İşlemci değişimi sonrası bir RAM'ı çıkartmadan sisteme görüntü gelmiyor

ErtuğrulMLKC

Hectopat
Yer
Trabzon
Daha fazla  
Herkese iyi pazarlar.

ASUS TUF B450 Plus Gaming Anakart'da Ryzen 5 3500Xden Ryzen 5 5600'a geçiş yaptım. İşlemciyi yenilemeden önce en güncel BIOS sürümünü indirip işlemciyi değiştirdim. Sorunum şu, Dual channel olarak takılı Corsair 2x8 3200 MHz RAM'ların birini çıkarttığım zaman görüntü alabiliyorum. İkisini taktığımda ekran kartının ve birçok RGB aydınlatmanın LED'lerine güç gelmiyor, fanlar yüksek devirde çalışıyor, görüntü gelmiyor. Tek RAM takılı olunca sorun yok ama.

RAM'ları tek tek denedim ikisi de sağlam ama 2 RAM takınca olmuyor.
BIOS'u sıfırlayıp denedim olmadı.
Onboarddan görüntü almayı denedim olmadı.

Güç kaynağım: Cooler Master 750W 80+
Ekran kartı: Sapphire Nitro+ RX 5700XT.
8 GB RAM'a mahkum kaldık sizce sorun nerede olabilir.

Anakartınız 4 slotlu RAM'leri nasıl takıyorsunuz?
Normalde göstereceğim şekilde takmalısınız. Noktalar boş, çizgiler dolu.
| . | .

Herkese iyi pazarlar.

ASUS TUF B450 Plus Gaming Anakart'da Ryzen 5 3500XDEN Ryzen 5 5600'a geçiş yaptım. İşlemciyi yenilemeden önce en güncel BIOS sürümünü indirip işlemciyi değiştirdim. Sorunum şu, Dual channel olarak takılı Corsair 2x8 3200 MHz RAM'ların birini çıkarttığım zaman görüntü alabiliyorum. İkisini taktığımda ekran kartının ve birçok RGB aydınlatmanın LED'lerine güç gelmiyor, fanlar yüksek devirde çalışıyor, görüntü gelmiyor. Tek RAM takılı olunca sorun yok ama.

RAM'ları tek tek denedim ikisi de sağlam ama 2 RAM takınca olmuyor.
BIOS'u sıfırlayıp denedim olmadı.
Onboarddan görüntü almayı denedim olmadı.

Güç kaynağım: Cooler Master 750W 80+
Ekran kartı: Sapphire Nitro+ RX 5700XT.
8 GB RAM'a mahkum kaldık sizce sorun nerede olabilir.

İşlemciyi takarken bir sorun yaşadınız mı, pin eğilmesi gibi, sokete oturmaması gibi.

İşlemciyi takarken bir sorun yaşadınız mı, pin eğilmesi gibi, sokete oturmaması gibi.
Sırasıyla şöyle

İşlemciyi oturturttum, mandalını kapattım, termal macun sürdüm, kule tipi soğutucutuyu yerleştirdim. Tam oturmadı diye soğutucudan tutup biraz çektim, işlemci soğutucunun altına yapışmıştı macun yüzünden (Aşırı macunda sürmedim normal sürdüm). Tak diye elime geldi soğutucunun altına yapışık vaziyette. Ama işlemci çalışıyor sorun yok oyun, stress testi vb. Ama ikinci RAMı takınca dediğim şey oluyor görüntü gelmiyor.

Sırasıyla şöyle

İşlemciyi oturturttum, mandalını kapattım, termal macun sürdüm, kule tipi soğutucutuyu yerleştirdim. Tam oturmadı diye soğutucudan tutup biraz çektim, işlemci soğutucunun altına yapışmıştı macun yüzünden (Aşırı macunda sürmedim normal sürdüm). Tak diye elime geldi soğutucunun altına yapışık vaziyette. Ama işlemci çalışıyor sorun yok oyun, stress testi vb. Ama ikinci RAMı takınca dediğim şey oluyor görüntü gelmiyor.
Soket pinlerine tozda girmiş olabilir, sonucta bellek kontrolcüsü işlemci içerisinde.

Yeni konular

Geri
Yukarı