.5H2o üzerinde fanını tak. Arkana yaslan oyna.
Yapmadım mı sanıyorsun :D be quiet! 120mm Pure Wings 2 takılı.

2023-02-28 21.55.15.jpg

Çok fenasın. Bana link atar mısın düzeneğin 😁
Tamamen al yapımı bir düzenek diyebiliriz. 2 adet ana kart cpu girişinden birine çoğaltıcıyla radyatör fanlarını diğerine de üstteki bu iki fanı bağladım. Isıya göre senkron çalışıyorlar yani. be quiet! performans anlamında çok üst düzey ve çok sessiz. Etrafına da pleksiglas çerçeve yaparak polikarbon desenli yapışkanla kapladım. Ek olarak fanlara koruma taktım bir kazaya mahal vermesin diye. Kasanın üstüne belirle kısımlarından dolgulu silikon bantla monteli. Yani portable diyebiliriz. Dilediğim zaman zahmetsizce çıkarabilirim. Silikon dolgulu bantlar güzel de sönümleme yapıp kasaya titreşim vs. vermiyorlar.

Ek olarak ekran kartını da şu şekilde filtreli bir fanla besliyorum, örneği ve benzerini de hiç görmedim:

1680903196209.png

Final hali de bu şekilde:

p-2023-02-28 22.29.08.jpg

Ben Akasa'nın ekran kartı soğutucusunu kullanıyorum. Ekran kartı takılan yere monte ediliyor.

Dosya Ekleri

• IMG20230402190000.jpg
    IMG20230402190000.jpg
    206,1 KB · Görüntüleme: 51
  • IMG20230402182144.jpg
    IMG20230402182144.jpg
    122,2 KB · Görüntüleme: 57
  • IMG20230402182031.jpg
    IMG20230402182031.jpg
    247,2 KB · Görüntüleme: 53
Ben Akasa'nın ekran kartı soğutucusunu kullanıyorum. Ekran kartı takılan yere monte ediliyor.

Hocam sizinle tam aynı kafadayız Setup konusunda. Emeğinize sağlık diyeyim. Boş boş PC başında oturmanın bile verdiği keyfi tahmin edebiliyorum. Benim de merkez üssüm burası :)

p-2023-02-28 21.47.39.jpg

p-2023-02-28 22.25.20.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemciyi aldım dostum. Sadece şunu söyleyim ben işlemci kullanmıyormuşum. DDR4'ün en baba işlemcisi bu işlemci. PUBG de aldığım FPS farkını gördükten sonra. Muazzam bir işlemci. Tek olayı şu; işlemci çok ısınıyor. Fabrika çıkışlı voltajı yüksek geliyor ve sen PBO2 programı ile manuel değer giriyorsun. Sana nasıl yapıldığına dair bilgi veririm. Sıvı soğutma kullanmanı ve en az 240mm olmasına dikkat et. Çok güçlü olduğu için ısınıyor. Ayardan sonra boşta 41 derece, oyunlar da Max 66 derece gördüm. DDR5'e geçmeyeceksen eğer 5600Xden 5800x3D ye geçiş çok doğru.

Hayırlı olsun hocam. Konudan bağımsız olarak; ben de aynı işlemciyi satın aldım 3 gün önce. 5600X'den geçiş yaptım ben de. ROG Strix 3070 ile beraber kullanıyorum ve genelde PUBG oynuyorum. 1728x1080 çözünürlük tercih ediyorum. NVIDIA dahil yaptığınız ve "performansından böyle daha memnunum" dediğiniz ayarlar varsa paylaşmanızı çok isterim. Teşekkürler.

Öncelikle işlemci silikonum çok kötü. Normalde olması gerekenden daha kötü ısı değerleri alsam da benim için yeterli. Boşta 35-50 arası gidiyor anlık tabi browser vs durumuna göre. Yoksa 40 üstüne çıkmıyor. OCCT yük testinde de 82 üzerine çıkmadı sistem.

Ryzen Master ayarlarım bu şekilde:

1680906506163.png

Isıdan çok tasarruf eden bir yöntem değil ama çekirdeklerin potansiyellerine göre max hız 4.75 GHZ'ye kadar çıkabiliyor. Optimizasyon biraz uzun sürüyor ama bence bir çok işi çok harika şekilde kolaylaştıran bir program.

Ek olarak GPU Tweak 3 kullanıyorum yine Asus'un yazılımı. OC Scanner diye ekran kartını sınayarak ekstra bir OC de yapabiliyor ama stabiliteyi hiç bozmamak adına hazır ayarları tercih ediyorum:

1680906597045.png

Bunların hepsine ek olarak Nvidia panelinden şu ayarı hep açık tutarım:

1680906707849.png

Ayrıca tüm fanlarım PWM ve ana karta bağlı. BIOS üzerinde Fan Optimizing yapıtıktan sonra bir de masa üstünde yine Asus'un Fan Expert yazılımını kullanıyorum ve sistemim her türlü senaryoya karşı en mantıklı soğutma kararını veriyor. Bu programda ana karttaki her slota bağladığın fanların konumlarını tanımlayıp optimize ettiğinde her fanın karakterisitiğine fe konumıu ile görevine göre serinletme senaryolarını düzenliyor. AI Suite 3 yazılımı içinde gelen bir alt yazılım. Masa üstünde de bir yüzen Widget'ı mevcut. Kenara gizlenebiliyor.:

1680906785651.png

1680906874225.png

Bu şekilde gün içerisinde boşta takılma, akşam oyun veya çalışma olsun her türlü senaryoma göre performans veya sessiz şekilde bir kaç tıklamayla modlarımı değiştirebiliyorum.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

Öncelikle işlemci silikonum çok kötü. Normalde olması gerekenden daha kötü ısı değerleri alsam da benim için yeterli. Boşta 35-50 arası gidiyor anlık tabi browser vs durumuna göre. Yoksa 40 üstüne çıkmıyor. OCCT yük testinde de 82 üzerine çıkmadı sistem.

Ryzen Master ayarlarım bu şekilde:

Eki Görüntüle 1731513

Isıdan çok tasarruf eden bir yöntem değil ama çekirdeklerin potansiyellerine göre max hız 4.75 GHZ'ye kadar çıkabiliyor. Optimizasyon biraz uzun sürüyor ama bence bir çok işi çok harika şekilde kolaylaştıran bir program.

Ek olarak GPU Tweak 3 kullanıyorum yine Asus'un yazılımı. OC Scanner diye ekran kartını sınayarak ekstra bir OC de yapabiliyor ama stabiliteyi hiç bozmamak adına hazır ayarları tercih ediyorum:

Eki Görüntüle 1731515

Bunların hepsine ek olarak Nvidia panelinden şu ayarı hep açık tutarım:

Eki Görüntüle 1731516

Ayrıca tüm fanlarım PWM ve ana karta bağlı. BIOS üzerinde Fan Optimizing yapıtıktan sonra bir de masa üstünde yine Asus'un Fan Expert yazılımını kullanıyorum ve sistemim her türlü senaryoya karşı en mantıklı soğutma kararını veriyor. Bu programda ana karttaki her slota bağladığın fanların konumlarını tanımlayıp optimize ettiğinde her fanın karakterisitiğine fe konumıu ile görevine göre serinletme senaryolarını düzenliyor. AI Suite 3 yazılımı içinde gelen bir alt yazılım. Masa üstünde de bir yüzen Widget'ı mevcut. Kenara gizlenebiliyor.:

Eki Görüntüle 1731525

Eki Görüntüle 1731529

Bu şekilde gün içerisinde boşta takılma, akşam oyun veya çalışma olsun her türlü senaryoma göre performans veya sessiz şekilde bir kaç tıklamayla modlarımı değiştirebiliyorum.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

Çok teşekkür ederim zaman ayırdığınız için. 🙏

@RomanthonyFPS hocam, sizin de ayarlarınızı merak ediyorum bir PUBG oyuncusu olarak. 🙏

Çok teşekkür ederim zaman ayırdığınız için. 🙏

@RomanthonyFPS hocam, sizin de ayarlarınızı merak ediyorum bir PUBG oyuncusu olarak. 🙏

NVIDIA ayarlarımı yarın akşam PC başına geçince atarım. PUBG için de özel bir ayar yapmadım. 1920x1080 kullanıyorum ama eskiden 1728 kullanıyordum. Bu işlemci ve kart ile artık geri dönüş yapacağım. 300'den aşağı inmiyor FPS'lerim. Belli başlı yerler hariç tabii.

NVIDIA ayarlarımı yarın akşam PC başına geçince atarım. PUBG için de özel bir ayar yapmadım. 1920x1080 kullanıyorum ama eskiden 1728 kullanıyordum. Bu işlemci ve kart ile artık geri dönüş yapacağım. 300'den aşağı inmiyor FPS'lerim. Belli başlı yerler hariç tabii.

Beklemedeyim hocam, teşekkür ederim. 🙏 PUBG 6. yılını doldurmasına rağmen maalesef hâlâ yeterli optimizasyonu sunamıyor. Üst düzey sistemlerde bile bazı yerlerde droplar olabiliyor ne yazık ki...

Geri
Yukarı